52 حقیقت خواندنی از زندگی و کارنامه بازیگری مریلین مونرو بازیگر سینمای هالیوود

مِریلین مونرو بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی از محبوب‌ترین بازیگران سینمای قرن بیستم به شمار می‌رود. او که در سن ۳۶ سالگی و در اوج محبوبیت درگذشت معمولا نقش شخصیت‌هایی را بر عهده می‌گرفت که به «بلوند احمق» شهره شدند.

 

مریلین مونروسرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: 

1.نام مریلین مونرو در اصل نورما جین مورتنسن بود. او در اول جولای ۱۹۲۶ در لس آنجلس کالیفرنیا متولد شد.. او سومین فرزند گلدیس بیکر بود؛ مادرش از ازدواج‌های فبلی خود یک پسر و دختر نیز دیگر داشت. گلدیس چند روز پیش از تولد مریلین از همسرش جدا شد. او سپس در گواهی تولد مریلین ذکر کرد که فرزند دیگری ندارد.

2. معلوم نیست پدر این ستاره هالیوودی که بود. او بعدها در بزرگسالی گفت  اطلاعات شناسنامه‌اش دروغ بوده و پدر واقعی اش فردی به نام چارلز استنلی گیفورد است.

3.  به خاطر آنکه مادر مریلین مونرو از لحاظ روحی و اقتصادی در شرایط مساعدی نبود، او پس از تولد به پرورشگاه سپرده شد.

4.  مادرش در یک لابراتوار فیلم سازی مشغول به کار بود.

5. زمانی که مریلین 7 ساله بود همراه با مادرش زندگی می‌کرد اما چیزی نگذشت که مادرش به دلیل بیماری اسکیزوفرنی در بیمارستان روانی بستری شد.

6. پدر مریلین  قبل از تولد او به سانفرانسیسکو رفت و خانواده اش را در لس آنجلس رها کرد.

مریلین مونرو 6

دوران کودکی سخت مریلین مونرو

7. در سال ۱۹۳۴ مادرش دوباره ازدواج کرد؛ اما از انجاییکه این زوج مخارج خودشان را هم نمی‌توانستند تأمین کنند، چه برسد به مریلین کوچک، پس دوباره او را به پرورشگاه سپردند. او روزها را در آنجا یا در منزل اقوام و دوستان مادرش می‌گذراند. سال‌های نوجوانی برای او دوران بسیار سختی بود چراکه اعضای این خانواده‌ها بارها سعی کردند به او تجاوز کنند.

8.  مریلین مونرو برای شغل اولش که مدلینگ بود تنها 5 دلار به عنوان دستمزد دریافت می‌کرد

9. مریلین مونرو تحصیلات دبیرستانش را به پایان نرساند و آن را نیمه‌کاره رها کرد

10. در طی جنگ جهانی دوم یکی از سربازان از مریلین مونرو عکسی گرفت و بعد از انتشارآن عکسش از او به عنوان مدل دعوت به کار شد.

11. گفته می‌شود مریلین مونرو درگیر وسواس بود و روزی حدودا 15 بار صورتش را می شست.

12.  در سال 1937 او مدتی در منزل یکی از دوستان مادرش زندگی کرد اما در نهایت به دلیل مخالفت شوهر او مریلین به منزل خاله او رفت.

13.  مادرش بعد از مرگ مریلین و در سال 1984 از دنیا رفت.

14.  مریلین مونرو به بیماری آندومتریوز مبتلا بود. در این بیماری که سلول‌های مشابه با سلول‌های آستر رحم در بیرون از رحم رشد می‌کنند.

مریلین مونرو 5

ازدواج اجباری مریلین مونرو

15. مریلین در 16 سالگی برای اینکه بار دیگر به پرورشگاه سپرده نشود با یکی از همسایه ها به نام جیمز داگاردی ازدواج  کرد اما در سال 1946 از وی جدا شد.

16. مریلین مونرو درباره دلیل جدایی اش از جیمز گفت: ازدواجم با او نه مرا خوشحال کرد و نه ناراحت. حرفی برای گفتن به هم نداشتیم و حوصله ام سر می رفت.

17.  مریلین مونرو در نوجوانی گفته بود: «بیشتر از هرچیزی دوست دارم تا یک بازیگر بزرگ شوم.»

18.  روانپزشک مریلین مونرو ادعاکرده که او از سوی دوستانش احساس طردشدگی داشته است.

19.  زمانی که مریلین مونرو به شهرت و موفقیت رسید پرستاری استخدام کرد تا از مادرش مواظبت کند.

20. مریلین مونرو: «زمانی که دختربچه بودم کسی درباره زیبایی ام به من چیزی نگفت، باید از زیبایی همه دختربچه ها تعریف کرد حتی اگر زیبا نباشند.»

علاقه مریلین مونرو به شعر

21.  مریلین مونرو به شعر علاقه زیادی داست. هم شعر می خواند هم خودش شعر می نوشت.

22. اوا گاردنر بازیگر زن مشهور هالیوود از دوستان صمیمی او بود.

23. مریلین مونرو: می خواهم زمانی که پیر شدم شجاعت داشته باشم و به چین و چروک های صورتم دست نزنم

مریلین مونرو 4

آغاز شهرت مریلین مونرو

24. فیلمی که موجب شهرت و موفقیت مریلین مونرو شد فیلم «همه چیز درباره ایو» (All About Eve) بود. این فیلم به یک اثر کلاسیک هالیوودی تبدیل شد و ۶ جایزه اسکار را از آن خود نمود، همچنین با استقبال مخاطبین مواجه شد.

ازدواج دوم مریلین مونرو

25. در سال 1955 با جودی ماجیو قهرمان بیسبال ازدواج کرد و همان سال به دلیل خشونت هایش از وی جدا شد.

26. مریلین مونرو برای برای ازدواج با جودی ماجیو کاتولیک شد.

27.  مریلین مونرو درباره دلیل جدایی اش از جو چنین گفت: «او از من می خواست که شغلم را به عنوان یک بازیگر ترک کنم اما نمی توانستم.

28. سال 1946 اسمش را مریلین مونرو تغییر داد و دیگر از این اسم در زندگی هنری‌اش استفاده کرد.

29.  مریلین مونرو چشمانش ضعیف بود و از عینک استفاده می‌کرد.

30. در سال ۱۹۹۹، انستیتوی فیلم آمریکایی مونرو را در رتبه ششم لیست بزرگترین افسانه‌های نمایشگر زن از دوران طلایی هالیوود قرار داد.

31. تا سال ۱۹۵۳، مریلین مونرو یکی از پرفروش‌ترین ستاره‌های هالیوود بود؛ او در فیلم نوآر نیاگارا، که بر جذابیت جنسی او تمرکز داشت یکی نقش‌های اصلی را بازی می‌کرد. او هممچنین با بازی در دو فیلم‌ کمدی آقایان موطلایی‌ها را ترجیح می‌دهند و چگونه می‌توان با یک میلیونر ازدواج کرد، تصویری عمومی از او به عنوان «بلوند احمق» تثبیت شد. در همان سال، تصاویر برهنه او به عنوان تصاویر اصلی و روی جلد اولین شماره پلی‌بوی مورد استفاده قرار گرفت.

32. جودی ماجیو همسر سابق مریلین مونرو هرگز اورا فراموش نکرد و تا سالها پس از مرگ مریلین مونرو بر مزارش گل رز قرار می داد.

33. در مراسم اسکار سال 1950 لباس مریلین مونرو پاره شد و او شروع به گریه کرد.

34.  مریلین مونرو: «سگ ها هیچ وقت مرا گاز نگرفته اند بلکه این انسان ها بودند که گاز گرفتند.»

مریلین مونرو 3

35. مریلین مونرو  در سال 1956 با آرتور میلر نویسنده ازدواج کرد اما ازدواج آن‌ها با مشکلات جدی مواجه شد. آن دو مدتی باهم مشاجره داشتند و در نهایت از هم جدا شدند.

 

 

36. تا کنون بیش از 600 عنوان کتاب درباره مریلین مونرو این بازیگر افسانه‌ای هالیوود به رشته تحریر درآمده است.

 

 

37. مریلین مونرو دوبار با آرتور میلر ازدواج کرد: یکبار در یک مراسم خانوادگی و بار دیگر در یک مراسم یهودی.

38.  پس از آنکه مونرو در مراسم ازدواج دومش با آرتور میلر یهودی شد دولت مصر تمامی فیلم های او را تحریم کرد.

39. در اوایل سال ۱۹۵۴مریلین مونرو به دلیل خودداری از حضور در یک پروژه سینمایی، مدت کوتاهی از بازیگری دور شد اما دوباره با فیلم خارش هفت‌ساله (۱۹۵۵) که  به یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های گیشه در زندگی حرفه‌ای او تبدیل شد دوباره به فعالیت هنری بازگشت.

استعداد آواز مریلین مونرو

40. مریلین مونرو با صدای خودش چند ترانه نیز خوانده‌است. می‌خواهم که دوستم بداری در فیلم بعضی‌ها داغشو دوست دارند و هم‌چنین الماس‌ها بهترین دوست یک دخترند در فیلم آقایان بلوندها را ترجیح می‌دهند از مشهورترین ترانه‌های به جای مانده از این ستاره هالیوود به‌شمار می‌روند.

41. مریلین مونرو در سال ۱۹۵۵ در آموزشگاه هنرپیشگی «اکتورز استودیو» در نیویورک دوره بازیگری گذراند..

لی ستراسبرگ مدیر این آموزشگاه معتبر بود که بازیگرانی مانند مارلون براندو، پل نیومن، جیمز دین، جک نیکلسون، داستین هافمن، رابرت دنیرو و آل پاچینو را برای سینمای هالیوود پرورش داد. این آموزشگاه بر پایه سیستم بازیگری کنستانتین استانیسلاوسکی، نظریه‌پرداز بزرگ تئاتر روس، کار می‌کرد. مریلین مونرو با لی استراسبرگ و همسر او آنا دوست شد و رابطه خود را با آن‌ها حفظ کرد. او در مرحله پایانی زندگی تمام یادداشت‌های خصوصی خود را به دست لی استراسبرگ سپرد.

روابط عاشقانه مریلین مونرو

42. این پارادوکس بزرگ زندگی مریلین مونرو بود: «اگر مردی را دیوانه وار دوست داشت، آن مرد مریلین را دوستش نمی‌داشت و اگر مردی مونرو را دوست داشت، مریلین علاقه‌ای به او نداشت.» شاید همین مسئله هم باعث شد این بازیگر مشهور هالیوود زندگی پرهیاهویی را تجربه کند.

43. همواره شایعاتی مبنی بر رابطه او با جان اف. کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا مطرح بود. گرچه این شایعه‌ها هیچ‌گاه ثابت نشده‌اند، اما تا به امروز نیز به قوت خود باقی‌مانده‌اند.

44. مریلین مونرو دوبار سقط جنین داشت و این موضوع به افسردگی و مشکلات روحی او دامن زد او را به اعتیاد و سوء مصرف مواد  کشاند.

مریلین مونرو 2

45. مریلین مونو به خاطر خستگی مزمن و وابستگی شدید به دارو نتوانست بازی در فیلم( Something's Got to Giv )را در سال 1962 به اتمام  برساند.

وصیت مریلین مونرو

46.  پس از مرگ مونرو و براساس وصیتش 75% از دارایی او را به «لی استراسبرگ» بازیگر زن هالیوود،  25% آن را برای روانپزشکی به نام «ماریانا کریس» و سالیانه 5 هزار دلار برای مادرش به ارث گذاشت.

گرایش‌های فمینیستی مریلین مونرو

47. گفته می‌شود جنبش فمنیستی بعد از مرگ مریلین مونرو آغاز شد. با وجود این مریلین مونرو از جمله اولین فمینیست‌ها شمرده می‌شود. او کنترل کامل بر تصویر خود در رسانه‌ها داشت و حتی به ایجاد کمپانی تهیه فیلم برای مبارزه با سیستم نابرابر و به شدت جنسیت‌زده و مردسالار هالیوود دست زد و استودیوی خود را ایجاد کرد ولی هالیوود از آن استقبالی نکرد، هالیوود دوست داشت او را در نقش کلیشه‌ای «بلوند احمق» ببیند و نقش‌های آبکی ملودرام به او بدهد. او می‌خواست که پله‌های ترقی را طی کند و به آن افتخار می‌کرد، در عین حال هنرپیشه موفقی بود. این درگیری‌ها بالاخره در ۱۹۶۲ منجر به اخراج مریلین گشت.

48.  مریلین مونرو در زمان مرگش بیش از 400 جلد کتاب داشت.

مرگ تراژیک مریلین مونرو

49. مریلین مونرو  پس از مرگش در حالی پیدا شد که برروی تختش دراز کشیده بود، گوشی تلفن در دستش بود و سرش به سمت پایین تخت خم شده بود.

50. مریلین مونرو: «به پول علاقه ای ندارم بلکه دوست دارم تا آدم فوق العاده ای باشم.»

51. براساس یافته‌های های پزشکی قانونی مقدار داروی موجود در خونش مساوی با مصرف 40 تا 50 قرص بود و این باور خودکشی را تقویت کرد.

52. در سال 1999 مجله پیپل مریلین مونرو را در فهرست یکی از زیباترین زنان قرن اخیر قرار داد.

.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها