جولیان آسانژ به آمریکا تحویل داده می‌شود

درخواست استرداد آقای آسانژ به آمریکا پیشتر در دی ۱۳۹۹ توسط دادگاهی در بریتانیا رد شده بود، اما بعدتر در آذر گذشته، دادگاه تجدید نظر به استرداد او رأی داد.

به گزارش رادیو فردا دولت انگلیس روز جمعه، ۲۷ خرداد، اعلام کرد که با استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس، به ایالات متحده موافقت کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا ضمن اعلام این خبر گفت که آقای آسانژ ۱۴ روز فرصت دارد تا در مورد این تصمیم، درخواست تجدید نظر کند.

پیشتر یک قاضی در بریتانیا اواخر فروردین سال جاری حکم استرداد بنیانگذار ویکی‌لیکس به ایالات متحده را تأیید کرده و تصمیم نهایی در این مورد را بر عهده وزارت کشور گذاشته بود.

بنیانگذار ویکی‌لیکس که شهروند استرالیا است از سوی ایالات متحده آمریکا متهم شده که با اقدامات خود در زمینه افشای اسناد محرمانه فدرال، جان افراد زیادی را به خطر انداخته است.

در این باره دستگاه قضایی ایالات متحده ۱۸ مورد اتهام را علیه او مطرح کرده و خواستار بازگرداندن آقای آسانژ به آمریکا شده بود.

درخواست استرداد آقای آسانژ به آمریکا پیشتر در دی ۱۳۹۹ توسط دادگاهی در بریتانیا رد شده بود، اما بعدتر در آذر گذشته، دادگاه تجدید نظر به استرداد او رأی داد.

در واکنش به تصمیم وزارت کشور بریتانیا مبنی بر استرداد آسانژ، ویکی‌لیکس با انتشار بیانیه‌ای از این تصمیم به‌ عنوان «روز تاریک برای آزادی مطبوعات و دموکراسی بریتانیا» نام برد و ایالات متحده را به «طراحی ترور» بنیانگذار این سازمان متهم کرد.

این سازمان در ادامه این بیانیه با اشاره به پیگیری شکایت خود در پرونده آسانژ در دادگاه عالی، این پرونده را «سیاسی» خواند و ایالات متحده را به ارتکاب «جنایت جنگی» و «پنهان کردن» آن‌ها متهم کرد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها