دلایل افزایش قیمت بی‌رویه میوه در بازار

سلیمی زاده گفت: برای ایجاد ثبات در قیمت میوه و محصولات کشاورزی باید مدیریت زنجیره تامین شکل گیرد.

به گزارش مستقل آنلاین : سلیمی زاده کارشناس اقتصادی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص دلایل افزایش قیمت بی‌رویه میوه در بازار گفت: همواره مشکل گرانی میوه در برخی ماه‌های سال وجود دارد و تنها در مواقع حساس همچون شب عید نظارت بر بازار دقیق است.

او افزود: در شرایط نابسامانی بازار، توپ مدیریت اوضاع بین وزارت صمت و جهاد کشاورزی دست به‌دست می‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: مسئول اصلی نظارت و مدیریت بازار میوه وزارت جهاد کشاورزی است همانطور که در حوزه‌هایی همچون گندم مسئولیت مدیریت بازار و تامین را بر عهده دارد.

سلیمی زاده با اشاره به افزایش ۵ برابری نرخ میوه طی ۶ ماه گفت: این وضع نه به نفع باغدار است و نه به نفع مصرف‌کننده. تنها چند لایه دلال از این شرایط سود می‌برند.

این کارشناس اقتصادی در خصوص راهکار نظارت مستمر بر بازار تصریح کرد: وقتی سیستم‌های اطلاعاتی درستی در دسترس نباشد دلال تصمیم می‌گیرد که هر میوه چه زمانی و با چه قیمتی وارد بازار شود.

او ادامه داد: سیستم‌های اطلاعاتی دقیقی باید در حوزه کشت، انبار و توزیع میوه ایجاد شود و مدیریت زنجیره تامین شکل گیرد که این امر بر عهده بخش خصوصی است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: نبود اطلاعات کافی در خصوص میزان کشت، سبب شده برخی اوقات میوه‌ای همچون سیب به دلیل تولید مازاد، فاسد و یا خوراک دام شود و در مقطعی دیگر در اثر کمبود با افزایش قیمت مواجه باشد.

سلیمی زاده در پاسخ به این سوال که آیا امکان قیمت‌گذاری میوه و محصولات کشاورزی وجود دارد گفت: اگر سیگنال دهی قیمتی دقیقی در اختیار دولت وجود داشته باشد بعد از چند روز گرانی امکان کاهش قیمت و بازگشت به شرایط عادی وجود دارد اما اگر این سیگنال دهی نباشد چند لایه دلال قیمت‌ها را در بازار تعیین می‌کنند.

 
منبع: صدا و سیما

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها