طرح صیانت در چین؛ مرحله تعویض کامپیوتر

دولت چین قرار است حداقل ۵۰ میلیون کامیپوتر را با نمونه‌های داخلی جایگزین کند.

 دولت چین دستور داده سازمان‌های دولتی و شرکت‌هایی که سرمایه‌گذار آن‌ها دولت است، باید تمام کامپیوترهای خارجیشان رو تحویل بدهند و کامپیوترهای ساخت داخل را با آن‌ها جایگزین کنند. 

 

دولت چین قرار است اینکار را طی دو سال آینده انجام بدهد و گفته می‌شود در این پروسه حداقل ۵۰ میلیون کامیپوتر با نمونه‌های داخلی جایگزین خواهند شد. 

 

کامپیوترهای داخلی از سیستم عامل‌های توسعه یافته در داخل این کشور که توزیعی از لینوکس هستند و توسط شرکت‌های چینی توسعه داده شده، استفاده می‌کنند. بدین صورت این سیستم عامل و نرم افزارها جایگزین ویندوز مایکروسافت و دیگر نرم افزارهای عمدتا آمریکایی خواهند شد. اما عمده مشکل نرم افزارهایی هستند که استاندارد صنایع به حساب میان و جایگزین داخلی ندارند، بنابراین جایگزینی آن‌ها پیچیده خواهد بود. 

 

بعد از این دستور، سهام شرکت‌های سازنده کامپیوتر چینی و نرم افزارهای آن‌ها به لطف داشتن تقاضای بالا برای دو سال آینده، رشد داشته که بزرگترین آن‌ها در بخش کامپیوترها شرکت چینی لنوو و در بخش نرم افزار Kingsoft سازنده مجموعه نرم افزاری WPS هست که جایگزین افیس مایکروسافت به حساب می‌آید.

 

البته چین جایگزینی همه قطعات این کامیپوترها با نمونه داخلی را اجباری نکرده بلکه قطعاتی که ساخت آن‌ها مشکل است یا توان ساخت آن‌ها در داخل وجود ندارد، مثل پردازنده‌های اینتل و AMD، کماکان توسط شرکت‌های چینی در کامپیوترهای‌شان قابل استفاده خواهند ماند. 

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها