مجلس دوازدهم روی کدام ریل حرکت خواهد کرد؟

بسیاری از اصولگرایان بر این باور بودند که با شکل گرفتن یک حاکمیت یکدست، بدون حضور منتقدان می‌شود بهتر بر مردم حکمرانی کرد اما نتیجه تعامل قالیباف با رئیسی باعث شد تا در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم دو طرف ماجرا برای حذف یکدیگر تمام توان خود را به کار بگیرند

مجلس دوازدهم روی کدام ریل حرکت خواهد کرد؟

اکثر تحلیلگران و کارشناسان سیاسی بر این عقیده استوارند که مجلس انقلابی یازدهم در هیچ موضوعی عملکرد قابل دفاعی از خود بر جای نگذاشته است

 

گروه سیاسی- جمعه هفته جاری، 21 اردیبهشت ماه با برگزاری دور دوم انتخابات مجلس، پرونده مجلس یازدهم تقریباً بسته خواهد شد و خانه ملت آماده پذیرایی از منتخبان حداقلی می‌شوند. منتخبانی که با وجود شکست از آرای باطله در برخی از حوزه‌های انتخاباتی، قرار شده به عنوان نماینده منتخب راهی بهارستان شوند تا قوانینی در جهت بهبود شرایط معیشت مردم وضع کنند. اقدامی که در مجلس انقلابی یازدهم شاهدش نبودیم و مجلس یازدهم با مدیریت قالیباف و اعضای جبهه پایداری بیشتر وقت خود را وقف بررسی لوایحی مثل حجاب و صیانت از فضای مجازی و غیره کردند که به هیچ عنوان دغدغه اکثریت مردم نبود.

روزنامه اطلاعات با اشاره به همین موضوع در شماره روز سه‌شنبه خودش نوشت: اگر جامعه‌ای احساس کند که حاکمانش با دغدغه‌های او بیگانه‌اند، قدر مسلّم احساس خوشی و نزدیکی و مودّت با حکومت دولت ندارد و این احساس بیگانگی و دوری یا بی‌تفاوتی می‌آورد یا بغض و نافرمانی. متأسفانه برخی مقامات در ارکان قدرت و در نظام تصمیم‌گیری به جای پرداختن و توجه به اولویت‌ها، دغدغه‌ها و مشکلات اساسی، اولویت‌های دیگری برای خویش و جامعه تعریف می‌کنند که برای تقویت رابطه دولت، ملت زیانبار است. به عنوان مثال آنقدر که مثلاً درباره لایحه حجاب خبر و مصوبه و اظهارنظر می‌شنوند و می‌خوانند و آن را به اصطلاح بولد و گل درشت می‌بینند، درباره معیشت و تورم و گرانی و مشکلات درمانی، مسکن، حقوق و... این دغدغه‌مندی را نمی‌بینند. یا وقتی می‌شنوند شهر هزار دغدغه دارد که باید بدان پرداخت و اولویت مقام مسئول فرضاً ساخت مسجد در پارک است، به خوبی این را درک نمی‌کنند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده ادوار مجلس هم پیرو همین مطلب در گفت وگو با یک رسانه اصولگرا می‌گوید: «ما نباید خودمان را گول بزنیم، مجلس یازدهم انقلابی است اما واقعیت امر این است که از مشکلات مردم بسیار غفلت کرده لذا مجلس مردمی نبوده به جای آن بیشتر وقت مجلس یازدهم به مواردی نظیر حجاب، حیوانات، بستن فضای مجازی و قطع کردن اینترنت ختم شد. بنابراین مجلس اقداماتی که انجام داده و مردم از آن ناراضی هستند، را نام ببرد. به عبارت دیگر مردم به دلیل اقدامات خلاف نیاز مردم و اتفاقاً بر علیه مردم از مجلس ناراضی هستند. نکته دیگر اینکه از مجلس صدایی برای حل مشکلات مردم بیرون نیامد، بنده نمی‌گویم نمایندگان این مجلس وکیل‌الدوله بودند اما وکیل‌المله هم نبودند.»

این تحلیلگر منتقد دولت و مجلس فعلی در ادامه اضافه می‌کند: «تقریباً هیچ امیدی دیگر به این دولت نیست. در جلسه اخیر استانداران نیز دیدیم که دولت انبوهی از مسائل را با بایدها و نبایدها به استانداران گفت. آمار نشان می‌دهد که همه شاخص‌های اقتصادی رو به افول است. برخی‌ها نیز که به سلامت این دولت می‌نازیدند، مرور زمان مشخص کرد ادراک سلامت در این دولت نیز با وضعیت بسیار فاجعه آمیزی رو به رو است.»

سایت تابناک، نزدیک به محسن رضایی تابستان سال گذشته درباره عملکرد نمایندگان مجلس یازدهم نوشته بود: «اگر به موضوعات مهم کشور نگاهی بیندازیم و مشکلات عدیده‌ای را که روزمره مردم با آنان مواجه می شوند، در یک سمت لیست و نوع واکنش نمایندگان مجلس را در سمت دیگر آن قرار دهیم، می‌بینیم که متاسفانه برخی مواضع تعدادی از نمایندگان مجلس با نوع و میزان مشکلات همخوانی ندارد و متاسفانه نگاه‌های شخصی و منطقه‌ای در بیان برخی مواضع غلبه دارد.»

شاید به همین علت باشد که محسن رضایی روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت در جلسه هیات عالی شورای وحدت اصولگرایان مدعی شد: «چهارسال پیشِ رو برای کشورمان بسیار مهم و حیاتی است، زیرا در این برهه زمانی باید امید و نشاط را در جامعه تقویت کرده و در حوزه اقتصاد، ریل گذاری انجام دهیم.»

اما با نگاهی به آرشیو رسانه‌ها به این داده دست پیدا می‌کنیم که اصولگرایان پس از مجلس دهم و در دست گرفتن خانه ملت در یک انتخابات مهندسی شده در سال 1398 هم این اظهارات و ادعاها را مطرح کرده بودند. تقریباً اکثر تحلیلگران و کارشناسان سیاسی بر این عقیده استوارند که مجلس انقلابی یازدهم در هیچ موضوعی عملکرد قابل دفاعی از خود بر جای نگذاشته است.

وقتی ۱۱ خرداد سال ۱۳۹۹ محمدباقر قالیباف در نخستین نطق پیش از دستور خود به عنوان رییس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تشریح رویکرد‌ها و دغدغه‌های این مجلس از منظر خود پرداخت و گفت که «مجلس تصمیم دارد تعامل با دولت را بی‌آنکه متهم به مسامحه شود زیربنای اقدامات خود قرار دهد»، این نوع تعامل ضمن حراست از منافع مردم از سوی وکلای آن‌ها، از چالش‌های جناحی و سیاسی میان دولت و مجلس پیشگیری کند، قوه مقننه را به راس امور قانونگذاری و نظارت بازگرداند، بسیاری از اصولگرایان بر این باور بودند که با شکل گرفتن یک حاکمیت یکدست، بدون حضور منتقدان می‌شود بهتر بر مردم حکمرانی کرد اما نتیجه تعامل قالیباف با رئیسی باعث شد تا در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم دو طرف ماجرا برای حذف یکدیگر تمام توان خود را به کار بگیرند. پس از کسب آرای مایوس کننده از سوی قالیباف و پیشتازی فردی بسیار کم سن و سال‌تر از قالیباف و وابسته به جریان جبهه پایداری در انتخابات، اطرافیان دولت در حال تلاش برای به زمین زدن قالیباف هستند و از سوی دیگر اطرافیان قالیباف، دولت را به مهندسی کردن انتخابات هیات رئیسه متهم کرده‌اند.

در این بین اما نکته‌ای که هیچ نامزد و یا منتخبی به آن کوچکترین اشاره‌ای نکرده برنامه برای حل مشکلات و معضلات مردم است. منتخبان در حالی برای نشستن بر روی صندلی سبز نمایندگی مجلس بیقراری می‌کنند که برخی از آن‌ها از همین حالا برای گرفتن خودرو و وام و خانه اقدام کرده و به نوعی هدفشان از ورود به خانه ملت را نشان دادند.

آنچه که مشخص شده این است که تقریباً مردم از خانه خود به کلی نا امید شده‌اند و این را به راحتی می‌توان از انتخابات اسفندماه گذشته و میزان آرای ریخته شده در روز جمعه 21 اردیبهشت متوجه شد. اما اینکه چرا حاکمیت برای این ناامیدی و بازگرداندن مردم به پای صندوق رای و تشویق آن‌ها برای تشکیل یک مجلس مردمی تلاشی نمی‌کند، باید خود پاسخگوی آن باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها