رکورد گرمای آب اقیانوس‌ها شکسته شد

در شرایطی که برخی پیامدهای گرمایش زمین مانند بارش باران‌های سیل آسا به سادگی قابل مشاهده است، برخی نتایج این پدیده مانند گرمایش آب اقیانوس‌ها که رکوردی تازه به ثبت رسانده، چندان ملموس نیست.

رکورد گرمای آب اقیانوس‌ها شکسته شد

در ماه‌های اخیر آتش سوزی گسترده جنگل‌های استرالیا نشان داد که بی توجهی به گرم شدن شدید کره زمین می‌تواند چه تبعاتی داشته باشد. حال با تداوم گرم شدن کره زمین، اقیانوس‌ها هم که بخش زیادی از گرمای اضافی زمین را جذب خود می‌کنند گرم‌تر از گذشته شده اند.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ اقیانوس‌های کره زمین گرم‌تر از هر زمان دیگری بوده اند و در این زمینه رکورد تازه ای به ثبت رسیده است.

تحقیقی که در این زمینه با همکاری دهها محقق از کشورهای مختلف جهان صورت گرفته، حاکیست دمای اقیانوس‌ها در سال ۲۰۱۹ نسبت به متوسط دمای آنها طی سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ برابر با ۰.۰۷۵ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

علت این افزایش جذب ۲۲۸,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ژول گرمای اضافی کره زمین بر اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط اقیانوس هاست. لیجینگ چن یکی از محققان چینی که در این بررسی مشارکت داشته شرایط یادشده را بسیار نگران کننده دانسته است. وی در مقام مقایسه گفته است: انفجار بمب اتمی آمریکا در هیروشیما در حدود ۶۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ژول گرما آزاد کرد.

در واقع انسان‌ها در ۲۵ سال گذشته گرمایی معادل با انفجار ۳.۶ میلیارد بمب اتم را در اقیانوس‌ها انباشته کرده اند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها