سندرم خشکی دهان چیست؟

سندروم خشکی دهان، شرایطی است که در اثر کمبود ترشحات بزاق، رادیوتراپی و پرتودرمانی در افراد مبتلا به سرطان،مصرف بعضی دارو‌ها و یا براثر افزایش سن در افراد بروز پیدا می‌کند.

سندروم خشکی دهان، شرایطی است که در اثر کمبود ترشحات بزاق، رادیوتراپی و پرتودرمانی  در افراد مبتلا به سرطان،مصرف بعضی دارو‌ها و یا براثر افزایش سن در افراد بروز پیدا می‌کند.

کمبود ترشح بزاق باعث می‌شود فرد نتواند غذا بخورد و اشتهایش کم شود؛ این مورد به‌خصوص در افرادی که سنشان بالاست و دارو مصرف می‌کنند و رادیوتراپی و پرتودرمانی انجام می‌دهند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

سختی در نفس‌کشیدن، مشکلات صحبت‌کردن، مشکل در بلع و جویدن، خشکی مخاط گلو و بینی و  مشکلات مربوط به نگهداری دندان‌های مصنوعی در افراد سالمند از علائم و نشانه‌های خشکی دهان است.

فلورایدتراپی یا مصرف بعضی از دارو‌های ویژه افزایش بزاق دهان هم یکی از پیشنهادات دندانپزشکان به این افراد است. بهتر است افراد مرتب هر ساعت، چند جرعه آب بنوشند و یا از ترکیبات جانشین بزاق که به شکل دارو وجود دارد، استفاده کنند.

این افراد سعی کنند به‌جای بینی از دهان نفس بکشند و شب‌ها قبل از خواب از بخورسرد استفاده کنند. مرتب لب‌هایشان را مرطوب نگه دارند و از مصرف کافئین، نوشابه‌های انرژی‌زا و حتی چای پررنگ هم خودداری کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها