انتخابات ۱۴۰۰؛ ظریف رای می آورد یا لاریجانی؟

بحث آقای ظریف با لاریجانی متفاوت است. به این خاطر که - فارغ از اینکه او امکان حضور داشته باشد، خودش مایل به این کار باشد یا شرایط کشور چه باشد – از نظر اقبال اجتماعی و نگاه و مواضع با لاریجانی فرق دارد. ظریف پایگاه اجتماعی گسترده‌تری خواهد داشت.

انتخابات ۱۴۰۰؛ ظریف رای می آورد یا لاریجانی؟

اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ از ظریف حمایت می‌کنند یا لاریجانی؟

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره میزان شانس ظریف و لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: اگر بر فرض اصلاح طلبان بخواهند بین آقایان ظریف و لاریجانی یکی را انتخاب کنند، به دلایل عدیده دکتر لاریجانی بر آقای ظریف رجحان دارد. اما باید دید خود این آقایان انگیزه و قصد ورود به این عرصه پر مخاطره را دارند یا خیر ؟

اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری با یک چالش درون اردوگاهی مواجه هستند. برخی شان معتقدند باید از گزینه اختصاصی در انتخابات ۱۴۰۰ حمایت شود و گروه دیگر بر حمایت از گزینه ای تأکید می کنند که بتواند از طرف شورای نگهبان تأیید شود.

از این رو نام های مختلفی مطرح می شوند، برخی ها ظریف را گزینه مناسب برای حمایت می دانند و برخی دیگر روی نام علی لاریجانی تأکید می کنند. سید محمد حسینی فعال اصولگرا معتقد است «اصلاح‌طلبان لاریجانی را به ظریف ترجیح می دهند». 
 
سیدمحمد حسینی درباره عملکرد دولت گفت: در هفته دولت علی القاعده باید از زحمات مدیران و کارکنان خدوم در سطوح مختلف تقدیر و تشکر کرد، آن هم در شرایط کرونایی که کار کردن مخصوصا برای مسئولان و کادر درمانی همراه با مشقت و خطر است. از نقاط قوت و ضعف دولت در یک سال و ۷ سال گذشته هم باید یاد کرد و بر آن اساس بر راهکارها و وظائف خطیر پیش روى تأکید کرد. از جمله نقاط قوت مى توان به تحرک وزارت نیرو اشاره کرد که هر هفته چندین پروژه در حوزه برق و آب افتتاح می شود.

وی افزود: نمونه دیگر معاونت علمی رئیس جمهور است که در حمایت از شرکت های دانش بنیان، نیروهای متخصص و نخبه اقدامات در خور توجهی انجام داده است. در حوزه بهداشت در دولت یازدهم طرح تحول سلامت اجرا شد که در آغاز توفیقاتی داشت ولی در ادامه با مشکلاتی مواجه شد. موفقیت دیگر از ناحیه وزارت دفاع است که با کمک نیروهای مسلح در ساخت تجهیزات و تسلیحات نظامی پیچیده و پیشرفته گام های بلند و اعجاب‌اوری برداشته شد. اخیرا نیز وزارت دفاع به حوزه قطعه سازی خودرو ورود کرده که اقدامی اساسی و ارزنده محسوب می‌شود. از این گونه اقدامات باید تقدیر کرد تا با شتاب و کیفیت بهتر استمرار یابد.

دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی یادآور شد: آقای روحانی از گذشته به شیخ دیپلمات معروف بود، در مجلس رئیس کمیسیون سیاست خارجی و در دولت اصلاحات دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که بحث مذاکرات هسته‌ای با اروپایی ها را دنبال می کرد، لذا این توقع وجود داشت که با ریاست جمهوری ایشان گام های مثبتی در سیاست خارجی برداشته شود به ویژه آنکه با شعار «تعامل با دنیا» از مردم رأی گرفت و قول قطعی داد که هم چرخ اقتصاد و هم چرخ سانتیرفیوژها در کشور بچرخد.

وی افزود: دولت با شعارها و وعده‌ها جامعه را امیدوار ساخت که «با برجام تحریم ها برداشته و ارتباط ایران با قدرتهای جهانی برقرار و رابطه با اروپا تقویت می شود؛ شرکت های بزرگ غربی در پروژه های مختلف سرمایه گذاری می کنند، و این تحولات اوضاع اقتصادی کشور و شرایط معیشتی مردم را بهبود خواهد بخشید.» اما بعد از مذاکرات و توافق، غربی ها به تعهدات خود عمل نکردند و تحریم ها پابرجا ماند. البته در مقطعی برخی شرکت های اروپایی آمدند اما با خروج امریکا از برجام آنها هم در ترک ایران با هم مسابقه گذاشتند!

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم با اشاره به فشارهای حداکثری آمریکا علیه ایران، یادآور شد: شاید دولتمردان تصور نمی کردند که اینقدر آمریکا و غرب نسبت به تعهدات شان بی اعتنا باشند و متأسفانه میزان خوش بینی و امیدواری دولت به غرب زیاد بود و آن طور که باید در حوزه داخلی کار نشد و به سیاستهای اقتصاد مقاومتی و ظرفیت‌های کشور توجه نشد.

استاد دانشگاه تهران افزود: حتی با کشورهای همسایه و منطقه، آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا آنطور که انتظار می رفت، تعامل و تبادل تجاری صورت نگرفت، در حالیکه آنها بازار خوبی برای صادرات کالاهای ایرانی محسوب می شدند. در مجموع خوشبینی دولت در حوزه سیاست خارجی به غرب و کم کاری در حوزه اقتصاد به هم گره خورد و روز به روز مشکلات زندگی مردم فزونی یافت.

حسینی درباره احتمال کاندیداتوری محمد جواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری و میزان اقبال مردم به او، بیان کرد: اگر تا سال ۹۶ که هنوز توده های مردم به نتایج برجام امید داشتند و در رسانه‌ها و تبلیغات پرحجم اصلاح طلبان و اعتدالیون از دکتر ظریف به عنوان قهرمان دیپلماسی یاد می شد، ایشان در معرض رای مردم قرار می گرفت، از موقعیت مناسبی برخوردار بود و جمعی می‌پنداشتند با ریاست جمهوری دکتر ظریف وضعیت بهتری در کشور حاکم می شود، اما از ۷۶ به بعد به ویژه در وضعیت نابسامان کنونی، نه تنها آقای ظریف بلکه هر عضوی از کابینه آقای روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود حرفی برای گفتن و همراه و متقاعد کردن مردم ندارد.

وی افزود: نتیجه انتخابات مجلس نشان داد که اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری نخواهند توانست نگاه مثبت و آراء مردم را به سمت خود جلب نمایند، ضمن آنکه دولت در یک سال آینده با مشکلاتی همچون کرونا، تورم، بیکاری و مشکلات اقتصادی مواجه است و بعید به نظر می رسد بتواند با یک ابتکار عمل و تحول خاص ، نگرش منفی اکثریت مردم را به خود عوض کند و با افزایش امیدواری در افکارعمومی، امثال آقای ظریف در انتخابات ریاست جمهوری به موفقیت دست یابند.

این فعال سیاسی اصولگرا تأکید کرد: مردم امروز دنبال تحول جدی هستند و عرف سیاسی کشور نیز تاکنون به این صورت بوده که هر ۸ سال یک بار، جریان سیاسی غالب بر دولت عوض شده، یعنی طیف سیاسی حاکم بر قوه مجریه تغییر کرده است و در حال حاضر هم جمع زیادی از مردم روز شماری می کنند که شرایط عوض شود!

دبیر کل کانون دانشگاهیان درباره امیدواری جریان اعتدال و بخشی از اصلاح طلبان به حمایت از علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: اصلاح طلبان در سال ۹۲ و ۹۶ از آقای روحانی حمایت کردند چون نامزدی نداشتند که با اقبال مردم مواجه شود اما مواضع آنها از انتخابات ۹۸ مجلس به بعد نشان می دهد که دیگر مایل نیستند شیوه ائتلافی گذشته با اعتدالی‌ها را ادامه دهند. اصلاح طلبان تمایل دارند در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزدی مستقل از جناح خودشان را حمایت و مطرح کنند.

حسینی درباره میزان شانس ظریف و لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: اگر بر فرض اصلاح طلبان بخواهند بین آقایان ظریف و لاریجانی یکی را انتخاب کنند، به دلایل عدیده دکتر لاریجانی بر آقای ظریف رجحان دارد. اما باید دید خود این آقایان انگیزه و قصد ورود به این عرصه پر مخاطره را دارند یا خیر ؟

وی افزود: خلاصه اگر آقایان ظریف و لاریجانی با هم مقایسه شوند قطعا آقای لاریجانی از جامعیت بیشتری برخوردار است چرا که تجربیات و مسئولیتهای ایشان موجب شده که به مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بین المللی اشراف پیدا کند، اما آقای ظریف تنها در حوزه سیاست خارجی تخصص دارد، حال آنکه اداره کشور فقط محصور در سیاست خارجی نیست.

این فعال اصولگرا یادآور شد: اگر اصلاح طلبان و اعتدالی ها بخواهند از میان این دو نفر یکی را انتخاب کنند قطعا آقای لاریجانی بر آقای ظریف ترجیح دارد، بهر حال ارزیابی و قضاوت در خصوص کاندیداهای ۱۴۰۰ زود است و بستگی به عوامل متعدد از جمله عملکرد دولت، مجلس، دیگر نهادها و فعالیت و آرایش سیاسی نیروهای جریان‌های اصلی کشور دارد و باید منتظر ماند که گزینه نهایی نیروهای انقلاب چه کسی خواهد بود چون نگاه ها بیشتر معطوف به این جریان است و جریان اصلاحات و اعتدال چندان امیدی برای موفقیت ندارند.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها