حرف آخر در شورای نگهبان را آیت الله جنتی می‌زند؟

شورا ۱۲ نفر عضو دارد و هر شخصی استدلال قوی‌تر و عقلایی داشته باشد مورد پذیرش قرار می‌گیرد، اما به حساب جایگاه و اینکه اگر آیت الله جنتی بخواهد کسی تایید می‌شود اصلا اینگونه نیست و من خودم گاهی در جلسات با حاج آقا مخالفت می‌کنم، ایشان و سایر اعضا هر کدام یک رای دارند و همه آن‌ها را برابر است.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه هنوز با توجه به قطعی نشدن ثبت نام نامزدها، به بررسی صلاحیت‌ها ورود نکردیم، گفت: این شورا برمبنای هجمه‌ها و فشارها به صلاحیت افراد رای نمی‌دهد.

 عباسعلی کدخدایی در آستانه انتخابات پیش رو در مقابل دوربین "بدون تعارف"، با اشاره به مرور مصوبه ابلاغی سال ۹۶ رهبر انقلاب درباره انتخابات گفت: داشتن سابقه اجرایی در بخش وزارت و یا مقامات عالی کشور مانند قوای سه گانه یا معاونین قوا ودر حد سرلشکری برای نظامیان از شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به شمار می‌رود و برنامه‌های آنان با حضور خود و مشاورانشان در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

وی اظهار داشت: در جامعه با توجه به فعالیت‌هایی که به خصوص در فضای مجازی به دلیل شرایط کرونا قابل ملاحظه است کاندیداهایی که قصد نامزد شدن دارند فعالیت‌های خود را آغاز کرده اند و به موازات آن نیز شورای نگهبان نشست‌ها و آموزش‌های لازم را انجام داده است.

 کدخدایی با بیان اینکه ۲۱ اردیبهشت زمان نام‌نویسی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری است گفت: هم اکنون نیز شرایط خوب است و اوضاع بهتر خواهد شد امسال به دلیل شرایط ویروس کرونا تجمعات بیرونی کمتر است و نشست‌هایی که حضور فیزیکی افراد را شاهد باشیم کم است، اما در فضای مجازی و اپلیکیشن‌های مختلف حتی تا نیمه‌های شب می‌بینیم که افراد مشغول بحث هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره گمانه زنی‌ها و احراز صلاحیت‌ها که بازار آن این روزها گرم است تصریح کرد: به هر حال هر شخصی صحبت می‌کند ما خودمان هم نمی‌دانیم چه کسانی در نهایت احراز صلاحیت می‌شوند و هیچ کدام از اعضای شورای نگهبان نیز نسبت به نتیجه نهایی مطلع نیستند ما نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم و افرادی هم که در بیرون هستند نمی‌توانیم جلوی آن‌ها را بگیریم.

 کدخدایی در باره برخی اخبار مبنی بررسی صلاحیت نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری تاکید کرد: با توجه به این که نام نویسی برای انتخابات ریاست جمهوری هنوز آغاز نشده و هنوز بحث جدی درباره بحث رسیدگی به صلاحیت‌ها نداشته‌ایم، اما در بخش انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت‌ها آغاز شده است.

 هیچ کدام از اعضای شورای نگهبان نمی‌دانند چه کسی احراز صلاحیت خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صحبت‌هایی در خصوص اینکه شخص خاصی تایید و یا رد خواهد شد گفت: این موارد حدس و گمان افراد است که شاید بر اساس سوابق گذشته نظری را می‌گویند یا رویه شورای نگهبان را حدس می‌زنند، اما تاکید می‌کنم نه بنده و نه هیچ کدام از اعضای شورای نگهبان نمی‌دانیم چه کسی احراز صلاحیت و چند نفر تأیید صلاحیت خواهند شد.

وی ادامه داد: سقف احراز صلاحیت افراد نیز مشخص نیست گاهی حتی صدا و سیما می‌گوید تعداد صلاحیت‌ها را بگویید که برای مناظره‌ها می‌خواهیم فضا را مشخص کنیم اینکه چهار، شش و یا هشت نفر باشد مشخص نیست و تا زمانی که بررسی صلاحیت‌ها انجام نگیرد فردی مطلع نیست.

در انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت افراد احراز می‌شود، رد صلاحیت نداریم 

وی در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان دقیقاً چه مواردی را بررسی می‌کند تصریح کرد: فیلتر ما قانون است و اگر بخواهم شفاف بگویم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان شرایطی را داریم که قانون تعیین کرده، اما برای ریاست جمهوری شرایط دیگری داریم که متفاوت است.

 کدخدایی افزود:براساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی برای انتخابات ریاست جمهوری مواردی مانند مدیر و مدبر بودن و رجل سیاسی مطرح است و اینکه نحوه اجرا در اختیار اعضای شورای نگهبان است یعنی اعضا باید صلاحیت فرد را برای ریاست جمهوری احراز کنند، اما در انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی یک مقوله رد صلاحیت داریم که در ریاست جمهوری این مورد را نداریم. افرادی که ثبت‌نام می‌کنند آن تعدادی که احراز صلاحیت می‌شوند اسامی را وزارت کشور اعلام می‌کند و نسبت به بقیه افراد شورای نگهبان ساکت است و بحث رد صلاحیت در بحث ریاست جمهوری نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر به اصل ۱۱۵ قانون اساسی اشاره و اضافه کرد: این اصل مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی و مذهبی، امانت و تعهد را شامل می‌شود و این تفاوت ظریفی است که ما داریم و شاید در افکار عمومی شنیده شود که شورای نگهبان شخصی را در ریاست جمهوری رد کرد در حالی که ما اصلاً فردی را رد نکرده ایم و در اصل احراز صلاحیت نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت یک فرد در یک حزب در روند بررسی صلاحیتش اثرگذار است تصریح کرد: نامزدها بر اساس حزب شان بررسی نمی‌شوند هرچند در قانون احزاب آزاد هستند و فعالیت می‌کنند، اما نگاه شورای نگهبان رویه و عملکرد و سوابق شخص می‌باشد و هیچ نگاه حزبی و گروهی نمی‌تواند داشته باشد و در قانون چنین چیزی لحاظ نشده است.

 کدخدایی با اشاره به روند بررسی در دوره قبل اضافه کرد: زمانی که نتیجه بررسی صلاحیت‌ها به اتمام رسید و اسامی اعلام شد من نیز از طریق رسانه‌ها مطلع شدم که از ۶ نامزد سه نفر به یک حزب و سه نفر به حزب دیگری تعلق دارند و این یعنی اینکه اعضای شورا فارغ از نگاه سیاسی نظر می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی شورای نگهبان را متمایل به طبقه خاصی می‌دانند گفت: ممکن است تهمت‌هایی زده شود، اما در طول بیست سال فارغ از مباحث سیاسی نظر داده شده و اینکه فردی متعلق به فلان حزب است تایید و یا رد شود اینطور نیست.

 کدخدایی تصریح کرد:عملکرد شورای نگهبان کاملاً روشن است و می‌توانید بررسی کنید که روسای جمهوری که در ادوار گذشته بودند متعلق به کدام جناح بودند حتی در مورد نمایندگان مجلس نیز می‌توانید این مورد را بررسی کنید برخی افراد که صلاحیت نشدند افراد شاخص جناح اصولگرا بودند و شورای نگهبان هیچگونه کوتاه نیامد.

 آیت الله جنتی حرف آخر را نمی‌زند

 کدخدایی در واکنش به این سوال که آیا حرف آخر را در شورای نگهبان یک فرد یعنی آیت الله جنتی می‌زنند تصریح کرد: خیر، شورا ۱۲ نفر عضو دارد و هر شخصی استدلال قوی‌تر و عقلایی داشته باشد مورد پذیرش قرار می‌گیرد، اما به حساب جایگاه و اینکه اگر آیت الله جنتی بخواهد کسی تایید می‌شود اصلا اینگونه نیست و من خودم گاهی در جلسات با حاج آقا مخالفت می‌کنم، ایشان و سایر اعضا هر کدام یک رای دارند و همه آن‌ها را برابر است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت:در موضوع ریاست جمهوری در ادوار گذشته، چون باید برای احراز شرایط از ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان افراد ۷ رای مثبت بیاورند افرادی بودند که با داشتن ۶ رای احراز صلاحیت نشدند و هر چقدر هم صحبت و بحث کردند آن یک رای درست نشد. چند نفر را داشتیم و به هیچ وجه رای اضافه نشده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به فکر کاندید شدن برای انتخابات ریاست جمهوری نیستم تصریح کرد: انشاءالله بتوانیم کار معلمی را انجام دهیم کافیست. 

 

در شرایط امروز کشور به فردی کارآمد نیاز داریم

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه نظر شخصی شما این است که کشور به چه شخصی با توجه به شرایط امروز نیاز دارد گفت: در یک واژه بگویم به فردی کارآمد نیاز داریم، اما اگر بخواهیم مقداری این موضوع را تشریح کنم شخصی که مطلع از همه مشکلات واقعی کشور باشد و برای آن‌ها برنامه و یا راه حل داشته باشد و بتواند از نظرات کارشناسان و متخصصین مورد اعتماد استفاده کند.

 کدخدایی خاطرنشان کرد: رسالت ریاست جمهوری در واقع پست خطیری است و نمی‌تواند هر فردی در این جایگاه قرار بگیرد، اول شعار بدهد این کارها را انجام می‌دهم و بعد بگوید من اختیار ندارم اختیارات فرد از ۴۰ سال گذشته بر اساس قانون اساسی ما و قوانین عادی هم مشخص و بسیار شفاف است. 

وی تصریح کرد: اینکه بگویند من می‌توانم مشکلات کشور را حل کنم، اما بعد از انتخابات بگویند نمی‌گذارند مشکلات رفع شود این نشان می‌دهد تعامل فرد با بخش‌های مختلف کشور در واقع بسیار دقیق و تعامل مثبتی نیست. نه تنها کشور ما بلکه هر کشوری نیازمند تعامل است، الان در حوزه کشورهای دیگر رئیس‌جمهور و مجالس شان مشکل دارند قانون راهکارهایی را پیش بینی کرده است و باید با هم موارد را حل کنند.

 کدخدایی با تکرار موضوع کارآمدی افزود: نامزد ریاست جمهوری باید بتواند راهبردی فکر کند و برای حل مشکلات کشور با توجه به نظر کارشناسان بتواند راه حل داشته و انتقاد پذیر باشد الان دوره‌ای نیست که در اتاق در بسته بنشینیم و انتقاد پذیر نباشیم و به قول حضرت امام، مردم، ولی نعمت ما هستند و ما آمدیم شعار دادیم برای مردم کار می‌کنیم باید نظرات مردم را بشنویم و به انتقادات آن‌ها پاسخ دهیم. اگر این توانمندی‌ها و تحمل را دارند پای در این مسیر خطیر بگذارند.

سخنگوی شورای نگهبان باگرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی تاکید کرد: شهید سرافراز دل‌ها حاج قاسم سلیمانی مرد میدان بود ایشان کاری به این مسائل نداشت افرادی که با ایشان آشنا بودند می‌دانند که شخصیت ایشان با همه تعامل داشت این گونه نبود که، چون با من همگروه و همفکر است باشد و اگر با من همفکر نیست با من نباشد به خاطر مسائل کشور با همه تعامل و از خودگذشتگی داشت این‌ها شرایطی است که حاج قاسم را مرد میدان کرد.

 

زمان برگزاری انتخابات تغییر نمی‌کند

 

 کدخدایی با اشاره به شرایط کرونا و رد تغییر زمان برگزاری انتخابات گفت: وزارت کشور هم اعلام کرده انتخابات سر موعد برگزار خواهد شد، اما تدابیری در چارچوب قوانین فعلی که می‌توانستیم انجام دهیم با مشورت وزارت کشور داشته‌ایم.

وی ادامه داد: برای شعب اخذ رای که براساس تجربه شلوغ می‌شود شعب سیار در نظر گرفته شده تا تجمعات نداشته باشیم و حذف استفاده از استامپ و اثر انگشت و محدود شدن استفاده از کاغذ و خودکار تا جایی که ممکن است افراد خودشان داشته باشند از نکات مورد توجه است. همچنین با در نظر گرفتن شرایط آب وهوا صندوق‌های اخذ رای را در محوطه باز قرار خواهند داد. صندوق‌های اخذ رای نیز با ۱۰ هزار افزایش به تعداد ۷۰ هزار صندوق اخذ رای در سراسر کشور رسیده است.

کدخدایی در پاسخ به برخی حرف‌های عجیب که در صف انتخابات میخواهند واکسن کرونا بزنند با مزاح گفت: این را ستاد کرونا یا ستاد مردمی اعلام کرده؟ تا کنون چنین چیزی اعلام نشده است و باید بپرسیم چه بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه احراز صلاحیت‌ها چقدر زمان نیاز دارد تصریح کرد: در یک فرصت ۵ روزه باید اعلام نظر کنیم و این بسیار اندک است. تلاش خواهیم کرد و خواهید دید که در ۲۴ ساعت واقعی نه شعاری صلاحیت افراد را رسیدگی می‌کنیم و حتی در نیمه‌های شب هم اگر مراجعه کنید می‌بینید که دوستان در شورای نگهبان مشغول کار هستند.

 کدخدایی در پایان گفت: امیدوارم همه مردمی که دلسوز کشور هستند و دلشان برای سرنوشت کشور می‌سوزد ۲۸ خرداد ان شاءالله در پای صندوق‌های اخذ رای حاضر باشند و ما نیز قول می‌دهیم سلامت انتخابات و سلامت مردم را تضمین کنیم.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها