وضعیت قیمت دلار در اسفندماه به کجا می‌رسد؟/ ارز در محدوده 60 تا 65 تومان در شب عید باقی خواهد ماند

پیش بینی می شد که جهش ارزی به بعد از عید موکول شود، اما الان شاهد آن هستیم.

وضعیت قیمت دلار در اسفندماه به کجا می‌رسد؟/ ارز در محدوده 60 تا 65 تومان در شب عید باقی خواهد ماند

پژوهشگر اقتصادی درباره وضعیت قیمت دلار در اسفندماه گفت: پیش‌بینی دلار در ایران خیلی سخت است. دولت یک انتخابات را در پیش دارد و حتی حاضر است با از دست دادن ارز‌هایش قیمت را کنترل کند.

افزایش قیمت دلار و تنش‌های ارزی هفته اخیر، نگرانی‌هایی را نسبت به بازار شب عید ایجاد کرده است. این نگرانی‌ها که ناشی از افزایش تورم در اثر کسری بودجه و افزایش قیمت دلار است؛ یک نگرانی دیگر را هم ایجاد می‌کند. افزایش قیمت دلار در نتیجه تورم، خود به خود منجر به تورم بیشتر می‌شود و زیان آن را طبقه متوسط و فرودست پرداخت می‌کنند.

سعید اسلامی بیدگلی، پژوهشگر اقتصادی، درباره علل افزایش نرخ ارز در روز‌های اخیر گفت: همانطور که شما هم مطلع هستید، افزایش نرخ ارز با اتفاقات سیاسی در منطقه خلیج فارس پیوند دارد. بنابراین آغاز ماجرا از تنش‌های منطقه شروع شده است. البته طی یکسال گذشته مرتباً کارشناسان می‌گفتند که دولت سعی می‌کند ارز را بر خلاف قواعد اقتصادی در یک سطح نگه دارد. خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند که جهش ارزی به بعد از عید موکول شود اما الان شاهد آن هستیم. البته پیش‌بینی نمی‌شود که جهش 200 درصدی مثل قبل داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: پیش‌بینی روزانه قیمت ارز از طریق متغیر‌های اقتصادی کار دشواری است. دولت این توانایی را دارد که با ارزپاشی مجدد، قیمت را کنترل کند و پیش‌بینی‌ها تا خرداد نزدیک 70 تومان هم بوده است اما با این اتفاق، دولت اگر یک برنامه‌ریزی درستی داشته باشد و بخشی از افزایش قیمت را بپذیرد، تأثیرات منفی کمتری در بلندمدت می‌گذارد.

او در رابطه با سود دولت از افزایش نرخ ارز بیان کرد: این بحث همیشه وجود دارد که دولت از جهش ارزی برای کسری بودجه استفاده کند. با توجه به تنش‌های اجتماعی ناشی از افزایش قیمت ارز، رفتار عقلانی نیست که دولت به خاطر این موضوع به تنش ارزی راضی شود. کسری بودجه هم اینقدر زیاد است که از این طریق جبران نمی‌شود. دولت‌ها عمداً قیمت ارز را افزایش نمی‌دهند چون رفتار عقلانی نیست و آسیب‌های اجتماعی به دنبال خواهد داشت.

این پژوهشگر اقتصادی در رابطه با تأثیر افزایش قیمت دلار بر افزایش تورم اظهار داشت: اینکه تورم قیمت ذاتی ارز را افزایش می‌دهد در تئوری‌های اقتصادی وجود دارد. یکی از روش‌های قیمت تعادلی ارز، محاسبه قیمت فعلی با نرخ اختلافی است. اگر دولت‌ها به افزایش طبیعی قیمت ارز تن بدهند، افزایش قیمت ارز اثرات تورمی کمتری خواهد داشت. وقتی دولت‌ها مقاومت می‌کنند و به سرکوب قیمتی دست می‌زنند، جهش ارزی منجر به تورم بیشتر می‌شود و در تمام اقتصاد تأثیر خواهد داشت.

اسلامی بیدگلی درباره وضعیت قیمت دلار در اسفندماه گفت: پیش‌بینی دلار در ایران خیلی سخت است. دولت یک انتخابات را در پیش دارد و حتی حاضر است با از دست دادن ارز‌هایش قیمت را کنترل کند. دولت اگر رفتار عاقلانه‌ای داشته باشد، سعی نمی‌کند در شب عید قیمت را کاهش دهد. شاید یک کنترل صورت بگیرد اما افزایش قیمت را می‌پذیرد. به نظر من ارز در محدوده 60 تا 65 تومان در شب عید باقی خواهد ماند.

منبع: انتخاب

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها