اردوغان از پاشینیان و نزدیکی ارمنستان به غرب انتقاد کرد

رئیس‌جمهوری ترکیه در انتقاد ضمنی از آمریکا و فرانسه گفت که ارمنستان باید به جای نگاه کردن به غرب برای گرفتن سلاح و آموزش، با ترکیه و جمهوری آذربایجان برای ایجاد صلح همکاری کند.

اردوغان از پاشینیان و نزدیکی ارمنستان به غرب انتقاد کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست طولانی کابینه در آنکارا گفت: برخی از قدرت‌های غربی هنوز متوجه نشده‌اند که جنگ قره‌باغ، قفقاز و کل منطقه را تغییر داده است.

او به پیامد درگیری ماه گذشته اشاره کرد که منجر شد اراضی مورد مناقشه قره‌باغ بار دیگر در کنترل جمهوری آذربایجان قرار گیرد و به دنبال آن موج مهاجرت ارامنه محلی به ارمنستان رخ دهد.

اردوغان گفت: «کسانی که سال‌ها ارمنستان را تحریک کردند و از درد، مشکلات و درگیری‌های همه مردم ساکن در این منطقه سود به دست آوردند، در واقع بیشترین آسیب را به ارامنه وارد کردند.»

در حالی که او به نام کشور خاصی اشاره نکرد، قابل ذکر است که مهم‌ترین حامیان ایروان در غرب پاریس و واشنگتن بوده‌اند.

اردوغان افزود: آنها از ارامنه سوءاستفاده کردند، از آنها استفاده کردند و با دامن زدن به رویاهای غیرواقعی، آنها را به مواجهه با ناامنی محکوم کردند. ارمنستان اکنون باید این واقعیت را ببیند و بپذیرد. بهتر است مردم و حاکمان ارمنستان به دنبال امنیت، در صلح و همکاری با همسایگان خود باشند، نه هزاران کیلومتر آن طرف‌تر.

اردوغان افزود: هیچکدام از سلاح‌ها و مهماتی که کشورهای غربی ارسال می‌کنند، نمی‌تواند جایگزین صلحی شود که فضای صلح دائمی فراهم می‌کند. ارمنستان باید دست صلحی که برادرانمان در آذربایجان دراز کرده‌اند، بپذیرد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان پس از درگیری قره‌باغ که تلاش کرد نتیجه آن را به گردن روسیه بیاندازد، به دنبال ایجاد روابط نزدیک‌تر با ناتو بوده است. مسکو و ایروان هر دو عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) هستند. اوایل همین ماه هم معاون وزیر دفاع ارمنستان از مقر فرماندهی اروپای آمریکا در آلمان بازدید کرد. در راستای این سفر، ارمنستان و آمریکا برای تقویت روابط دفاعی خودشان تلاش کردند. ایروان همچنین برای خرید سامانه‌های تسلیحاتی جدید به سراغ فرانسه رفته است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

 • ناشناس

  حتی اگر ناتو با عضویت ارمنستان موافقت کند تا زمانی که ترکیه موافقت نکند ارمنستان نمی تواند به عضویت ناتو دربیاد.

 • آندرانیک اوزانیان

  آقای اردوغ عموما نظرهای فضایی زیاد میده و گرد و خاک زیاد میکنه . ما ارامنه دست دوستی با |آذری های باکو نداریم که بدیم ، شما هم به برادراتون در باکو بگید دست دوستی دراز نکنن ، در واقع علت اینه که باکو و ترکیه اهل دوستی نیستن، اینها روباه ها مکار و بهتر بگم لاشخورهایی بیش نیستند . اینها جنایتکار و آدم کش هستن .اربابشون هم اسرائیل هستش . به قول معروف دست اینها فولادیه ، دستکش مخمل کشیدن
  به زودی ترکیه و آذربایجا خار و نابود میشن . چه آذربایجانی ؟! اصلا این اسم را از کجا آوردن ؟

 • خان...خ.اهری اسمیر

  جهت اطلاع آنهایی که آدرس غلط می دادند و اتحاد ناتو و آذربایجان را مطرح می کردند...

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها