آیا کرونا ساخته آزمایشگاه است؟

بحث احتمال آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا همچنان داغ است. کمیته‌ای از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در چین توصیه کرده که امکان نشت ویروس از آزمایشگاه‌ها بررسی شود، اما سه کشور مقاومت می‌کنند.

 

 

یک کمیته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در گزارشی مقدماتی توصیه کرده که در جست‌وجو برای منشأیابی ویروس کرونا، سناریوی آزمایشگاهی بودن آن نیز بررسی شود.

 

در این گزارش اشاره شده که عدم رعایت تدابیر ایمنی ممکن است باعث آلوده شدن به ویروسی شده باشد که در درون آزمایشگاه نگه داشته می‌شد.

در شهر ووهان چین تحقیقاتی بر روی ویروس کرونا در دست انجام بود. در همین شهر بود که اولین مورد ابتلا به ویروس "سارس کوو ۲" در سال ۲۰۱۹ گزارش شد.

 

مخالفت کارشناسان سه کشور

در کمیته ۳۰ نفره سازمان جهانی بهداشت کارشناسان چین، روسیه و برزیل، عدم تمایل خود برای شرکت در تحقیقات آزمایشگاهی بودن این ویروس را ابراز کرده‌اند.

چین گفته است که با سفر یک گروه دیگر کارشناسی بین‌المللی در جست‌وجو برای پیدا کردن سرچشمه ویروس کرونا مخالف است.

 

کمیته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در صدد تدوین دستورالعمل‌هایی است تا در صورت بروز پاندمی‌هایی تازه در آینده تحقیقات هر چه سریع‌تر آغاز شود.

ماهیت‌یابی ویروس "سارس کوو ۲" و کشف منشاء آن به‌ویژه سبب تنش‌هایی بین چین و آمریکا شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا چین را مقصر گسترش این ویروس می‌دانست.

به دلیل این تنش‌ها نخستین سفر گروه کارشناسان بین‌المللی به چین در سال ۲۰۲۱ انجام شد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها