تکلیف پرونده چه خواهد شد؟

عنابستانی از سرباز راهور عذرخواهی کرد! 

اقدام حاشیه‌سازی عنابستانی در بهمن ماه گذشته صرفا یک سیلی ساده نبوده که با شکایت شاکی قابل گذشت باشد.

 علی‌اصغر عنابستانی نماینده مجلس که چندی پیش به دلیل تخلف و نادیده گرفتن قانون و همچنین تعدی به سرباز راهور به مجازات حبس محکوم شده بود، از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد.

پیش از این وکلا درباره این پرونده اظهار داشتند: رضایت شاکی نباید باعث منع تعقیب عنابستانی شود.

 سید علی مجتهدزاده وکیل نیز مدتی پیش در همین ارتباط نوشته بود: 

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که سرباز پلیس راهور به عنوان شاکی پرونده عنابستانی، نماینده سبزوار از شکایت خود در مرحله تجدید نظر انصراف داده است. برای بسیاری این سوال پیش آمده که آیا با این رضایت پرونده سیلی عنابستانی بسته خواهد شد؟ پاسخ این است که اگر قرار به اجرای قانون باشد حتی رضایت سرباز راهور ناجا هم نباید باعث مختومه شدن پرونده عنابستانی شود. اما چرا؟

 

اقدام حاشیه‌سازی عنابستانی در بهمن ماه گذشته صرفا یک سیلی ساده نبوده که با شکایت شاکی قابل گذشت باشد. اقدام او تحت عنوان تعرض به مامور قانون و تمرد از اجرای قانون تعریف می‌شود و دارای جنبه عمومی است. به این معنا که اگر حتی شاکی خصوصی هم از شکایت خود منصرف شود، تعقیب قضایی به واسطه جنبه عمومی جرم کماکان به قوت خود باقی است. 

ماده ۶٠٧ قانون مجازات اسلامی، هم «تمرد» و هم «توهین» نسبت به مامور قانون را جرم دانسته است. اما یک بار دیوان عالی کشور در یک رای وحدت رویه در سال ١٣۶۴ و یک بار هم نظریه اداره حقوقی قوه قضائیه در نظریه شماره ١۵٨٧/٧ این جرم را «غیر قابل» گذشت اعلام کرده‌اند. 

حتی در جریان اصلاح قانون در سال ١٣٩٢ که خیلی از جرایم در زمره جرایم قابل گذشت قرار گرفتند، این مهم شامل جرم تمرد و توهین به مامور قانون نشد. 

 

معنای ساده این موارد آن است که با اعلام گذشت مامور پلیس راهور نباید پرونده عنابستانی بسته شود و طبق قانون باید تعقیب قضایی وی به اعتبار غیر قابل گذشت بودن جرمی که مرتکب شده، ادامه یابد.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها