نامه جمعی از استادان ایرانی به دبیرکل سازمان ملل

جمعی از استادان ایرانی به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشتند. در این نامه آمده است: در برابر فشار و تحریم ددمنشانه آمریکا علیه مردم ایران که در برابر ویروس کرونا خلع سلاح شده‌اند، بایستید واقدام فوری انجام دهید.

نامه جمعی از استادان ایرانی به دبیرکل سازمان ملل

در پی نامه تعدادی از عناصر اپوزیسیون به دبیرکل سازمان ملل در تخطئه توافق 25 ساله ایران و چین تعدادی از اساتید ایرانی دانشگاه ها با نگارش نامه ای به دبیرکل سازمان ملل از اقدام جمهوری اسلامی برای ایجاد موازنه اقتصادی با حفظ استقلال برای کاستن از فشارهای غیر انسانی ایالات متحده حمایت کردند و خواهان واکنش قاطع دبیرکل به فشارها و تحریم های ایالات متحده شدند.

در این نامه آمده است: نگاهی به تاریخ بیش از 4000 ساله ایران و تاخت‌وتاز بی‌رحمانه بیگانگان که از نظر تمدن عمدتاً با ایران سنجش پذیر نبودند ، ایرانیان را به این باور رسانده است که استقلال باید کانونی‌ترین آرمان کشور باشد. حتی در روزگار مدرن ، مداخلات قدرت‌های خارجی در ایران منجر به فقر و واپس ماندگی و از همه مهمتر وابستگی شد. هر زمان که یک دولت دموکراتیک مانند دولت دکتر محمد مصدق به قدرت می‌رسید ،قدرت‌های بیگانه مانند انگلیس و ایالات متحده با کودتا با آن دشمنی می‌کردند. در همین زمینه بود که انقلاب اسلامی در سال 1979 رخ داد و استقلال و آزادی مهم‌ترین اهداف و شعارهای آن بود.آموخته‌های تاریخی ایرانیان نشان داده است که استقلال فکری و فرهنگی و همچنین استقلال اقتصادی، پایه و بنیان استقلال سیاسی است. بدون برپایی زیرساخت‌های اقتصادی مستقل و بدون وابستگی اقتصادی به قدرت‌های بزرگ استعماری که تنها به دنبال منافع خود هستند ، استقلال اقتصادی شدنی نیست.

استادان ایرانی در این نامه با نقد شبکه وابستگان فکری به غرب که علیرغم فشارهای غیر انسانی آمریکا علیه ایران تاکنون هیچ نقدی به آن اقدامات نداشته ولی سریعا علیه هر اقدامی که از فشار بر مردم ایران می کاهد؛ انتقاد می کنند؛ تاکید کرده اند: اکنون علی رغم تحریم‌های سنگین آمریکا ، با نقض قوانین بین‌المللی و برای ادامه اسارت اقتصادی ایران در شبکه اقتصادی استعماری ، ایران با تکیه‌بر منابع مالی و اقتصادی بیشمار در تلاش است تا زیرساخت‌های اقتصاد ملی خود را ایجاد کند. حتی در هنگام (حضور)ویروس کرونا ، ایالات متحده فشارهای ناشی از کمبود دارو ، مایحتاج روزانه و پشتیبانی بین‌المللی را کاهش نداد. ایرانیانی که در ایران زندگی می کنند علاقه ای به حمایت بی فایده آمریکا ندارند ، اما خواهان حمایت ملموس ملتهای مسئول هستند. در همین راستا ، توافق نامه 25 ساله برای تنظیم روابط اقتصادی با جمهوری خلق چین و توافق نامه های مشابه با سایر قدرت های اقتصادی جهان که استقلال ایران را در عمل به رسمیت می شناسند ، در دستور کار قرار گرفته است.

در پایان خطاب به دبیرکل سازمان ملل نوشته شده است: ما باور داریم که به دلیل جایگاه ویژه شما در سازمان ملل ، شما موظف هستید در برابر گرایش‌های استعماری و هواداران فکری آن‌ها موضع قاطعانه داشته باشید و از منافع اقتصادی و رشد ملی کشورهای عضو سازمان ملل از جمله ایران اطمینان حاصل کنید. بنابراین ، ما از شما می‌خواهیم که در برابر فشار و تحریم ددمنشانه آمریکا علیه مردم ایران که در برابر ویروس کرونا خلع سلاح شده‌اند ، بایستید. اقدام فوری انجام دهید. حرکتی که مانند واکنش اخیر شورای امنیت به فشارهای آمریکا برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران ، بی‌گمان مایه افزایش اعتبار سازمان ملل به‌عنوان یک مرجع بین‌المللی خواهد شد.

این نامه را استادان زیر امضاء کرده اند: دکتر فرهاد کلینی؛ دکتر محمد مرندی؛ دکتر پرویز آژیده؛ دکتر حسن درزیآن رستمی؛ دکتر عبدالله گنجی؛ دکتر فرشاد مهدی پور؛ دکتر هادی آجیلی؛ دکتر احمد رضا خزایی؛ دکتر کبری خزعلی؛ دکتر مسعود سعادتی؛ دکتر حسین احمدیان؛ دکترخلیل علی محمدزاده؛ دکتر محمد جواد صدق آمیز؛ دکتر محمد قربانی گلشن‌آباد؛ دکتر اکبر نصراللهی؛ دکتر علی اسماعیلی؛ دکتر اکبر رضائی؛ دکتر نصرت‌الله حیدری؛ دکتر الیاس نورائی؛ دکتر سارا فدائی؛ دکتر پرویز احمدزاده؛ دکتر حسن کربلایی حاجی‌اوغلی؛ دکتر قدرت‌الله محمدی؛ دکترمحمدحسن حسین‌‌زاده؛ دکتر عزیز جوان پور هروی و دکتر امیر محبیان

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها