با فوت رئیسی چه خواهد شد؟

در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور… معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات وی را عهده می‌گیرد

با فوت رئیسی چه خواهد شد؟

اصل ۱۳۱ قانون اساسی از امروز محقق شد!

 

با انتشار خبر سانحه برای هلیکوپتر رئیس جمهور این سوال مطرح است که اکنون چه خواهد شد؟ چه کسی وظایف ریاست‌ جمهوری را به عهده خواهد گرفت؟ و آیا می‌توان 

 

قانون اساسی درباره چنین حادثه‌ای در قالب اصل ۱۳۱ پیش بینی لازم را انجام داده است.

 

آیا اصل ۱۳۱ قانون اساسی از امروز محقق می گردد؟

 

اصل ۱۳۱ قانون اساسی چه می‌گوید؟

 در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور… معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات وی را عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه‌قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت ۵۰ روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

به این ترتیب تا ۵۰ روز کشور با سرپرستی معاون اول و روسای دو قوه اداره خواهد شد و سپس انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. 

با انتشار خبر فوت رییس جمهور امشب جلسه سران قوا و معاون اول رییس جمهور برای اداره کشور برگزار شده سپس انتخابات زودرس ریاست جمهوری روز ۱۹ تیرماه ۱۴۰۳ برگزار می‌گردد.

 جلسه هماهنگی قوا با حضور مخبر

برگزاری جلسه فوق العاده سران قوا به میزبانی مخبر معاون اول رئیس جمهور
 

در جلسه فوق العاده سران قوا به میزبانی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور بر ادامه خدمت رسانی دولت مردمی و همراهی سران قوا تاکید شد.

این جلسه صبح امروز و درپی اعلام عروج رئیس‌جمهور محبوب و مردمی و هیئت همراه؛‌ به میزبانی مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

قالیباف و حجت الاسلام محسنی اژه‌ای،‌ روسای دو قوه مقننه و قضاییه ضمن تسلیت به رهبری معظم انقلاب ،‌مردم شریف ایران و معاون اول رئیس جمهور و اعضای دولت بر همکاری کامل با مخبر برای انجام وظایف قوه مجریه تاکید کردند .

مخبر در این نشست با اعلام تاثر عمیق و حزن غیر قابل وصف خود و اعضای دولت ،‌تصریح کرد: راه ‌خادم الرضا ‌ و دوستدار ملت ایران ،‌ آیت الله رئیسی در انجام وظایف محوله را بدون هیچ خللی دنبال خواهیم کرد و امام خامنه ای و ملت شریف ایران مطمئن باشند راه ما راه رئیس جمهور مردمی است و خدمت توقف نخواهد داشت.


دولت چهاردهم از روز ۲۰ تیر ۱۴۰۳ یا روز اعلام نتایج انتخابات کارش را آغاز می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

  • سبحان رهبر

    ان شاالله زنده هستند

  • ناشناس

    زبونت لال بشه

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها