حقایقی جذاب از زندگی مایکل مور مستندساز منتقد و جنجالی آمریکایی

مایکل مور، فیلمساز و نویسنده مشهور آمریکایی در فیلم‌های خود به موضوعات جنجالی در سیاست و فرهنگ پرداخته و این موضوع او را به عنوان هنرمندی معترض و متعهد به دوست‌داران سینما معرفی کرده است.

مایکل مور

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: در ادامه به برخی از حقایق کوتاه در مورد او پرداخته‌ایم که می‌تواند شما را با این مستندساز جنجالی بیشتر آشنا کند.

1. مور در نوجوانی به مدت یک سال در یک مدرسه مذهبی به تحصیل مشغول شد. یکی از دلایل اصلی انصراف او این بود که به اجازه تماشای مسابقه‌های تیم بیسبال دیترویت تایگرز داده نشد که در آن سال در مسابقات جهانی حضور یافته بودند.

2. مور با جرالد فورد رئیس جمهور سابق و راس پرو تاجر مشهور وجه اشتراکی جالبی دارد. هر سه پیشاهنگ عقاب بودند. مور برای پروژه عقاب یا Eagle خود یک معرفی اسلاید در باره آلودگی توسط کسب و کارهای محلی ترتیب داد.

کودکی مایکل مور

3. مور در حومه طبقه متوسط  نشین​​دیویسون، میش، خارج از فلینت بزرگ شد. او در سن 18 سالگی با برکناری مدیر و معاون دبیرستان خود به عضویت هیئت مدیره مدرسه انتخاب شد.

مایکل مور 7

انصراف از تحصیل در دانشگاه

4. مایکل مور دانشگاه را رها کرد زیرا نتوانسته بود جای پارک پیدا کند. همانطور که او در مصاحبه‌ای به جولی دیردرف از نشریه تریبون گفت: "ترم اول سال دوم کالج من در یک محوطه رفت و آمد در دانشگاه میشیگان، فلینت بودم. یک ساعت تمام به دنبال جای پارک می گشتم. چون جای پارک پیدا نکردم با خودم گفتم: "به درک!" و تسلیم شدم و به خانه رفتم... و از آن به بعد دیگر برنگشتم."

5. یکی از حامیان مالی اولیه مایکل مور، هری چاپین خواننده بود، که کنسرت های سودمندی را برای کمک به تامین مالی خط داغ جوانان و روزنامه‌ای که توسط مور در منطقه فلینت اداره می شد برگزار کرد.

مایکل مور 6

آغاز فیلمسازی مایکل مور

6. مور زمانی شروع به فیلمسازی کرد که توسط کارگردان مستند کوین رافرتی برای مصاحبه با اعضای کوکلاکس کلان استخدام شد. رافرتی، که فیلمبردار اولین فیلم مور، «راجر و من» بود، پسر عموی رییس جمهور بوش است.

7. مور در سال 1986 دو بار ظرف دو ماه از کارش اخراج شد. پس از کمتر از شش ماه فعالیت به عنوان سردبیر مجله مادر جونز، او برکنار شد. او به عنوان نویسنده برای خبرنامه رالف نادر مشغول به کار شد اما دوباره اخراج شد.

8. گروهبان ریموند پلوهر، یکی از تفنگداران دریایی حضور یافته در فیلم مستند "فارنهایت 9/11" ساخته مایکل مور، سال گذشته بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در عراق کشته شد.

مایکل مور 5

9. مصاحبه مور با چارلتون هستون بازیگر و مدافع اسلحه در «بولینگ برای کلمباین» انتقاداتی را برانگیخت. منتقدان گفتند فیلمساز از یک مرد بیمار سوء استفاده کرده است. پس از مصاحبه، اما قبل از اکران عمومی فیلم، هستون اعلام کرد که علائمی شبیه آلزایمر دارد. مور یک بار تصمیم گرفت که در برابر هستون برای ریاست انجمن ملی اسلحه نامزد شود اما منصرف شد.

طرفداران آلمانی مایکل مور

10. آلمانی‌ها عاشق مایکل مور هستند. دست کم دو کتاب از او. کتاب حرکت کن، "این را کوچک کن!" و "سفید مردان احمق"  هر کدام بیش از 1 میلیون نسخه در آلمان فروخته اند و محبوبیت مور در آنجا با شهرت جری لوئیس کمدین در فرانسه مقایسه شده است.

مایکل مور 4

11. از میان آثار مهم مایکل مور، دو مستند با عنوان «فارنهایت ۱۱/۹» و «فارنهایت ۹/۱۱» از بقیه مشهورتر هستند؛ اولی زوایای پنهان حادثه یازده سپتامبر را مورد بررسی قرار می‌دهد و موضع دولتمردان آمریکایی و به خصوص دیک چنی و جورج بوش در برابر این فاجعه را نقد می‌کند، درحالی که دومی به انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و شخصیت او می‌پردازد و نتایج اسفناک انتخاب ترامپ را همطراز با حادثه یازده سپتامبر می‌داند. مور برای مستند «فارنهایت ۱۱/۹» موفق شد جایزه نخل طلای کن ۲۰۰۴ را از آن خود کند که تا به حال مهم‌ترین افتخار زندگی هنری او هم محسوب می‌شود.

بولینگ برای کلمباین ساخته مایکل مور

12. «بولینگ برای کلمباین» چهارمین فیلم مایکل مور و احتمالاً پر حاشیه‌ترین فیلمی است که او ساخته است. این فیلم به بررسی رابطه آمریکا با سلاح‌ها و عوامل دخیل در کشتار فجیع دبیرستان کلمباین در سال ۱۹۹۹ می‌پردازد و عملاً باعث شد مور در آمریکا مشهور شود.

مایکل مور 2

13. اولین مستند مور، تا به حال شخصی‌ترین فیلم او نیز هست. این مسئله به این دلیل است که فیلم به‌طور مستقیم به زادگاه محبوبش او شهر فلینت می‌پردازد که در آن «ب. اسمیت» مدیرعامل سابق «جنرال موتورز» کارخانه‌ای را تعطیل کرده و منجر به بیکار شدن ۳۰ هزار نفر شده است.

14. مور با وجود اینکه به‌عنوان یک مستندساز شناخته می‌شود اما یک فیلم کمدی هم در کارنامه‌اش دارد. «بیکن کانادایی» با بازی «جان کندی» در مورد رئیس‌جمهور ایالات‌متحده و تلاشش برای بدنام کردن کاناداست تا محبوبیت خودش افزایش یابد.

مور در این فیلم هم مثل دیگر فیلم‌ها، کاملاً خودش بوده؛ اما مخاطبین و منتقدین در اهمیت ندادن به آن هم‌عقیده بودند. به نظر می‌رسد که مور به‌خوبی از این فیلم تجربه به دست آورده و تاکنون دیگر از مسیر فیلم‌های مستند خارج نشده است.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها