50 حقیقت جذاب درباره زندگی آلبر کامو نویسنده و فیلسوف فرانسوی که جالب است بدانید

61 سال از درگذشت نویسنده و متفکر تأثیرگذار فرانسوی آلبر کامو می‌گذرد. به افتخار میراث وی، در اینجا 50 واقعیت در مورد یکی از مشهورترین روشنفکران قرن 20 آورده شده است.

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: 

1- - آلبر کامو در سال 1913 در شهر کوچک ساحلی موندوی، الجزایر متولد شد.

2- هنگامی‌که پدرش در نبرد مارن قبل از یک‌سالگی آلبر کامو کشته شد، مابقی خانواده به بخش بلکورت الجزیره، در نزدیکی محله‌های عرب نشین شهر نقل‌مکان کردند.

3- او توسط مادرش کاترین هلن سینتس-کامو، یک زن نظافتچی بی‌سواد و تا حدی ناشنوا و مادربزرگش مادام سینتس در فقر پرورش یافت.

4- هنگام حضور خانواده در سینما، کامو از اینکه مجبور شد کارت‌های عنوان فیلم را با صدای بلند برای آن‌ها بخواند، خجالت می‌کشید.

5- کامو دانش‌آموز ممتازی بود و توانست بورسیه تحصیل در دبیرستان را به دست آورد.

6- آلبر کامو همچنین یک بازیکن فوتبال مشتاق بود تا اینکه بیماری سل او را مجبور به کنار گذاشتن فوتبال در 17 سالگی کرد.

آلبر کامو و فوتبال

7- او در پست دروازه‌بان بازی می‌کرد و می‌گفت که بازی در این پست به خاطر کفش‌هایش راحت‌تر بود و مجبور نمی‌شد خشم مادربزرگش را به خاطر فرسوده‌شدن کفش‌ها تحمل کند و بابت این موضوع کتک بخورد. او یک‌بار گفت: «هر آنچه را در مورد اخلاق و تعهدات انسانی می‌دانم مدیون فوتبال هستم.»

آلبر کامو

8- بعدها در ادامه زندگی‌اش، از بازی تنیس روی میز نیز لذت می‌برد.

9- بیماری سل همچنین به مدت دو سال مانع از حضور او در دانشگاه شد، هرچند پس از بهبودی در مدرسه فلسفه دانشگاه الجزیره ثبت‌نام کرد و هزینه تحصیلات خود را با مشاغل عجیب‌وغریب تأمین کرد. او درحالی‌که در دانشگاه بود به تئاتر علاقه‌مند شد.

ازدواج آلبر کامو

10- کامو در سال 1934 در 21 سالگی ازدواج کرد، همسرش سیمون هی، دختر یک چشم‌پزشک ثروتمند و همچنین یک معتاد به مرفین بود و این ازدواج پس از تنها دو سال به دلیل خیانت‌های متقابل پایان یافت

11- در سال 1934، کامو در واکنش به ظهور فاشیسم در اروپا به حزب کمونیست پیوست.

12- سرانجام وی به دلیل حمایت از ملی‌گرایی الجزایر از حزب کمونیست اخراج شد.

اولین کتاب آلبر کامو

13- در سال 1937 اولین کتاب او منتشر شد، مجموعه مقالاتی به نام سمت اشتباه و سمت راست. در این زمان کامو 24 ساله بود.

14- در این دوره او نگارش رمان مرگ خوشبخت را نیز به اتمام رساند، اما این کتاب در طول حیات او منتشر نشد.

15- در سال 1940، کامو در پی از دست دادن شغل خود با بسته شدن روزنامه الجزایر، الجزیره را به مقصد پاریس ترک کرد.

آلبر کامو 4

ازدواج مجدد آلبر کامو

16- در همان سال، کامو مجدداً ازدواج کرد، این بار با فرانسیس فور ریاضیدان و پیانیستی که بعداً در پروژه منهتن مشارکت داشت، ازدواج کرد. در سال 1945 برای او دوقلوی به نام‌های کاترین و ژان به دنیا آورد.

17- اگرچه او همچنان متأهل بود اما در طول زندگی خود روابط متعددی داشت که مهم‌ترین آن‌ها با بازیگر مشهور ماریا کازارس بود. او جایی دراین‌باره گفت: «من اغوا نمی‌کنم، من تسلیم می‌شوم.»

18- در سال 1941، پس از حمله نازی‌ها به فرانسه، کامو به نهضت مقاومت پیوست و شروع به نوشتن برای روزنامه زیرزمینی کامبت کرد.

19- نام اصلی کامو «بوکار» بود.

20- آلبر کامو نوشتن را در حالت ایستاده ترجیح می‌داد، مثل ارنست همینگوی، ولادیمیر ناباکوف و ویرجینیا ولف.

21- «مادر امروز درگذشت. یا شاید دیروز بود، نمی‌دانم.» کتاب «بیگانه» او (کتابی که او بیشتر از همه برای آن شناخته شده است) با این جمله آغاز می‌شود.

آلبر کامو 7

رمان بیگانه آلبر کامو

22- رمان «بیگانه» داستان یک مرد عادی به نام مرسول است که به قتلی بی‌دلیل کشیده می‌شود. قسمت دوم کتاب به محاکمه او و امتناعش از پذیرفتن مسئولیت اعمالش حتی درحالی‌که گیوتین در انتظار او است می‌پردازد.

23- «بیگانه» در سال 1942 در فرانسه منتشر شد و اولین بار در سال 1943 به انگلیسی ترجمه شد. این رمان تا قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1946 در ایالات‌متحده منتشر نشد.

24- سبک نثر کتاب تحت تأثیر نویسندگان آمریکایی مانند ارنست همینگوی، جان دوس پاسوس و ویلیام فاکنر بود. کامو همچنین گفت که رمان جنایی جیمز ام. کاین با نام «پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند» الهام‌بخش او در نوشتن این رمان بوده است.

25- در اواخر سال 2009، رئیس‌جمهور وقت فرانسه، نیکلاس سارکوزی پیشنهاد انتقال بقایای جسد کامو را به پانتئون پاریس را داد، جایی که قهرمانان فرانسه در آنجا به خاک سپرده شده‌اند. چپ‌ها او را متهم کردند که می‌خواهد از محبوبیت کامو برای منافع خود سو استفاده کند. کاترین دختر کامو، طرفدار این ایده بود. اما پسرش ژان مخالف بود.

26- مشهورترین ادای احترام موسیقایی به رمان «بیگانه» آهنگ گروه The Cure’s در سال 1978 با عنوان "Killing An Arab" بود. این گروه که نگران برداشت نژادپرستانه از آهنگش بود در هنگام اجرای زنده شعر آهنگ را به «بوسیدن یک عرب» تغییر داد.

آلبر کامو 6

اقتباس سینمایی از رمان بیگانه کامو

27- رمان «بیگانه» دو بار مورد اقتباس سینمایی قرار گرفته است، یک‌بار توسط لوکینو ویسکونتی کارگردان ایتالیایی و دیگری زکی دمیرکوبوز کارگردان اهل ترکیه.

28- رمان «بیگانه» بارها در فیلم‌های مختلف در دست شخصیت‌های فیلم دیده می‌شود. این کتاب در فیلم‌های Jacob’s Ladder (1990)، Jarhead (2005)، Talladega Nights (2006) و An Education (2009) مورداستفاده قرار گرفته است

29- نویسنده بحث‌برانگیز معاصر فرانسوی، میشل هولبیکوک، سومین رمان خود را با نام «پلت فرم» با اشاره‌ای عمدی به کامو آغاز کرد. اولین جمله کتاب می‌گوید: «پدر سال گذشته درگذشت.»

30- گزارش شده است که جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهور سابق آمریکا کتاب «بیگانه» را هنگام تعطیلات در سال 2006 خوانده است.

آلبر کامو و کتاب افسانه سیزیف

31- در سال 1942 مشهورترین اثر غیرداستانی کامو منتشر شد، کتابی مفصل با عنوان «افسانه سیزیف».

آلبر کامو 5

32- کامو با نگاهی پوچ‌گرایانه در این کتاب عمدتاً به مسئله خودکشی می‌پردازد و وضعیت انسان را با شخصیت اسطوره‌ای یونانی سیزیف مقایسه می‌کند که برای جاودانگی مجبور است سنگ بزرگی را تا بالای تپه‌ای هل دهد اما هر بار که به قله نزدیک می‌شود سنگ دوباره به پایین می‌غلتد.

33- کامو را اغلب «اگزیستانسیالیست» می‌نامیدند و از پیشینیان فلسفی او می‌توان به فریدریش نیچه، سورن کی‌یرکگارد و فئودور داستایوفسکی اشاره کرد.

34- کامو از برچسب اگزیستانسیالیست که به او نسبت می‌دادند بدش می‌آمد. او همچنین دوست نداشت که او را با پوچ‌گرایی مرتبط بدانند.

35- در سال 1943، آلبر کامو اولین بار نویسنده مشهور ژان پل سارتر را در افتتاحیه نمایش «مگس‌ها» نوشته سارتر ملاقات کرد.

36- سارتر در نمایشنامه «خروج ممنوع» هنوز در مرحله پیش‌تولید بود نقش اصلی را به آلبر کامو پیشنهاد کرد. اما حامیان مالی قبل از تحقق پروژه کناره‌گیری کردند.

اختلاف میان سارتر و آلبر کامو

37- این دو برای سال‌ها دوست یکدیگر بودند، اما پس از انتشار یک نقد منفی از سارتر در مورد رمان «انسان طاغی» کامو رابطه دوستی این دو با دلخوری پایان یافت.

آلبر کامو 3

38- با افزایش مواضع ضد کمونیستی کامو و اظهارنظرهای وی در مورد لزوم استفاده از خشونت برای تأمین استقلال الجزایر، اختلاف میان آن دو تشدید شد. اختلاف بین سارتر و کامو آن‌ها به یکی از مشهورترین دشمنی‌های فکری قرن بیستم تبدیل شد.

39- آلبر کامو در سال 1946 از ایالات‌متحده دیدن کرد. درحالی‌که در نیویورک اقامت داشت 20 بار از باغ‌وحش پارک مرکزی بازدید کرد.

رمان طاعون آلبر کامو

40- رمان دوم کامو «طاعون» در سال 1947 منتشر شد. گرچه داستان رمان در دهه 1940 می‌گذرد اما به نظر می‌رسد که داستان شهر اوران در الجزایر با شیوع بیماری طاعون مبتنی بر شیوع وبا باشد که در سال 1849 در آنجا اتفاق افتاد.

41- این کتاب شخصیت‌های زیادی دارد و اغلب به‌عنوان تمثیلی درباره اشغال فرانسه توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم تفسیر می‌شود.

42- هم این رمان و هم رمان «سقوط» متعاقب آن‌که در سال 1956 منتشر شد، با نثری بسیار ظریف و (ظریف‌تر از سبک رمان «بیگانه») نوشته‌شده‌اند. این دو کتاب اگرچه اکنون به‌عنوان شاهکارهای ادبیات جهان شناخته می‌شود اما به‌اندازه اولین رمان او مورد استقبال خوانندگان قرار نگرفته است.

آلبر کامو 2

آلبر کامو و جایزه نوبل ادبیات

43- آلبر کامو در سال 1957 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. این جایزه بیشتر به دلیل مقاله طولانی «تأملاتی درباره گیوتین» که علیه مجازات اعدام صحبت می‌کرد اهدا شد.

44- آلبر کامو اولین نویسنده آفریقایی‌الاصل بود که جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.

45- او همچنین از لحاظ سنی دومین جوان دریافت‌کننده جایزه بود اما آن را دریافت نکرد. چرا که نگران بود که تأثیر منفی بر نوشتن او بگذارد.

46- کامو یک سیگاری مادام‌العمر بود و یافتن عکسی از او که در آن سیگار در دستش نباشد دشوار است. او حتی گربه‌ای داشت به نام سیگار.

مرگ آلبر کامو

47- در 4 ژانویه 1960، کامو در حین سفر به پاریس در یک تصادف رانندگی در شهر کوچک ویلبلوین کشته شد. ناشر و دوستش میشل گالیمارد نیز در این حادثه درگذشت.

48- در جیب کامو یک بلیت قطار بلااستفاده بود.

49- همچنین گزارش شده است که نسخه خطی مربوط به قسمت اول رمان زندگینامه‌ای حماسی نوشته او در اتومبیل پیدا شده است. بعداً این نسخه خطی توسط دختر کامو به‌عنوان «آدم اول» ویرایش و منتشر شد.

50- ژان پل سارتر، دشمن قسم‌خورده او، مطلبی حاوی ستایش گرم در مورد مرگ کامو منتشر کرد.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها