هیچ منبعی بهتر از لبنیات برای کلسیم نداریم!

این روزها شاهد این هستیم که در برخی مطالب ارائه شده در فضاهای مجازی گفته می شود که مصرف لبنیات منجر به پوکی استخوان می گردد و افرادی که لبنیات میخورند بیشتر به مشکلات استخوانی و پوکی استخوان مبتلا می‌شوند! آیا این مطلب صحت دارد؟

هیچ منبعی بهتر از لبنیات برای کلسیم نداریم!

دکتر میترا زراتی_متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

این روزها شاهد این هستیم که در برخی مطالب ارائه شده در فضاهای مجازی گفته می شود که مصرف لبنیات منجر به پوکی استخوان می گردد و افرادی که لبنیات میخورند بیشتر به مشکلات استخوانی و پوکی استخوان مبتلا می‌شوند! 

 

متاسفانه این مطلب با‌ور نادرستی می باشد و هیچ مقاله و رفرنس معتبری در دنیا این موضوع که مصرف لبنیات می تواند منجر به پوکی استخوان گردد را تایید نمی کند.

 

در تمام مقالات معتبر در دنیا ثابت شده است که بهترین منبع غذایی کلسیم لبنیات می باشند.

البته ذکر این نکته ضروری است که لبنیات پرچرب به علت وجود چربی در ساختارشان باعث می شوند که کلسیم به خوبی جذب نشود. 

 

افرادیکه حداقل ۲ واحد در روز لبنیات کم چرب استفا‌ده می کنند (هر واحد معادل با یک لیوان شیر یا یک پیاله ماست کم چرب) تقریبا نیاز روزانه به کلسیم بدن خود را تامین می کنند و‌ احتمال اینکه به پوکی استخوان مبتلا شوند کمتر می گردد.

 

توجه توجه ....

تنها عدم دریافت کافی کلسیم‌ باعث پوکی استخوان نمی گردد، بلکه عادات نادرست غذایی هم می توانند زمینه را برای پوکی استخوان فراهم کنند.

 

مصرف زیاد غذاهای شیرین، شکر، عسل، مربا

 

مصرف زیاد نمک و‌ غذاهای شور و کنسروی 

 

همچنین افرادیکه روغن جامد (روغن حیوانی و جامد گیاهی) مصرف می کنند بیشتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند زیرا روغن ها و چربی های جامد سبب دفع کلسیم از طریق مدفوع می گردد و اجازه ورود کلسیم به خون و جذب آن را نمی دهند.

 

یادمان باشد که با باورهای نادرست سلامت خودمان را به خطر نیندازیم و بر اساس مطالبی که بدون سندیت و منبع علمی در فضاهای مجازی پخش می شوند، عادات غذایی خود را دچار اختلال نکنیم و شیوه غذایی و عادات غذایی درست را پیش بگیریم.

 

توجه داشته باشید که لبنیات علاوه بر اینکه حاوی کلسیم هستند، منبع غنی از پروتئین نیز محسوب می شوند و در زمان هایی که هدف ما حفظ توده عضلانی و تقویت سیستم ایمنی است حتما باید به میزان کافی استفاده گردد.

 

فراموش نکنید که لبنیات حتما از نوع کم چرب و ترجیحا پروبیوتیک مانند دوغ و ماست پروبیوتیک باشد.

پس یادمان باشد که هرگز لبنیات منجر به دردهای استخوانی و پوکی استخوان نخواهد شد

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها