گفتگوی رئیسی و بایدن در مورد برجام؟

آیا در جریان سفر رئیسی به نیویورک گفت‌وگویی بین رئیسی و بایدن یا با مقامات آمریکایی خواهیم داشت؟

به گزارش مستقل آنلاین سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در جریان سفر رییس‌جمهور به نیویورک هیچ گفت‌وگویی با مقامات آمریکایی نخواهیم داشت.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفر رییس جمهور به نیویورک ممکن است که در سطح  پایین تر از رئیس‌جمهور دیداری بین مقامات ایرانی و آمریکایی صورت بگیرد با توجه به اینکه آقای باقری در این سفر آقای رئیس جمهور را همراهی می‌کنند؟ تصریح کرد: هیچ گفت‌وگویی با مقامات آمریکا در این سفر نخواهیم داشت و  رئیس‌جمهور محترم در این ارتباط با صراحت دیدگاه‌های ایران را مطرح کردند.

وی ادامه داد: در خصوص مذاکرات رفع تحریم ها به صورت طبیعی ارتباطات و تماسها در چارچوب معمول از طریق اتحادیه اروپا ادامه دارد و در این زمینه هرگونه تحولی در این چارچوب خواهد بود.

وی  تاکید کرد: سفر آقای باقری به نیویورک به همراه رییس جمهور، ارتباطی با گفت‌وگوی دوجانبه با مقامات آمریکایی در موضوع هسته‌ای و دیگر موضوعات ندارد.

 

رئیس‌جمهور نیز در گفت‌وگویی با یک رسانه غربی عنوان کرد که ایران بدون دریافت تضمین از سوی آمریکا در رابطه با توافق احیای برجام، نمی‌تواند به واشنگتن اعتماد کند.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس درخصوص مذاکرات وین اظهار کرد: اگر توافقی خوب و منصفانه داشته باشیم، درخصوص حصول توافق جدیت خواهیم داشت. این توافق باید پایدار باشد و تضمین‌هایی باید داده شود. اگر این تضمین‌ها وجود داشته باشد، آن وقت آمریکا نمی‌تواند از آن خارج شود.

رئیسی در پاسخ به این مسئله که "ایرانی‌ها نیز می‌توانند از توافق خارج شوند" اظهار کرد: آمریکایی‌ها پیمان‌شکنی کردند. این کار به طور یکجانبه رخ داد. آن‌ها گفتند که ما از توافق خارج شده‌ایم پس وعده‌های آن‌ها بی‌معنی است.

رئیس‌جمهور کشورمان در پاسخ به سوال "آیا منظورتان این است که نمی‌توانید به آمریکایی‌ها اعتماد کنید" گفت: ما به دلیل رفتاری که از سوی آمریکایی‌ها شاهد بوده‌ایم، نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم. پس اگر تضمینی داده نشود، اعتمادی نیز نمی‌تواند ایجاد شود.

رئیسی در پاسخ به این سوال که "انرژی هسته‌ای ایران در چه زمینه‌های صلح‌آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد" بیان داشت: این انرژی در حوزه‌های درمانی، کشاورزی، نفت و گاز استفاده می‌شود./ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها