نزدیکی ایام انتخابات چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

شاخص کل بورس تهران امروز نیز با رشد قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شد تا بخشی از زیان بورس‌بازان در هفته گذشته دوباره جبران شود.

نزدیکی ایام انتخابات چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

عمده شرکت‌های بورس ایران امروز نیز مانند روز گذشته با صفوف خرید مواجه بودند و شاخص کل بورس تهران با ۱۵هزار و ۸۴۲ واحد افزایش به عدد ۳۷۵هزار و ۶۵۰ واحدی رسید. نمادهای فارس، فملی و کگل بیشترین تأثیر مثبت را در رشد ۴.۴۰ درصدی شاخص کل یورس تهران داشتند. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۴.۱۷ درصدی به مقدار ۱۱۴هزار و ۵۵۵ واحدی رسید.

کاهش التهابات سیاسی، نویدبخش روزهای خوب بورس؟

برداشته‌شدن دامنه نوسان ۲ درصدی در روز جاری موجب شد تا جو مثبتی به کل بازار سرمایه منتقل شود. چهارشنبه ۲ هفته قبل شاخص به قله خود، یعنی مقدار ۳۸۴هزار و ۹۹ واحدی رسیده بود و بایستی دید در روزهای آینده بورس می‌تواند از این قله عبور کند یا خیر.

با حمله سپاه پاسداران به مواضع امریکا در عراق و سخنرانی نگران و ملایم دونالد ترامپ پس از این اتفاق، به نظر رسید که سایه جنگ و تنش‌های بیشتر موقتاً از منطقه برداشته شده و کلیه بازارهای مالی دنیا نسبت به این موضوع، واکنش مثبت نشان دادند. بورس ایران نیز از این قاعده مستثنا نبود و با آغاز معاملات در هفته جاری، عقب‌گرد پرشتاب هفته خود را تا حدودی جبران کرده است. به نظر می‌رسد تنش‌های سیاسی فعلاً به مدار آرامش بازگشته‌اند که این خبر خوبی برای بازار سهام خواهد بود.

عرضه تدریجی حقوقی‌ها؛ تعادل بورس در روزهای آینده؟

با توجه به آن که صندوق‌های حمایت از بازار و حقوقی‌های نزدیک به بدنه دولت هفته گذشته نقدینگی زیادی را صرف جمع‌کردن صفوف فروش سنگین در برخی نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورسی کردند، به نظر می‌رسد با تداوم روند صعودی فعلی، در روزهای آینده فروشنده خواهند بود. در کنار مقاومت تاریخی شاخص از منظر تکنیکال، این موضوع نیز می‌تواند یکی از فاکتورهایی باشد که بر کاهش شتاب روند صعودی دو روز اخیر تأثیر خواهد داشت.

عملکرد شرکت‌های کامودیتی‌محور؛ محرک بورس؟

با توجه به نرخ بالای دلار در ماه جاری، به نظر می‌رسد شرکت‌های دلاری و کامودیتی‌محور از منظر ریالی فروش خوبی داشته باشند و گزارش‌های جذابی را پس از دی روانه کدال کنند که این موضوع می‌تواند ظرفیت رشد بیشتر بورس را در روزهای آینده فراهم کند.

دیدگاه تکنیکال: منتظر اصلاح مجدد باشیم؟

برخی تحلیلگران تکنیکال اعتقاد دارند روزهای منفی بورس در هفته گذشته هنوز نتوانسته فشار تقاضای پرقدرتی که بیش از یک ماه به طول انجامید را خنثی کند و احتمالاً وقوع یک اصلاح زمانی و تدریجی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. الیته عده‌ای نیز خلاف این موضوع را اذعان می‌کنند و ریزش هفته گذشته را برای ادامه موج جدید صعود کافی می‌دانند.

نزدیک‌بودن انتخابات مجلس؛ به بورس امیدوار باشیم؟

سابقه تاریخی نشان داده ایام پیش از انتخابات جزو دوران طلایی بورس بوده و به سرمایه‌گذاران بازدهی خوبی داده است. درپیش‌بودن انتخابات مجلس، می‌تواند اثر روانی مثبتی روی بازار سرمایه کشور داشته باشد. البته با وجود تنش‌های سیاسی اخیر، کشور هنوز حال و هوای انتخابات را به خود نگرفته و ممکن است فضای سیاسی کشور، امسال کمتر از سال‌های گذشته پرشور و هیجانی باشد.

با توجه به تمام گزاره‌های ذکرشده، عدم قطعیت‌ها نسبت به روند آینده بورس در این روزها بسیار زیاد است و جدای از مباحث سیاسی، بحث‌های تکنیکال و روانی احتمالاً تأثیر بیشتری نسبت به عوامل بنیادی در روند کوتاه‌مدت بورس خواهند داشت. بنابراین، به معامله‌گران توصیه می‌شود با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها