قاب نوستالوژیک از سه مربی تیم ملی

بازی که در نهایت در شهر لیون با نتیجه دو بر یک به نفع ایران تمام شد تا جام جهانی در همان جا برای شاگردان طالبی به اتمام برسد.

قاب نوستالوژیک از سه مربی تیم ملی

خرداد ماه سال 77 آغاز شده بود و ایران همچنان با سرمربی گری تومیسلاو ایویچ در حال آماده شدن برای آغاز جام جهانی بود. جام جهانی که انگاری قرار بود در آن روزها فینالش را ما با آمریکا در مرحله گروهی برگزار کنیم و حساسیت آن از زمان قرعه‌کشی تا روز بازی روی همه مردم ایران سنگینی می‌کرد.

یک اتفاق و شکست سنگین در برابر تیم رم با نتیجه هفت بر یک باعث شد تا صفایی فراهانی رئیس آن روزهای فدراسیون فوتبال از آلترناتیوی که از چند ماه قبل در آب نمک خوانده بود استفاده کند و جلال طالبی را به عنوان سرمربی ایران در چند روز قبل از آغاز جام جهانی معرفی کند. 

طالبی سرمربی تیمی شد که ایویچ اعتقاد داشت در روز بازی با تیم رم همه توانایی‌هایش در زمین را ارائه نداد و خیلی زود اینتر میلان را با چهار گل شکست داد، بازی خوب و با اعتماد به نفس شاگردان طالبی در دیداری تدارکاتی برابر کرواسی میروسلاو بلاژویچ در یک هفته مانده به آغاز جام جهانی اعتماد به نفس را به اردوی ایران و شاگردان جلال طالبی که در کنار خود آن روزها از بیژن ذوالفقارنسب و اکبر مالکی نیز استفاده می‌کرد، تزریق کرد تا نبرد قرن در 31 خرداد سال 1377 آغاز شود. نبردی که میلیاردها نفر را پای گیرنده‌های تلویزیونی میخکوب کرد.

بازی که در نهایت در شهر لیون با نتیجه دو بر یک به نفع ایران تمام شد تا جام جهانی در همان جا برای شاگردان طالبی به اتمام برسد. مأموریت انجام شده بود و ایران نبرد قرن را برابر آمریکا به نفع خود کرده بود و تیم بدون انگیزه در حالی که می‌توانست سودای صعود در سر داشته باشد، برابر آلمان صف‌آرایی کرد و با دو گل شکست خورد تا با سه امتیاز و دو باخت که اولی برابر یوگسلاوی با نتیجه یک بر صفر بود به تهران برگردد. 

در تصویر سه نفر از اعضای کادر فنی تیم ملی را در خیابان‌های ایتالیا و درکنار هم می‌بینیم. جلال طالبی، بیژن ذوالفقارنسب و اکبر مالکی قبل از آغاز جام جهانی و در روزهایی که شب و روزشان نبرد ایران و آمریکا بود. روزهای سختی که بعدها با شیرینی برد برابر آمریکا با کادری تمام ایرانی حلاوت خاص خودش را داشت و آن‌ها را به عرش رساند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.