بن‌سلمان: شبیه قتل خاشقچی در دیگر نقاط جهان اتفاق می‌افتد

پاسخ محمد بن‌سلمان به بایدن در مورد قتل خاشقجی: در دیگر نقاط جهان هم چنین حوادثی رخ می‌دهد

سایت "العربیه"، متعلق به عربستان سعودی خبر داد که جو بایدن در دیدار با محمد بن سلمان به "موضوع جمال خاشقچی" نیز اشاره کرده و ولیعهد عربستان در پاسخ گفته است: "در دیگر نقاط جهان هم چنین حوادث تاسف‌باری رخ می‌دهد و همزمان با آن حادثه، متاسفانه روزنامه‌نگاران دیگری در جهان کشته شدند"...

 

سایت فارسی "العربیه" که دیدگاه‌های حکومت سعودی را منعکس می‌کند، به نقل از "یک منبع سعودی" نوشت محمد بن سلمان، در واکنش به سخنان جو بایدن در بارۀ "ارزش‌های مشترک" گفته است: «هر کشور به‌ویژه ایالت متحده و سعودی دارای برخی ارزش‌های مشترک و بعضی ارزش‌های خاص خود هستند... اما تحمیل ارزش‌های یک طرف بر طرف‌های دیگر نتایج وارونه و ویرانگری خواهد داشت؛ همان گونه که ایالت متحده نتوانست ارزش‌های خود را در عراق و افغانستان تحمیل کند. به همین دلیل بسیار مهم است که به ارزش‌های متفاوت دیگران احترام بگذاریم".

 

ولیعهد سعودی افزوده است که "اگر آمریکا فقط با کشورهایی که صد درصد با ارزش‌های آنها موافق است روابط داشته باشد، تعداد این کشورها فقط به اعضای ناتو منحصر خواهد بود".

 

سپس در بارۀ آنچه که سایت العربیه "موضوع جمال خاشقچی" می‌نامد، محمد بن سلمان گفته است: "آن چه اتفاق افتاد بسیار تأسف‌بار بود و سعودی تحقیقات لازم و همه اقدامات قانونی و قضایی در این مورد را انجام داده است و به‌زودی حکم مرتبطان با این پرونده اجرا خواهد شد".

 

به گفتۀ محمد بن سلمان "ریاض اقدامات ضروری اتخاذ کرده تا چنین اشتباهاتی در آینده تکرار نشوند"، هرچند که "همزمان با آن حادثه، روزنامه‌نگاران دیگری نیز در جهان کشته شدند"...

 

ولیعهد عربستان که عملاً رهبر کشور به شمار می‌آید، اشتباهات آمریکا را به رخ بایدن کشیده و گفته است: "ایالات متحده هم اشتباهاتی چون حادثه زندان ابوغریب در عراق داشته اما مهم آن است که کشورها اقداماتی برای ممانعت از تکرار این اشتباهات انجام دهند".

 

محمد بن سلمان از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، آمر اصلی قتل جمال خاشقچی شناخته شده است.

 

جو بایدن هنگام کارزار انتخاباتی خود به شدت از قتل خاشقچی انتقاد کرده و حکومت سعودی را "دولت منفور" خوانده بود. وی تاکنون از ملاقات با محمد بن سلمان اجتناب می‌کرد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها