شرکت ملی مس نماد موفق اقتصاد مقاومتی

طی 13 سال گذشته سهام شرکت مس در بازار بورس جزو سهام‌های پربازده و سودده بوده است چراکه از یک سوی این شرکت در سخت‌ترین شرایط موفق به افزایش سطح تولید و تحقق برنامه‌های فروش خود شده و از سوی دیگر میانگین قیمت جهانی مس طی این بازه زمانی بالای 6500 دلار بر تن بوده است.

شرکت ملی مس نماد موفق اقتصاد مقاومتی

انجام دادن مسئولیت‌های اجتماعی بخاطر هزینه‌های سنگینی که برای شرکت‌ها به‌همراه دارد، معمولاً مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. اما شرکت ملی صنایع مس ایران و در رأس آن، دکتر اردشیر سعدمحمدی، مدیر عامل این شرکت، یکی از پیشروها در انجام مسئولیت‌های اجتماعی به حساب می‌آیند. از زمانی که دکتر سعد محمدی مجدداً مسئولیت مدیرعاملی شرکت مس را عهده‌دار شدند اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است. علاوه بر این شرکت مس کرمان یکی از شرکت‌های موفق در حوزه صنعت است که ارزش بازاری آن از 30 هزار میلیارد تومان به بیش از 70 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. شرکت مس تا پایان سال جاری بیشتر از 3500 میلیارد تومان طرح توسعه‌ای به اتمام رسانده؛ از جمله این طرح‌ها، طرح افزایش ظرفیت ذوب خاتون‌آباد است که از 80 هزار تن به 120 هزار تن رسید. نتیجه این اتفاق رسیدن ظرفیت ذوب کشور به 400 هزار تن مس آندی برای اولین بار در کشور شد.

شرکت مس از ابتدای سال جاری نسبت به 40 هزار متر فعالیت اکتشافی سال گذشته، تاکنون بیش از 60 هزار متر عملیات اکتشافی انجام داده که این مهم بیانگر یک رشد چشمگیر در این حوزه است.

همچنین ذخایر مس شرکت افزایش چشمگیری داشته است. اگر بخواهیم با اعداد و ارقام به این مسئله بپردازیم یعنی از 22 میلیون تن به 34 میلیون تن. به همین خاطر ایران توانست در جایگاه هشتم در بین کشورهای دارنده ذخایر مس قرار گیرد.

اساسی‌ترین طرح توسعه‌ای شرکت مس بنا به گفته دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس، در حال حاضر معدن مس درآلو است که ظرفیت تولید 150 هزار تن کنسانتره مس را خواهد داشت. دکتر سعدمحمدی مژده اتمام این پروژه تا پایان سال آینده را داده است. تنها با این پروژه بیشتر از 1500 میلیارد تومان به گردش مالی شرکت مس اضافه خواهد شد. طی 13 سال گذشته سهام شرکت مس در بازار بورس جزو سهام‌های پربازده و سودده بوده است چراکه از یک سوی این شرکت در سخت‌ترین شرایط موفق به افزایش سطح تولید و تحقق برنامه‌های فروش خود شده و از سوی دیگر میانگین قیمت جهانی مس طی این بازه زمانی بالای 6500 دلار بر تن بوده است.

شرکت مس طی ده ماه سال جاری بیش از 18 هزار میلیارد تومان فروش به ثبت رسانده و اکنون نیز در آستانه ثبت فروش 20 هزار میلیارد تومانی قرار دارد گفت.

توجه به اینکه قیمت جهانی مس نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 400دلار به‌ازای هر تن کاهش داشته اما میزان فروش شرکت مس در نه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 128درصد رشد داشته است.

جدای از اینکه هدف شرکت ملی صنایع مس در اختیار گرفتن بخشی از تقاضای جهانی است، آنها قصد دارند تا در فهرست 10 شرکت برتر تولید مس نیز قرار گیرند که این اتفاق با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که تعریف شده، در دسترس است.

یکی از نکات مثبت و قابل توجه در مورد شرکت ملی صنایع مس ایران، رشد دو برابری ارزش بازار مس در بورس است. شرکت مس در حدود 4،15 درصد ذخایر مس جهانی را داراست و تنها 1،5 درصد از تولید مس جهان را در اختیار دارد.

نیلوفر مجیدی/مستقل آنلاین

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها