ارزیابی نمازی و تاجیک از پیدا و پنهان اظهارات ظریف در گفتگو با مستقل:

روس‌ها هدف اصلی انتشار فایل صوتی

در این زمینه گفتگو کردیم با علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و نصرت الله تاجیک کارشناس روابط بین الملل و از دیپلمات‌های پیشین وزارت خارجه که مشروح گفتگو را می‌خوانیم:

***نمازی: نفوذی‌ها فایل ظریف را منتشر کرده‌اند

در آغاز درباره تحلیلتان پیرامون انتشار فایل صوتی و محتوای صحبت‌های آقای ظریف چیست؟

به‌نظر می‌رسد که آقای ظریف و لیلاز این فایل را منتشر نکرده‌اند، اگر از دفتر آن‌ها یا هیئت دولت منتشر شده باشد و مستقیما به‌دست بی بی سی یا ایران‌اینترنشنال رسیده باشد نتیجتا در آن جا نفوذ وجود دارد، و یا از محل دیگری این اتفاق افتاده است. پس چند احتمال وجود دارد،

اول اینکه نفوذی در دستگاه زیاد است که بخشی نفوذی خارجی‌ست و آثارش را در بحث ترورها دیدیم، اما بخشی هم از نیروهای داخلی‌ست که درهیئت دولت نفوذ دارند. آن‌هایی که کارشناس امنیتی و اطلاعاتی هستند بگویند کار ماست که از مسائل مختلف سر در بیاوریم و این امر باید یک حدی داشته باشد. نباید در همه چیز وارد شوند زیرا نتیجه‌اش این می‌شود که ناامنی فراگیری به وجود می‌آید که هر کسی در دفتر و محل کارش شنود خواهد گذشت و ضرر (به منافع ملی) خواهد داشت. از طرفی هم در شرع و قانون اساسی آمده که اصل بر برائت است و اگر کسی خطاکار ثابت شود باید خلاف آن مشخص شود و این کارها توجه ما به بیرون را کم می‌کند.

دوم اینکه این گفتگو قطعا محرمانه بوده و سخنگوی وزارت خارجه هم به محرمانه بودن آن اشاره کرده است اما چرا به راحتی منتشر شده است؟ برداشت من این است که یک نوع نفاق و دورویی و عدمصداقت در مسئولین وجود دارد.

آقای ظریف در تلویزیون در تعریف و تمجید شهید سلیمانی صحبت می‌کند اما حالا بعد از مدتی می‌گوید وزارت خارجه کاره‌ای نبوده است و در جاهای دیگری تصمیمات گرفته می‌شد. سوال اینجاست که چرا در جو حاکم افراد سخن هم را نمی‌پسندند اما در مجامع از هم تعریف می‌کنند که این رفتار خیلی گسترش پیدا کرده است. وقتی صحبت‌ها را می‌شنویم نمی‌دانیم تا چه حد یک فرد مسئول صادق است در حالیکه رسالت انبیا تبلیغ صداقت و راستگویی بوده است.

سوم اینکه به‌نظر من دو چیز در این میان هدف قرار گرفته است، اول مذاکرات وین که افراد تندرو سعی در اخلال در مسیر آن دارند که انتشار این نوار صوتی تهدیدی جدی برای مذاکرات است و دوم پیش بینی اینکه ظریف کاندیدای اصلاح طلبان باشد که با این اتفاق ردصلاحیت ایشان قطعی است.

مجلس نیز شاید می‌خواهد کلید استیضاح ظریف را با این کار بزند، و قطعا می‌خواهند که مذاکرات وین به نتیجه نرسد. در هر حال به اعتقاد من انتشار این فایل کار نیروهای خودی بوده است.

آقای لیلاز به عنوان مصاحبه کننده و عضوشورای مرکزی کارگزاران در مورد این گفتگو با حزب مشورت کرده بود؟

من از این موضوع بی‌اطلاع هستم و باید از آقای مرعشی در این باره پرسید.

از روند شکل‌گیری این مصاحبه اطلاع دارید؟

دقیقا خبری ندارم، آنچه من می‌دانم این است که دولت در حال جمع‌آوری مجموعه‌ای از سوابق خود است و یا شاید دولت به این جمع‌بندی رسیده است که مستندی تهیه کند که بگوید جاهایی که نتوانسته‌اند کار کنند دخالت‌هایی وجود داشته است.

***نصرت الله تاجیک: ظریف برای محبوبیت خودش را پیش حاکمیت خراب نمی‌کند

آقای تاجیک تحلیل شما نسبت به انتشار و محتوای این فایل چیست؟

اصل این قضیه که الان این مطالب در رسانه‌های بین المللی راه پیدا کرده است واقعا به جز یک الی دو نکته چیز جدیدی ندارد.

بنابر این واقعا مطلب جدیدی وجود ندارد مخصوصا برای کسانی‌که دست‌اندرکار سیاست داخلی و خارجی ایران هستند، نحوه‌ی گردش اطلاعات، تصمیم‌گیری و سیاست‌سازی به نوعی است که آقای ظریف گفته است.

یعنی دستگاه‌های موازی زیادند و قدرت پخش است که یک واقعیت است و بحث الان و دیروز نیست.

بعضی‌ها این اتفاق را خوب و بد می‌دانند اما واقعیت این مسئله را هیچکسی در هیچ زمانی کتمان نکرده که دستگاه‌های دخیل در سیاست خارجی زیاد هستند (و این مسئله) تبعاتی دارد که آقای ظریف به این موضوع اشاره می‌کند که چه تبعاتی برای سیاست خارجی کشور دارد و .. بنابراین اصل قضیه چیز جدیدی نیست اما به‌نظر من آن چیزی که به عنوان اهداف و انگیزه‌های انتشار این فایل صوتی برای ثبت خاطرات شفاهی دولت یاد می‌شود یک بحث طولانی‌ست اما آن چیزی که به عنوان هسته اصلی این ماجراست یعنی از این فضای هیجانی عبور کنیم.

اهداف متنوع است؛ برخی اهداف را انتخاباتی و برخی اهداف را زدن ظریف تحلیل می‌کنند. اما هدف اصلی این است که به یک نوعی انتشار این فایل می‌خواهد رابطه ما را با غرب از بین ببرد و ما را از چشم روس‌ها بیندازد و صرفا بحث برجام نیست که مذاکرات وین به نتیجه نرسد و این دولت کارآیی نداشته باشد، این صرفا یک بخش از سناریوست به عقیده‌ی من (در یک) تصویر بزرگ از این قضیه تنها دولت متضرر نیست بلکه از بین بردن زمینه‌ی بهبود و اصلاح روابط ما با غرب است. از آن طرف به دلیل یک نکته‌ای که آقای ظریف در این صحبت‌ها پیرامون نقش غیرسازنده‌ی روس‌ها در برجام اشاره کرده است به یک نوعی می‌خواهد رابطه‌ی ما را با روس‌ها خراب کند. این دو موضوع یعنی عدم رابطه با غرب و تخریب رابطه با روس‌ها هدف اصلی انتشار این فایل است که می‌توان به عنوان دستاورد کسی که آن را منتشر کرده است ببینیم.

لذا اگر بطور خلاصه بخواهم جمع‌بندی کنم من معتقدم که بحث‌های انتخاباتی و نامزد شدن ظریف برای این کار و به‌هم زدن مذاکرات وین بخشی از سناریوهای این اتفاق است و عمده‌ترین آن از بین بردن زمینه‌ی بهبود روابط با غرب است.

آیا بنظر شما این اتفاق به محبوبیت ظریف اضافه کرده است؟

این جا باید به تبعات قضیه برگردیم. در فضای مجازی بعضی‌ها گفتند این اتفاق منجر به افزایش محبوبیت ظریف شده است اما به‌نظر من اینگونه نیست یعنی اگر ما قبول کنیم که این اتفاق باعث افزایش محبوبیت ظریف شده است که من این ادعا را قبول ندارم، آن وقت ممکن است این سوال پیش بیاید که خود ظریف این فایل را منتشر کرده است که درست نیست. ظریف برای محبوبیت خودش را پیش حاکمیت خراب نمی‌کند چون اگر هم ظریف محبوبیت داشته باشد و بخواهد برای ریاست جمهوری اقدام کند باید نظر مثبت حاکمیت را داشته باشد که با این امر مغایرت دارد.

بنظر شما ارتباطی بین نامه ظریف به رهبری و انتشار این فایل وجود دارد؟

ما اطلاعات این اتفاق را نداریم یعنی نمی‌دانیم این فایل کی لو رفته است.

چون اگر کسی زمان بندی‌ها را بداند می‌تواند این مسئله را تطبیق دهد اما از نظر تحلیلی این دو موضوع متفاوت است چون انتشار صحبت‌های ظریف به همان پروژه گاندو و فشارها به وزارت امور خارجه برمی‌گردد که به‌نظر من ناحق است.

مجموعه عناصر کنونی وزارت خارجه نیز شاید در ایجاد این جو مقصر باشند اما باید تلاش کنیم که سیاست خارجی آلوده به سیاست داخلی نشود، چون سیاست داخلی به‌دنبال کسب قدرت است و اشکالی هم ندارد اما سیاست خارجی به دنبال کسب منافع حداکثری ملت است.

بنابراین به عقیده‌ی من این فشارها جناحی هم نیست و بیشتر فشارهای امنیتی است که در اهداف سیاسی جلو برود. مثلا عده‌ای از افراد و بخش‌هایی از حاکمیت با مذاکرات وین موافق نیستند و این فشارها را به وزات خارجه می‌آورند اما تبعات کلان دارد و به صلاح کشور نیست.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها