فوری/ دیش‌های استارلینک مجوز گرفتند

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) به اسپیس‌ایکس مجوز داد تا از نسخه ارتقایافته دیش‌های استارلینک استفاده کند. همچنین در برنامه‌های این شرکت می‌توان دید که احتمالاً یک دیش کوچک‌تر با توان کمتر و حمل‌پذیری بالاتر در راه است.

فوری/ دیش‌های استارلینک مجوز گرفتند

در تأییدیه FCC به دیش جدیدی اشاره شده که اسپیس‌ایکس آن را برای استفاده سیار توصیف کرده است. ترمینال‌های نسل سوم این شرکت به‌طور کلی UT۳ نام دارند و دارای دو نسخه هستند که یکی برای مصرف‌کنندگان معمولی و دیگری برای امور شغلی استفاده می‌شود.

ترمینال‌های UT۳ نسخه ۲ به‌طرز چشمگیری زمان لازم برای ارتباط با ماهواره را کاهش می‌دهند. این مؤلفه که با عنوان «چرخه وظیفه انتقال» شناخته می‌شود، در دیش‌های فعلی ۱۴ درصد بوده اما در این دیش جدید به ۹.۷ درصد رسیده است. UT۳ همچنین حداکثر توان برق ارسالی به آنتن را پایین می‌آورد.

دیش UT۳ نسخه ۱ در مقایسه با نسخه پرتوان دیش‌های فعلی استارلینک، زمان ارتباط طولانی‌تری با ماهواره‌ها دارد. البته توان آن همچنان به‌دلیل محدودیت‌های حمل‌ونقل کمتر خواهد بود.

اسپیس‌ایکس درحال‌حاضر برای تمام نسخه‌های ثابت دیش‌های UT۳ از FCC مجوز گرفته و برای دریافت مجوز دیش‌های ESIM با همین طراحی هم اقدام کرده است. این دیش‌ها نیز دارای نسخه‌های ثابت و سیار هستند.

دیش‌های ESIM که نام خود را از سرواژه عبارت «ایستگاه‌های زمینی درحال‌حرکت» گرفته‌اند، به‌طور خاص برای کاربرانی طراحی شده‌اند که می‌خواهد در حین حرکت به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دسترسی داشته باشند.

چندی پیش در گزارشی اعلام شد که درآمد سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در سال ۲۰۲۲ تنها ۱.۴ میلیارد دلار بوده است. این شرکت قبلاً پیش‌بینی کرده بود که در سال گذشته میلادی درآمدی ۱۲ میلیارد دلاری داشته باشد و به سود عملیاتی ۷ میلیارد دلاری برسد. اما حالا اعداد و ارقام نشان می‌دهند که بین پیش‌بینی‌ها و واقعیت بازار تفاوت‌های زیادی وجود داشته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها