مروری 10 فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان که گیشه‌ها را تکان دادند

درآمد فیلم‌های سینمایی، معمولاً از فروش گیشه سینماها و یا از انتشار نسخهٔ خانگی فیلم‌ها و همچنین فروش حق پخش تلویزیونی به‌دست می‌آید. نگاهی داریم به فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز.

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: 

فیلم انتقام جویان پایان بازی1- انتقام‌جویان: پایان بازی

 • فروش کل: $۲٬۷۹۷٬۸۰۰٬۵۶۴
 • سال اکران: ۲۰۱۹

مثل جالبی در هالیوود وجود دارد که می‌گوید: «فیلم‌ها برای بیست دقیقه پایانی‌شان ساخته می‌شوند» و فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» برای مارول استودیوز و دنیایش همان بیست دقیقه پایانی است. همان پایانی که تمام داستان‌ها برای رسیدن به آن اوج می‌کوشند. هر چه این پایان قوی‌تر باشد اثر هم ناگزیر، اثرگذارتر می‌شود و «پایان بازی» سینماروها را به وجد می‌آورد و طرفداران کمیک بوک را به لذت و هیجانی غیرقابل وصف.

«انتقام جویان: پایان بازی» حکم قله دنیای سینمایی مارول را دارد؛ قله‌ای که هیچ‌کس پیش از مارول استودیوز موفق به فتح آن نشده بود. قله‌ای که صعود به آن و فتح کردنش آن‌قدر سخت بود که تقریباً ناممکن فرض می‌شد و قله‌ای که از پسِ راهی بس طولانی و دشوار می‌گذرد و هرکسی طاقت سختی‌هایش را ندارد. آرمان رسیدن به یک دنیای سینمایی کمیک بوکی هدف سخت و تقریباً ناممکنی بود که امروز توسط کوین فایگی و مارول استودیوز محقق شده است و این عنوان «دنیای سینمایی» لقبی نیست که بی‌دلیل روی مارول گذاشته شود چراکه به معنای واقعی یک دنیاست و این به معنای ساخت چند فیلم دنباله‌دار یا یک سه یا چندگانه سینمایی نیست بلکه تک‌تک فیلم‌ها و اجزای آن در عین مستقل بودن از هم جزئی از یک کل هستند و هر حرکت یا ایده‌ای در آن در بقیه این دنیا اثر خود را می‌گذارد.

داستان فیلم ازاین‌قرار است: پس‌ازاینکه در «جنگ ابدیت» تانوس (جاش برولین) موفق شد تا سنگ‌های بی‌نهایت را به دست آورده و نیمی از جهان را به تسخیر خود درآورد، بخشی از اَبَرقهرمانان نیز از بین رفتند و حالا نبولا (کارن گیلان) و تونی استارک (رابرت داونی جونیور) نیز در یک محفظه در کهکشان محبوس شده‌اند. در این شرایط به‌یک‌باره کاپیتان مارول (بری لارسن) از راه می‌رسد و آن دو را نجات داده و آن‌ها به زمین منتقل می‌شوند تا در کنار دیگر اَبَرقهرمانان باقی‌مانده از مبارزه با تانوس حضور داشته باشند. آن‌ها درمانده از حل مسئله تانوس و چیره شدن بر آن، پس از مدت‌ها با اسکات لانگ یا همان مرد مورچه‌ای (پُل راد) مواجه می‌شوند که نزدشان آمده و ظاهراً توانسته از کوانتومی که در آن قرار گرفته بود رهایی یابد. همین مسئله سبب می‌شود تا آن‌ها به فکر سفر در زمان بیفتند و...

فیلم آواتار

آواتار

 • فروش کل: $۲٬۷۹۰٬۴۳۹٬۰۰۰
 • سال اکران: ۲۰۰۹

فیلم آواتار، ساخته جیمز کامرون در سال ۲۰۰۹، توانست رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را از آن خود کرده و همچنان پس چندین سال این رکورد را نزد خود نگاه دارد. فیلمی که در زمان پخشش، حیرت بسیاری از مخاطبان را بابت جلوه‌های ویژه و همچنین نمایش سه‌بعدی خود به همراه داشت.

پیش از هر چیز، نام این فیلم یعنی آواتار، ذهن ما را به سمت شبکه‌های اجتماعی و آواتار کاربران در این شبکه‌ها می‌برد. معمولاً کاربران شبکه‌های اجتماعی برای حساب کاربری خود در این فضا، تصویر، مشخصات و یا بهتر بگوییم هویتی را انتخاب می‌کنند که به اصطلاح به آن آواتار گفته می‌شود، هویتی که می‌تواند واقعی و یا غیرواقعی باشد. داستان این فیلم هم درباره فردی است که برای نفوذ در بین موجوداتی شبه انسان در سیاره‌ای دیگر، در قالب بدن آن‌ها یا همان آواتار درآمده و به ارتباط با این موجودات می‌پردازد. این فرد برای ارتباط با بدن دومش یا همان آواتار خود در دنیای این موجودات شبه انسان، می‌بایست در دستگاهی قرارگرفته و حالتی شبیه به خواب پیدا کند تا سیستم عصبی‌اش با بدن آواتار گونه ارتباط برقرار کرده و بتواند از آن در دنیای دیگر استفاده کند. این آواتار در دنیای دیگر، قابلیت‌ها و توانایی‌هایی فراتر از بدن معمولی دارد و بنابراین می‌تواند آرزوهایی را که برای صاحبش در دنیای انسان‌ها دست‌نیافتنی بود، در دنیای دیگر برآورده کند. آرزوهایی مانند قدرت بیشتر، پرواز و… ویژگی‌هایی که بسیار شبیه اتصال کاربران به اینترنت و فعالیت در فضای مجازی است.

فیلم تایتانیک

تایتانیک

 • فروش کل: $۲٬۱۹۴٬۴۳۹٬۵۴۲
 • سال اکران: ۱۹۹۷

تایتانیک را به‌جرئت می‌توان یکی از مهم‌ترین و ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینما دانست. فیلمی که در سال ۱۹9۷ و بر اساس داستانی واقعی و به کارگردانی جیمز کامرون ساخته شد و در زمان خودش یکی از پرخرج‌ترین و درعین‌حال پرفروش‌ترین فیلم‌ها شد. فیلمی که زوج جذاب لئوناردو دی کاپریو و کیت وینسلت را به سینما معرفی کرد و تعریف دیگری از عشق را در میان نسل جوان ارائه داد؛ اما اهمیت تایتانیک فقط محدود به غرب نمی‌شود و در ایران هم جایگاه ویژه‌ای را داراست. تایتانیک فیلمی بود که نسخه‌های متعدد سانسور شده و بدون سانسورش بر روی VHS‌ها بین جوانان به‌خصوص دهه شصتی‌ها پخش می‌شد و چهره‌ دیگری از عشق را به آن‌ها نشان می‌داد. شدت تأثیرگذاری تایتانیک بر روی جوانان این دهه را می‌توان به‌مثابه اهمیت فیلم بربادرفته (ویکتور فلمینگ، ۱۹۳۹) بر نسل مادران و پدرانشان دانست. اکنون و پس از گذشت ۲۲ سال از ساخته‌شدن فیلم عظیم تایتانیک و در تماشای چندباره‌اش، هنوز هم می‌توان مسحور عشق و مقهور غرق شدن اندوه‌بارش شد و هنوز تازگی و طراوت خود را حفظ کرده است.

داستان فیلم ازاین‌قرار است: در جریان سفر با کشتی تایتانیک، «رز» (کیت وینسلت)، دختری از خانواده‌ای ثروتمند که برای ازدواجی اجباری رهسپار امریکاست، اقدام به خودکشی می‌کند؛ اما «جک» (لئوناردو دی کاپریو)، مسافری فقیر از قسمت درجه‌ سه کشتی، او را نجات می‌دهد. این دو به یکدیگر دل می‌بندند و ...

فیلم جنگ ستارگان نیرو برمی‌خیزد

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد

 • فروش کل: $۲٬۰۶۸٬۲۲۳٬۶۲۴
 • سال اکران: ۲۰۱۵

داستان فیلم نزدیک به سه دهه پس از اتفاقات «بازگشت جدای» و شکست امپراتور رخ می‌دهد. کهکشان در حال حاضر با یک تهدید جدید از یک گروه خطرناک که First Order نام دارد مواجه شده است. این گروه قصد تسلط بر کهکشان و نابودی تمام کسانی را دارد که با آن‌ها همراه نیستند. رهبر این گروه فردی مرموز و قدرتمند به نام کایلو رن (آدام درایور) است که دلایل نامعلومی برای نابودی جهان در سر دارد. دراین‌بین، عدم اطلاع از مکان دقیق لوک اسکای والکر (مارک همیل) باعث نگرانی‌هایی برای گروه‌های طرفین مبارزه شده است. هان سولو (هریسون فورد) و چیوباکا (پیتر میهیو) به همراه افرادی تازه متحد می‌شوند تا علاوه بر مقابله با تهدیدهای First Order، تلاششان را برای یافتن اسکای والکر ادامه دهند. از طرف دیگر First Order نیز در پی یافتن و نابودی اسکای والکر است اما...

اپیزود هفتم - نیرو برمی‌خیزد، فیلمی حماسی در ژانر اپرای فضایی به کارگردانی جی جی آبرامز و هفتمین قسمت از مجموعه جنگ ستارگان است که در دسامبر سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. بازیگران این قسمت جان بویگا، دیزی ریدلی، آدام درایور، اسکار آیزاک، اندی سرکیس، دامنل گیلسون، مکس فون سیدو، هریسون فورد، کری فیشر، مارک همیل، آنتونی دنیلز، پتر مایو و کنی بیکر هستند. داستان فیلم، ۳۰ سال بعد از اتفاقات بازگشت جدای رخ می‌دهد. از نکات قابل‌توجه در مورد این فیلم بازگشت مجدد مارک همیل، هریسون فورد و کری فیشر به سری فیلم‌های جنگ ستارگان بعد از گذشت ۳۲ سال از اکران اپیزود ششم است.

این فیلم از زمان اکران چندین رکورد مرتبط با فروش گیشه را شکست: عنوان پرفروش‌ترین بخش در فرانشیز جنگ ستارگان پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۵ و همچنین رتبه چهارم در فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ را به خود اختصاص داد. این فیلم همچنین نامزد دریافت جایزه اسکار در پنج رشته مختلف و چهار نامزدی در جوایز فیلم بفتا شد. دو دنباله، با عنوان‌های جنگ ستارگان: آخرین جدای که در ۲۰۱۷ منتشر شده و جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد.

فیلم انتقام‌جویان جنگ ابدیت

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

 • فروش کل: $۲٬۰۴۸٬۳۵۹٬۷۵۴
 • سال اکران: ۲۰۱۸

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت فیلمی ابرقهرمانی آمریکایی به کارگردانی برادران روسو و نویسندگی کریستوفر مارکوس و استیون مک‌فیلی است که بر پایه گروه خیالی انتقام‌جویان از شرکت مارول کامیکس است. این فیلم توسط مارول استودیوز تهیه شده و توسط استودیو سینمایی والت دیزنی توزیع شده است. جنگ ابدیت دنباله‌ای بر فیلم‌های شرکت مارول محسوب می‌شود و نوزدهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول به‌شمار می‌رود. در این فیلم بیشتر بازیگران دنیای سینمایی مارول و به‌خصوص بازیگران فاز سوم از جمله رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک رافلو، کریس ایوانز، اسکارلت جوهانسون، بندیکت کامبربچ، تام هالند، چادویک بوزمن، الیزابت اولسن، کریس پرت، زوئی سالدانیا و جاش برولین به ایفای نقش پرداخته‌اند. در جنگ ابدیت، نگهبانان کهکشان به انتقام‌جویان می‌پیوندند تا با تانوس برای جلوگیری از جمع‌آوری سنگ‌های ابدیت مقابله کنند.

خبر ساخت این فیلم در اکتبر ۲۰۱۴ اعلام شد و گفته شد انتقام‌جویان: جنگ ابدیت - قسمت ۱ نام آن خواهد بود. در آوریل ۲۰۱۵ اعلام شد که برادران روسو کارگردانی این فیلم را بر عهده داشتند و کریستوفر مارکوس و استیون مک‌فیلی فیلم‌نامه را نوشتند. در ژوئیه ۲۰۱۶، مارول اعلام کرد عنوان فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت خواهد بود. فیلم‌برداری پی‌درپی جنگ ابدیت و دنباله‌اش در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷ در آتلانتا آغاز شد. قسمت‌هایی از فیلم نیز در اسکاتلند، انگلستان و نیویورک سیتی فیلم‌برداری شد. در ژوئیه ۲۰۱۷ فیلم‌برداری جنگ ابدیت به پایان رسید. بودجه ساخت فیلم چیزی بیش‌تر از ۳۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که انتقام‌جویان: جنگ ابدیت را در فهرست پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار می‌دهد.

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ در ایالات‌متحده اکران شد. فیلم نقدهای مثبتی از سوی منتقدین دریافت کرد و در زمینه‌های اجرای تیم بازیگری، جلوه‌های ویژه، توازن احساسی موجود در فیلم و صحنه‌های اکشن ستایش شد. البته بعضی از منتقدین نسبت به فیلم نظر منفی داشتند و به‌خصوص زمان بسیار طولانی آن را جزو نقاط ضعف فیلم دانستند. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت از نظر فروش یکی از موفق‌ترین آثار مارول محسوب می‌شود. فیلم در کمتر از دو هفته موفق به فروش یک میلیارد دلار شد. جنگ ابدیت پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۸، دومین فیلم پرفروش ابرقهرمانی تاریخ، چهارمین فیلم پرفروش در داخل ایالات‌متحده و پنجمین فیلم پرفروش تمام تاریخ سینما است. فیلم تنها هفته اول اکران خود ۶۴۱ میلیون دلار فروخت.

فیلم دنیای ژوراسیک

دنیای ژوراسیک

 • فروش کل: $۱٬۶۷۰٬۴۰۰٬۶۳۷
 • سال اکران: ۲۰۱۵

خلاصه داستان: ۲۲ سال پس از پایان ماجراهای «پارک ژوراسیک» (نسخه اصلی فیلم در سال ۱۹۹۳ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ)، این محل به‌صورت یک پارک تفریحی توریستی درآمده و دایناسورهای واقعی قرون کهن (که توسط دانشمندان دوباره خلق شده و امکان حیات یافته‌اند) در آن قرار دارند.

بیست‌ودو سال از زمانی که «پارک ژوراسیک» در عصر مدرن فیلم‌سازی کامپیوتری ساخته شد می‌گذرد. «پارک ژوراسیک» به نخستین فیلمی تبدیل شد که در ساختش از پیشرفته‌ترین فناوری جلوه‌های ویژه آن دوران برای غافلگیر و شگفت‌زده ساختن ما استفاده شده بود. استیون اسپیلبرگ به ما اجازه داد تا باور کنیم که دایناسورها واقعی بودند. قسمت دوم این فیلم در سال ۱۹۹۷ با عنوان «دنیای گمشده» ساخته شد و ظاهراً تصمیم کمپانی یونیورسال برای کاهش بودجه ساخت قسمت سوم این فیلم در سال ۲۰۰۱ پایانی بود بر این حماسه. بااین‌حال، بعد از یک وقفه چهارده‌ساله تی‌رکسها، ولوسیراپتورها و همنوعانشان بازگشتند. با تهیه‌کنندگی اسپیلبرگ و کارگردانی کالین تروورو، زمان بازگشتن به دنیایی که در آن پشه‌های ماقبل تاریخ کاری می‌کنند که جانوران منقرض‌شده به تکاپو بیفتند فرارسیده است.

فیلم شیر شاه

شیر شاه

 • فروش کل: $۱٬۶۵۶٬۹۴۳٬۳۹۴
 • سال اکران: ۲۰۱۹

شیر شاه یک فیلم انیمیشن رایانه‌ای آمریکایی در ژانر موزیکال به تهیه‌کنندگی و کارگردانی جان فاورو است. فیلم‌نامه این فیلم توسط جف نیثنسن بر اساس انیمیشن کلاسیک شیر شاه نوشته شده است و والت دیزنی پیکچرز مسئولیت ساخت آن را برعهده دارد. دونالد گلاور، جیمز ارل جونز، ست روگن و بیلی ایکنر صداپیشگان فیلم هستند. همچون نسخه انیمیشنی، هانس زیمر موسیقی فیلم را ساخته‌است. بعد از دامبو و علاءالدین، شیر شاه سومین فیلمی است که در سال ۲۰۱۹ بر پایه انیمیشن‌های دیزنی ساخته شده است.

تولید فیلم از سپتامبر ۲۰۱۶ آغاز شد. بعد از موفقیت تجاری و انتقادی کتاب جنگل، دیزنی، جان فاورو را استخدام کرد تا بر اساس انیمیشن کلاسیک شیر شاه، یک فیلم زنده بسازد. فیلم‌برداری از اوایل تا اواسط سال ۲۰۱۷ به طول انجامید. شیر شاه به‌طور کامل در استودیویی در لس‌آنجلس و در جلوی پرده آبی فیلم‌برداری شد.

فیلم در تاریخ ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۹ اکران شد. فیلم با واکنش متوسطی از سوی منتقدان همراه بود. جلوه‌های ویژه، موسیقی متن و کار صداپیشگان تحسین شد اما به خاطر نداشتن اصالت موردانتقاد قرار گرفت. فیلم با بودجه‌ای ۲۶۰ میلیون دلاری ساخته شد و ۱٫۶ میلیارد دلار در سراسر جهان فروخت که آن را به دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل کرد. فروش ۱/۶ میلیارد دلاری این انیمیشن رایانه‌ای همچنین رکورد پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن جهان را برای آن به ارمغان آورده است.

فیلم انتقام‌جویان

انتقام‌جویان

 • فروش کل: $۱٬۵۱۸٬۸۱۲٬۹۸۸
 • سال اکران: ۲۰۱۲

انتقام‌جویان مارول یا به‌اختصار انتقام‌جویان فیلمی تخیلی و ابرقهرمانانه آمریکایی است که توسط شرکت‌های مارول استودیوز و والت دیزنی پیکچرز در سال ۲۰۱۲ ساخته شده است. این فیلم بر اساس سری کتاب‌های کامیک انتقام‌جویان بوده و ششمین کار مستقل استودیوی مارول است. جاس ویدون نویسندگی و کارگردانی فیلم را بر عهده داشته و بازیگرانی از جمله کریس ایوانز، رابرت داونی جونیور، مارک رافالو، کریس همسورث، اسکارلت جوهانسون و ساموئل ال. جکسون در آن بازی کرده‌اند.

نمایش افتتاحیه انتقام‌جویان در ۱۱ آوریل ۲۰۱۲ در سینمای ال کپتین هالیوود، کالیفرنیا برگزار شد و در هفته‌های اول نمایش، بسیاری از رکوردهای فروش گیشه را شکست. انتقام‌جویان سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما است. دنباله این فیلم، انتقام‌جویان: عصر اولتران در ۱ مه ۲۰۱۵ اکران شد. دو دنباله دیگر، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت و انتقام جویان: پایان بازی به ترتیب در ۴ مه ۲۰۱۸ و ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ به نمایش درآمدند.

انتقام جویان با فروش بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار در سراسر جهان به پرفروش‌ترین فیلم ۲۰۱۲، سومین فیلم پرفروش ابرقهرمانی و هشتمین فیلم پرفروش تمام ادوار تاریخ سینما تبدیل شد.

فیلم سریع و خشمگین ۷

سریع و خشمگین ۷

 • فروش کل: $۱٬۵۱۶٬۰۴۷٬۶۷۱
 • سال اکران: ۲۰۱۵

خشمگین ۷  هفتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های سریع و خشمگین است. این فیلم محصول کشور آمریکا و در سبک اکشن، هیجانی، تعقیب و گریز است. کارگردان این فیلم جیمز وان و نویسندگی آن بر عهده کریس مورگان است. در این فیلم بازیگرانی همچون وین دیزل، جیسون استاتهام، پل واکر، میشل رودریگز، لوکاس بلک، جوردانا بوروستر، دواین جانسون، ترسی گیبسون، تونی جا و کرت راسل ایفای نقش می‌کنند. این فیلم پس از فیلم سریع و خشمگین ۶ از این مجموعه تولید شده است.

داستان فیلم بعد از وقایع نسخه قبلی جریان دارد. بعد از سرنگونی اوون شاو (لوک ایوانز) و دار و دسته‌اش، دومینیک تورتو (وین دیزل) و گروهش بعد از دریافت حکم آزادی در حال تجربه یک زندگی معمولی هستند؛ اما برادر بزرگ‌تر «اوون»، با نام دکارد شاو (جیسون استاتهام)، به دنبال دومینیک و گرفتن انتقام است. بعدازاینکه گروه متوجه کشته شدن هان (سانگ کانگ) می‌شود، آن‌ها باری دیگر جمع می‌شوند تا فردی را که یکی از اعضای گروه آن‌ها را به قتل رسانده پیدا کنند؛ قبل از اینکه او آن‌ها را پیدا کند.

فیلم در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۱۵ اکران شد که با استقبال وسیع تماشاگران روبرو شد؛ به‌طوری‌که میزان فروش در سه روز نخست در آمریکای شمالی به ۱۴۳ میلیون دلار رسید و در ۶۵ کشوری که به اکران درآمده بود خود را به صدر جدول فروش فیلم‌ها رساند و حتی در بعضی از آن‌ها رکورد فروش افتتاحیه را شکست. سرانجام این فیلم به فروش جهانی ۱٫۵۱۶ میلیارد دلاری دست‌یافت و آن را به سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۵ و هشتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما جهان تبدیل کرد.

فیلم منجمد 2

منجمد ۲

 • فروش کل: $۱٬۴۵۰٬۰۲۳٬۹۳۳
 • سال اکران: ۲۰۱۹

منجمد ۲ فیلمی سه‌بعدی و انیمیشن در سبک فانتزی، تئاتر موزیکال و ماجراجویی به کارگردانی جنیفر لی و کریس باک است که در نوامبر سال ۲۰۱۹ از سوی استودیو سینمایی والت دیزنی منتشر شد. این فیلم، دنباله فیلم منجمد محصول ۲۰۱۳ است. منجمد ۲، پنجاه و هشتمین انیمیشن ساخته شده شرکت والت دیزنی است.

منجمد ۲ نخستین بار ۷ نوامبر ۲۰۱۹ در سالن سینمای دالبی در هالیوود به روی پرده رفت و با واکنش مثبت منتقدان همراه بود و در زمینه جلوه‌های بصری، دیالوگی، موسیقی و صوتی موردتمجید قرار گرفت.

منجمد ۲ با بودجه‌ای ۱۵۰ میلیون دلاری ساخته شد و تاکنون بیش از ۱٫۴ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش کرده‌است که آن را به سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ و دهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل می‌کند. این فیلم نامزد بهترین انیمیشن و بهترین ترانه در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب و نامزد بهترین ترانه در نود و دومین دوره جوایز اسکار که موفق به کسب هیچ‌کدام از آن‌ها نشد.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها