6 عیب توسان

هیوندای یکی از برندهای معتبری است که خودروهای زیادی را به بازارهای جهانی ارائه داده و توانسته با استقبال خوبی مواجه شود. هیوندای توسان یکی از آن دلبرهای کره‌ای است که در سال 2004 و در بدو ورود خود توانست به لطف کیفیت بالای ساخت و عملکرد فنی مناسب، سهم زیادی از فروش را به خود اختصاص دهد.

6 عیب توسان

این خودرو تاکنون در سه نسل به بازار ارائه شده که در هر نسل سازندگان تلاش کرده‌اند تا با رفع عیوب نسل‌های قبل، کیفیت ساخت را بالا ببرند. بااین‌حال هنوز عیب‌هایی در این خودرو وجود دارد. مقاله پیش رو وظیفه برشمردن عیب‌های هیوندای توسان را بر دوش می‌کشد. وظیفه‌ای که هرچند ممکن است به مذاق طرفداران این خودرو خوش نیاید ولی برای مواجه شدن با حقیقت زیر پوست این خودروی کره‌ای لازم است.

در ابتدا بهتر است که نگاهی کلی به بخش‌های مختلف این خودروی محبوب داشته باشیم. این خودرو با دو پیشرانه 2 لیتری و 2.4 لیتری قدم به بازارهای جهانی گذاشت. پیشرانه 2 لیتری توانایی تولید 153 اسب بخار قدرت در 6200 دور بر دقیقه و 192 نیوتن متر گشتاور در 4000 دور بر دقیقه را دارد. این قدرت به‌واسطه یک گیربکس پنج سرعته دستی یا (در مدل‌های سفارشی‌تر) شش سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ منتقل می‌شود. موتور MPi هیوندای توسان برای رسیدن از صفر به صد به 11.8 ثانیه زمان نیاز دارد و در هر صد کیلومتر یک مسیر ترکیبی 8.3 لیتر سوخت مصرف می‌کند. پیشرانه دیگر این خودرو می‌تواند 176 اسب بخار قدرت و 228 نیوتن متر گشتاور تولید کند که این نیرو با استفاده از یک گیربکس شش سرعته خودکار به همه چرخ‌ها منتقل می‌شود. این پیشرانه در 9.6 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد رسیده و برای پیمودن یک سیکل ترکیبی نیاز به 11 لیتر بنزین در باک خود دارد.

طراحی تقلیدی، اولین عیب هیوندای توسان

هنگامی‌که نسل اول این خودرو به بازارهای جهانی عرضه شد، ظاهر آن که یک ترکیب نامتناسب از خودروهای هیوندای النترا، میتسوبیشی و کیا اسپورتیج بود، موردانتقاد شدیدی قرار گرفت. این ایراد تا نسل سوم هیوندای توسان که ادعا می‌شود از به‌روزترین المان‌های طراحی در آن استفاده شده، با این خودرو همراه بود و شباهت ظاهری شدیدی که با هیوندای سانتافه در آن دیده می‌شد، توی ذوق می‌زد. این شباهت و مقایسه آن با امکانات سانتافه خریدار را بیشتر سخورده و ناامید می کند. همچنین طراحی داخلی این خودرو نیز چندان دل‌چسب نبوده و استفاده از المان‌های پیش‌پاافتاده و قدیمی فضای داخلی دل‌انگیزی را برای هیوندای توسان به وجود نیاورده است.

پیشرانه کم قدرت، دومین ایراد هیوندای توسان

با در نظر داشتن وزن و ابعاد هیوندای توسان می‌توان به این نتیجه رسید که پیشرانه به‌کاررفته در این خودرو، توانایی ایجاد قدرت کافی برای به دوش کشیدن این میزان بار را ندارد. به‌علاوه علی‌رغم اینکه عدد اعلام‌شده برای شتاب صفر تا صد این خودرو چیزی در حدود 10 تا 12 ثانیه است، در عمل خلاف این موضوع اثبات شده و ثبت زمان 14 ثانیه تا حدودی ناامیدی از این خوش‌چهره کره‌ای را به دنبال دارد. این ایراد در توسان‌های وارداتی که در جاده‌های ایران تردد می‌کنند، بسیار مشهودتر است. زیرا با ممنوع شدن واردات خودروهایی با موتور پرحجم، تنها مدل پایه هیوندای توسان در بازارهای ایران باقی ماند که کم‌قدرت‌ترین پیشرانه این خودرو به شمار می‌رود. این خودرو عملا برای نسل جوان نیاز شتابگیری لازم را برآورده نخواهد کرد.

فضای محدود عقب، سومین ایراد هیوندای توسان

هرچند که ادعا شده که کابین هیوندای توسان می‌تواند فضای راحت برای پنج سرنشین بزرگ‌سال را فراهم کند، نگاهی کلی به کابین این خودرو نشان می‌دهد که وجود سرنشین پنجم به‌شدت فضایی را که در اختیار دو سرنشین دیگر قرار دارد، محدود می‌کند. به‌علاوه تنظیم نشدن و حرکت نکردن صندلی‌های عقب در این خودرو از مواردی است که می‌تواند سرنشینان عقب را در مسافرت‌های طولانی‌مدت آزرده‌خاطر کند.

کمبود امکانات رفاهی، چهارمین ایراد هیوندای توسان

خودروسازان کره‌ای همواره تلاش کرده‌اند تا با استفاده از انبوه امکانات رفاهی، خودروهای کره‌ای را در این بخش بی‌نظیر سازند. بااین‌حال وقتی امکانات رفاهی هیوندای توسان را با سایر رقبایی که در کلاس قیمت این خودرو قرار دادند، در کفه ترازو بگذاریم، سبک بودن کفه توسان تا حد زیادی ناامیدکننده خواهد بود.

کیفیت پایین قطعات، پنجمین ایراد هیوندای توسان

هنگامی‌که درب هیوندای توسان را باز می‌کنید، طراحی چشمگیر کابین، نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. بااین‌حال اگر قدم به داخل خودرو گذاشته و نگاه موشکافانه‌تری به مواد استفاده‌شده در کابین بیندازید، کیفیت پایین پلاستیک به‌کاررفته در داشبورد این خودرو شما را متعجب خواهد کرد.

ارزش خرید پایین، آخرین ایراد هیوندای توسان

اگر بنا به بررسی هیوندای توسان در بازارهای جهانی بود، این مورد هرگز در شمار معایب هیوندای توسان محسوب نمی‌شد. زیرا با توجه به امکانات ارائه‌شده، نتایج ایمنی و طراحی، قیمت تمام‌شده این کراس‌اوور کره‌ای در سطح جهان منطقی به شمار می‌رود. اما وقتی پای هیوندای توسان عرضه‌شده در ایران به میان می‌آید، قیمت بسیار بالا یکی از ایرادات این خودرو محسوب می‌شود. شما با پرداخت چنین قیمتی انتظار سوار شدن و رانندگی با یک خودروی لوکس را خواهید داشت. اما هنگامی‌که از نزدیک با این خودرو برخورد می‌کنید، عملکرد نامناسب پیشرانه، متریال نامرغوب و امکانات رفاهی نه‌چندان قابل‌قبول، شما را از پرداخت چنین هزینه‌ای منصرف خواهد کرد و به سمت رقبای قدرتمندتر هیوندای توسان سوق خواهد داد.

جمع‌بندی

هیوندای توسان از منظر ظاهر خارجی با بهره‌گیری از المان‌های ظاهری سایر خودروهای موفق توانست نظر قشر جوان را به خود جلب کند. بااین‌حال بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که پیشرانه‌هایی که این خودرو از آن‌ها برای تولید نیرو و گشتاور موردنیاز استفاده می‌کند، پاسخگوی وزن بالا و ابعاد بزرگ آن نبوده و درنتیجه نمی‌توانند حس هیجان لازم را که از رانندگی با یک خودروی لوکس انتظار می‌رود، در شما القا کنند. همچنین امکانات رفاهی هیوندای توسان در سطحی نیست که بتوان آن را با سایر خودروهای هم‌رده مقایسه کرد. مجموعه این معایب می‌تواند شما را به سمت خودروهایی چون هیوندای سانتافه هدایت کند که علی‌رغم قیمت تمام‌شده کمی گران‌تر از هیوندای توسان می‌توانند تجربه بهتری از رانندگی را برای شما به ارمغان آورده و انتظاراتتان را از یک خودروی لوکس به‌خوبی برآورده کنند.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها