تمرین ارکستر ملی ایران به رهبری آقاوردی پاشایف

ارکستر ملی ایران به رهبری آقاوردی پاشایف در تالار رودکی برای اجرای زنده تمرین می‌کند. قرار است این گروه برای یک کنسرت در تالار وحدت آماده شوند.

تمرین ارکستر ملی ایران به رهبری آقاوردی پاشایف

سرویس فرهنگی مستقل آنلاین: ارکستر ملی ایران در چندروز گذشته برای اجرا یک کنسرت در تالار وحدت آمادگی‌های لازم را انجام می‌دادند. یکی از این کارها تمرین با آقاوردی پاشایف است. 

تمرین ارکستر ملی ایران به رهبری آقاوردی پاشایف برای اجرا

دیروز تمرین ارکستر ملی ایران به رهبری مهمان آقاوردی پاشایف در تالار رودکی انجام شد. این تمرین برای اجرای کنسرت شب موسیقی ایران آذری  است که دیشب در تالار وحدت برگزار می شود.

در این اجرا، سولیست تار را صاحیب پاشازاده، سولیست ویلن را مازیار ظهیرالدینی و خوانندگی ارکستر ملی را فخری کاظیم نجات بر عهده دارند.

آقاوردی پاشایف که رهبری تمرین ارکستر ملی ایران را بر عهده داشت درباره این اجرا گفت: این چندمین بار است که به ایران سفر می‌کنم، بین کشور ما و ایران اشتراکات فرهنگی زیادی وجود دارد و موسیقی یکی از آنهاست. آخرین اجرای من در اینجا مربوط به سال گذشته با همین ارکستر به رهبری فریدون شهبازیان بود. تمامی موسیقی دان‌های خوب در ایران جمع شده و همکاری با آنها برای من لذت بخش است. در این کنسرت ضمن اجرای موسیقی آذربایجانی از حسین دهلوی قطعاتی را اجرا خواهیم کرد.

قرار است در کنسرت ارکستر ملی به رهبری پاشایوف قطعات سن سیز، آریای بالاش، وطن نغمه سی، سنه ده قالماز، عسگرین آریاسی، آیریلیق، ائولری وارخانه خانه، قرنفیل، راسپودری چهارگاه، چارداش، مرغ سحر و شوشتری برای ویلن و ارکستر، دونغمه ترک، به یاد صبا، سرود گل، سبک بال و شور آفرین به یاد استاد حسین دهلوی اجرا شود.

آقاوردی پاشایف با حضور در تمرین ارکستر ملی ایران درباره این همکاری در تالار وحدت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این نخستین بار نیست که به ایران می آیم. در شهرهای مختلف مثل اردبیل، زنجان، شیراز، تهران و اصفهان کنسرت برگزار کرده ام؛ علاقه قلبی به ایران دارم و این مرا بسیار خوشحال می‌کند که موسیقی آذربایجان در ایران مخاطب زیادی دارد. در این کنسرت از آهنگسازان نامی آذربایجانی و حسین دهلوی قطعاتی را اجرا می کنیم؛خواننده قطعات آذری فخری کاظم نجات است.

وی افزود: این همکاری موسیقایی بین دو کشور خیلی خوب است و نتیجه صدرصد مثبت دارد. پیش از این در کشورهایی مانند روسیه، اوکراین، تاجیکستان، قزاقستان، ترکیه، آلمان، فرانسه، مراکش و چند کشور دیگر اجرا داشته‌ام.

این موزیسین که رهبر ارکستر ملی ایران بود درباره موسیقی ایران بیان کرد: کشور من و ایران اشتراکات فرهنگی زیادی دارند؛ سبک موسیقی یکی از این اشتراکات است. آخرین اجرای من در ایران سال گذشته بود که با ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان روی صحنه رفتم. تمامی موسیقی دان های خوب در ایران جمع شده اند و همکاری با همه آن ها بسیار لذت بخش است.

پاشایف در ادامه به تمجید از نوازندگان ارکستر ملی پرداخت و اظهار کرد: نوازندگان ارکستر ملی ایران بسیار خوب هستند و نت‌های تازه را خیلی خوب می نوازند. این ارکستر هر جای دنیا کنسرت برگزار کند، می‌تواند هرقطعه‌ای را اجرا کند. آرزوی قلبی دارم که با ارکستر آذربایجان و ارکستر ایران کنسرت مشترک در ایران و کشور‌های دیگر برگزار کنم.

آقاوردی پاشایف رهبر ارکستر ملی ایران

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها