آغاز تظاهرات ضد حکومتی در پایتخت

هزاران نفر در اعتراض به مشکلات اقتصادی و دخالت حکومت در جنگ اوکراین به خیابان ها آمدند.

آغاز تظاهرات ضد حکومتی در پایتخت

به گزارش مستقل آنلاین،فرانس 24 نوشت:

هزاران نفر روز شنبه در اعتراض به دولت چک، تورم بالا و خواهان پایان دادن به حمایت نظامی این کشور از اوکراین، به خیابان‌های پراگ آمدند.

جمهوری چک یک سال است که عمدتاً به دلیل افزایش قیمت انرژی ناشی از جنگ در اوکراین، با سطوح تورم سنگین دست و پنجه نرم می کند.

در ماه فوریه، تورم سالانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو با 10.5 میلیون نفر به 16.7 درصد رسید. راهپیمایی روز شنبه با عنوان «چکی ها علیه فقر» توسط یک حزب سیاسی جدید سازماندهی شد.

جیندریچ راچل، وکیلی که حزب غیر پارلمانی PRO را رهبری می کند، به جمعیت در میدان مرکزی ونسلاس گفت: "ما امروز اینجا جمع شده ایم تا علیه این فقر موضع گیری کنیم."

معترضان از دولت راست میانه پتر فیالا خواستند استعفا دهد، در حالی که راچل گفت که او رهبرانی می خواهد که "در درجه اول به منافع شهروندان چک اهمیت می دهند".

منتقدان دولت فیالا را متهم می کنند که از زمان آغاز تهاجم در فوریه 2022، به اوکراین با کمک های نظامی و بشردوستانه قابل توجهی که به این کشور جنگ زده ارسال می شود، اهمیت بیشتری می دهد.

معترضان همچنین ناتو را مورد انتقاد قرار دادند و رسانه های چک گزارش دادند که معترض با بلندگو از جمعیت خواسته بود پرچم اوکراین را از ساختمان موزه ملی در بالای میدان ونسلاس پاره کنند.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.