لوئیجی دی مایو:

توافق با ایران باعث ثبات منطقه‌ای می‌شود

وزیر خارجه ایتالیا در دیدار با دکتر ظریف، ضمن اشاره به مذاکرات وین دستیابی به توافق با تهران بر سر برنامه هسته ای ایران را «پایه‌ای برای ثبات در منطقه» دانست.

ایتالیا اگرچه در بین طرفین گفتگوها و مذاکرات وین نیست اما با این حال دی مایو افزود که کشورش از اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های جهانی حمایت می کند. وی در عین حال با اشاره به وضعیت حقوق بشر در ایران به موضع سنتی رم در زمینه دفاع از حقوق بشر و حمایت از توقف اجرای احکام اعدام اشاره کرد.

در مقابل  ظریف پس از دیدار با لوئیجی دی مایو در سخنانش به جنبه اقتصادی روابط تهران با رم اشاره کرد. وزیر امور خارجه گفت: «در این ملاقات گفت‌وگوهای خوبی در مورد روابط دوجانبه داشتیم. ایتالیا به عنوان شریک اقتصادی ایران و همچنین علاقه‌مندی شرکت‌های ایتالیایی برای حضور در ایران حدود 30 میلیارد دلار قرارداد و پنج میلیارد دلار اعتبار تعیین کرده بودند که این موضوع مربوط به قبل از خروج آمریکا از برجام بود و اکنون لازم بود این امکانات بازسازی شود برای دوران پس از مذاکراتی که اکنون در وین در حال انجام است و این آمادگی ایجاد شود برای بازگشت ایتالیا به عنوان یک شریک قدیمی ایران به صحنه اقتصادی کشور.»

وی همچنین درباره دیدارش با همتای ایتالیایی خود اظهار داشت: «به نظرم برای روشن شدن دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران برای یکی از بازیگران مهم اروپا جلسه بسیار خوبی بود.»

 

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها