ولی‌الله صالحی نماینده کارگران در شورایعالی کار در گفتگو با مستقل:

مشکل اعتصابات اخیر ناشی از قانون کاراست

هرچند هنوز برای برخی مشخص نیست که مطالبه‌ی دقیق کارگران به چه صورت است زیرا در صنایع مختلفی فارغ از بحث نفت اعتصاباتی شکل گرفته است. به جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با آقای ولی الله صالحی، فعال کارگری و نماینده کارگران در شورای عالی کار که مشروح آن را می‌خوانیم:

برآورد شما از اعتصابات صنایع نفتی و ادامه‌ی آن چیست و کار به کجا کشیده خواهد شد؟
علت که طبیعی است البته واحدهایی در این حوزه هستند که اکثرا نمایندگان کارگری در آن‌ها وجود ندارد یعنی بیشتر بحث کارگرانی‌ست که در بخش پیمانکاری مشغول کار هستند.
می‌دانید که در شرکت نفت یک سری مقررات خاص داریم برای کارکنانی که در وزارت مشغول کار هستند و یک سری پیمانکاران که تابع قانون کار هستند. اما به هر حال بر حسب وظیفه پیگیری‌هایی داشتیم و اختلافاتی که بین کارفرما و کارگران است بر سر دستمزد است و بحث شیوه‌ی کاری که شیفت‌ها و زمان کار است و اختلافات صورت گرفته از این دست می‌باشد.

برآورد شما از ادامه‌ی اعتصابات چیست؟
این اختلافات بین کارفرما و کارگر در قانون پیش بینی شده است و اختلافات باید در مراجع حل اختلاف پیگیری شود.

آیا تا کنون مذاکره‌ای برای حل این مشکل میان کارگران و مسئولین انجام شده است؟
بله مسئولیت اول پای مدیرانی‌ست که مسئولیت مستقیم دارند و باید حق و حقوق کارگران را پرداخت کنند و وظیفه‌ی مدیران است.
اما اگر اختلافی باشد نهایتا باید در مراجع حل اختلاف رسیدگی شود که مسیر قانونی است اما با توجه به گستردگی که وجود دارد هیئت‌هایی این کار را بررسی می‌کنند که اقدامات اساسی صورت گیرد.

مسئول خاتمه دادن به این اتفاق چه ارگانی است؟
این قضیه چند وزارتخانه را درگیر خودش کرده است؛ اول وزارت نفت که باید در واقع نیروی شاغل را تامین کند. البته در چند قسمت نیروها مشغول فعالیتند. بحث امروز بر سر نیروی انسانی و پیمانی‌ها است که کارگران بخشی از کار وزارت نفت را به‌صورت پیمانی انجام می‌دهند و اعتراضاتی که پیش آمده این است که کارگری که پیمانی کار می‌کند با کارگران مستقیم شرکت نفت از نظر حقوق و مزایا فاصله‌هایی دارند که موجب تبعیض شده و کارگران معترض می‌شوند. از نظر قانون کار نیز با قانون کارکنان شرکت نفت تفسیر خودشان را دارند. بنابراین هر کدام یک چارچوب برای حقوق کارگران دارند آن‌هایی که تابع قانون کار هستند حقوق کمتری نسبت به کارکنان مستقیم شرکت نفت دارند.

شنیده شده است در پمپ بنزین‌ها و نانوایی‌ها مشکلات و کمبودهایی به وجود آمده، آیا این اتفاق درست است و به بحث اعتصابات ارتباطی دارد؟
البته این‌ها دیگر پیش می‌آید چون کارها به‌صورت زنجیره‌ای به هم وصل هستند و بحث ما این است که وزارت کار که وظیفه‌اش تنظیم روابط کار است، باید این اختلافات را پیش بینی می‌کرد. اختلاف کارگر و کارفرما همه جا وجود ندارد اما نباید به اینجا برسد و پیشگیری شود.

چقدر احتمال دارد این اعتصابات با گفتگو حل شود؟
به هر حال باید حل شود. نظر من این است که این مشکلات صنفی است و قابل حل است، منتهی یک مقداری کار پیچیده شده و اگر به موقع مسئولین وزارت کار، معاونت روابط کار که وظیفه‌شان تنظیم روابط کار است باید زودتر پیشگیری می‌کردند. الان باید با نشست‌های سه جانبه بین وزارت نفت،‌ وزارت کار و وزارت صمت که می‌توانند متولی امور باشند باید بحث کنند و این موضوع صنفی حل شود و به سمت دیگری نرود. پیگیری‌هایی در حال صورت گرفتن است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها