جوزپ بورل:

۳۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی را توقیف کنید

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد داد ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه توقیف شود.

به گزارش مستقل آنلاین،خبرگزاری رویترز نوشت:

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که ایده توقیف دارایی‌ها و شرکت‌های غربی در این کشور را فراموش نکرده است، زیرا یک مقام ارشد به شدت از دولت‌هایی که مسکو را تحریم کرده‌اند، انتقاد کرد.

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در یک نشست خبری و طی خط و نشانی علیه غرب هشدار داد که روسیه آماده است در صورتی که غرب تصمیم بگیرد از دارایی های مسدود شده دولتی روسیه استفاده کند - که در میان آنها حدود 300 میلیارد دلار از ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی است، روسیه آماده است "بر این اساس عمل کند". او گفت: استفاده از این بودجه "از سوی ما به عنوان یک حمله غیرقانونی و غیردوستانه تعبیر خواهد شد که به ما این حق را می دهد که اقدامات تلافی جویانه برای محافظت از منافع خود انجام دهیم."

 مقامات ارشد غربی، از جمله جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد داده اند که ذخایر ارزی روسیه را برای کمک به تامین مالی بازسازی اوکراین پس از جنگ، مصادره کنند.  

 زاخارووا اقدام غرب برای مسدود کردن دارایی‌ها را - که در پاسخ به اعزام ده‌ها هزار نیرو از سوی مسکو به اوکراین در 24 فوریه اعمال شد - نقض قوانین بین‌المللی خواند.

وی گفت: ما نباید دارایی های خارجی کشورهای غربی، مشاغل و شهروندانی را که در خاک کشورمان قرار دارند فراموش کنیم.

 زاخارووا افزود: اگر غرب نتوانست به اصول دموکراسی، اقتصاد باز، مالکیت خصوصی و استقلال قضایی پایبند باشد، ما این را به رسمیت خواهیم شناخت و مطابق آن عمل خواهیم کرد.

 ده‌ها شرکت بین‌المللی از جمله غول نفتی BP (BP.L)، خودروساز فرانسوی رنو (RENA.PA) و مک‌دونالدز از زمانی که مسکو آنچه را «عملیات نظامی ویژه» خود می‌خواند و متعاقباً اعمال تحریم‌های شدید غرب را آغاز کرد، فعالیت‌های خود را در آنجا متوقف کردند.

 قانونگذاران روسی در ماه مه لایحه‌ای را تصویب کردند که به دولت اجازه می‌دهد دارایی‌های شرکت‌های غربی را که ترک کرده‌اند، ملی کند، هرچند هنوز در اساسنامه نیست.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها