شیر و غلات یکی از خوراکی های خوشمزه ای است که معمولا در وعده صبحانه یا به عنوان میان وعده مصرف می شود. این خوراکی به خصوص مورد علاقه کودکان است و بنابراین احتمال ریختن آن بر روی فرش بسیار بالاست. اگرچه پاک نکردن سریع شیر از فرش می تواند باعث ایجاد بوی ترش در فرش شود اما نگران نباشید. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه پس از ریختن شیر و غلات روی فرش، بلافاصله آن را تمیز کنید تا فرش شمامثل روز اول تمیز و زیبا شود.

شیر2

پاک کردن لکه شیر و غلات از روی فرش

مواد و وسایل لازم

برای از بین بردن لکه شیر و غلات از فرش، ابتدا مواد و وسایل زیر را آماده کنید:

  • قاشق یا چاقوی کره خوری
  • دستمال کاغذی
  • آب گازدار یا آب سرد
  • پاک کننده فرش آنزیمی
  • کف اصلاح سفید
  • مسواک قدیمی
  • یک یا چند پارچه تمیز
  • مایع ظرفشویی
  • بوراکس
  • جاروبرقی

شیر3

مراحل پاک کردن لکه

برای پاک کردن لکه شیر و غلات می توانید به راحتی از خدمات قالیشویی شهرری استفاده کنید اما اگر قصد دارید این کار را خودتان در منزل انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: غلات و شیر اضافی را بردارید

در قدم اول ابتدا تا جایی که می توانید غلات اضافی را به کمک یک قاشق از روی فرش بردارید. پس از برداشتن غلات، به سرعت شروع به خارج کردن شیر از فرش کنید. این کار را نیز به کمک یک قاشق انجام دهید.

مرحله دوم: دستمال کاغذی

از دستمال کاغذی برای برداشتن بیشتر شیر استفاده کنید. توجه کنید که بهتر است از دستمال کاغذی توالت که سفت تر و محکم تر است استفاده کنید. دقت کنید که در این مرحله شیر یا غلات له شده را بیشتر در الیاف فرش فرو نکنید.

مرحله سوم: آب گازدار یا آب سرد

یک اسفنج را بردارید و به آب گازدار آغشته کنید. سپس اسفنج را به آرامی به محل لک شده فرش بزنید.

اگر آب گازدار ندارید می توانید به جای آن از آب سرد استفاده کنید. همچنین می توانید از خدمات قالیشویی یافت آباد کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که اسفنج را به فرش نکشید و فقط با ضربات آهسته سعی کنید تا آب را به محل مورد نظر فرش وارد کنید.

مرحله چهارم: از محلول تمیز کننده فرش یا کرم اصلاح سفید یا مایع ظرفشویی استفاده کنید

از یک محلول تمیز کننده فرش آنزیمی استفاده کنید. این کار باعث می شود تا علاوه بر پاک شدن لکه، بوی نامطبوع شیر مانده در فرش نیز از بین برود. برای استفاده از محلول تمیز کننده یا لکه بر فرش، می توانید طبق دستورالعمل روی بسته بندی اقدام کنید.

اگر پاک کننده فرش آنزیمی ندارید، می توانید از کرم اصلاح کف سفید استفاده کنید. مقدار کمی از کرم اصلاح را به محل مورد نظر بمالید و آن را به کمک یک پارچه یا یک مسواک قدیمی که دیگر به آن نیاز ندارید، به الیاف فرش بمالید.

اگر هیچ کدام از محلول تمیز کننده فرش یا کرم اصلاح را در منزل نداشتید نگران نباشید. گزینه دیگر استفاده از مایع ظرف است. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در 2 فنجان آب مخلوط کنید. یک اسفنج بردارید و به محلول آغشته کنید. اسفنج را به آرامی به لکه بریزید. سپس به کمک یک حوله خشک مایع را پاک کنید. مجددا اسفنج آغشته با مایع ظرفشویی ا به فرش بزنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه کاملا از بین برود.

مرحله پنجم: آبکشی کنید

پس از پاک شدن لکه به کمک هر یک از موارد فوق، نوبت به آبکشی فرش می رسد. یک ظرف آب بردارید. به کمک یک اسفنج یا دستمال یا پارچه تمیز، محل مورد نظر را با آب ساده تمیز کنید تا آبکشی شود و شیر و مواد شوینده از آن خارج شود.

مرحله ششم: برای پاک کردن چربی اضافی از بوراکس استفاده کنید

اگر هنگام خشک شدن محل لکه، متوجه وجود چربی در فرش شدید، می توانید از بوراکس استفاده کنید. برای این منظور بوراکس و آب را با یکدیگر مخلوط کنید تا ماده خمیری شکلی حاصل شود. خمیر را با یک دستمال روی لکه بزنید و آن را در الیاف فرش فرو کنید. اجازه دهید محلول بر روی فرش خشک شود.

به یاد داشته باشید که نبایددستمال را روی فرش بکشید و تنها کافیست با ضربات آرام، خمیر را بر روی محل لکه بگذارید و یا با فشار آرام، آن را به لابلای الیاف بفرستید.

مرحله هفتم: جاروبرقی بکشید

وقتی خمیر فوق بر روی فرش خشک شد و مطمئن شدید که چربی اضافه را به خود جذب کرده است، سپس آن را با جاروبرقی از روی فرش بردارید.

مرحله هشتم: مجددا آبکشی کنید

در این مرحله می توانید مجددا مرحله پنجم را تکرار کنید.

مرحله نهم: محل را خشک کنید

در این مرحله بایستی به کمک یک حوله یا دستمال حوله ای یا پارچه تمیز، تا حد ممکن فرش را خشک کنید.

مرحله دهم: الیاف فرش را به حالت اولیه بازگردانید

وقتی تمام مراحل را به دقت انجام دادی، می توانید به کمک جاروبرقی کشیدن، الیاف فرش را بلند کرده و به حالت اولیه بازگردانید.

در صورتی که با وجود انجام دادن روش بالا، لکه شیر و غلات همچنان باقی مانده است، می توانید روی خدمات قالیشویی میرداماد حساب کنید.

شیر4

قالیشویی مجاز

قالیشویی های مجاز با استفاده از تکنسین های حرفه ای از میزان مناسب مواد شیمیایی شستشو دهنده آگاهی دارند و با استفاده از مواد شوینده استاندارد و باکیفیت می توانند فرش شما را به صورت عمیق شستشو دهند. شستشوی عمیق فرش در قالیشویی محدوده شهرری توسط دستگاه های پیشرفته انجام خواهد شد.

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید شعب مختلفی در سرتاسر تهران دارد. ما به عنوان عضو رسمی اتحادیه قالیشویان، تمامی خدمات قالیشویی و موکت شویی خود را تضمین می کنیم. تضمین کیفیت خدمات به همراه ارائه خدمات باکیفیت در کوتاه ترین زمان ممکن از ویژگی های برتر ماست. همچنین ما با ارائه سرویس مبل شویی در منزل در تمام نقاط تهران از جمله میرداماد، شهرری، یافت آباد و ... توانسته ایم خدمت بزرگی به مشتریان خود نماییم.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها