بحث افزایش حقوق و دستمزد جنجالی شد!

راغفر کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به صراحت می‌توان گفت بهانه‌های مطرح شده درباره تورم زا بودن افزایش دستمزدها یک دروغ فاحش است.

بحث افزایش حقوق و دستمزد جنجالی شد!

به گزارش مستقل آنلاین؛ آفتاب یزد نوشت: به تازگی راغفر کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگویی اظهارات عجیبی را مطرح کرده که با واکنش‌هایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شده است. او با بیان اینکه سرکوب دستمزدها و افزایش هزینه ها، دو توصیه نئولیبرال‌ها در سی سال گذشته بوده است، گفته است: «این توصیه‌ها به نام کنترل تورم مطرح می‌شوند درحالیکه عوامل تورم متعدد و فراتر از نقش دستمزد است. سهم دستمزد در تولید ناخالص داخلی کمتر از ده درصد است درحالیکه این نرخ در کشورهای پیشرفته حدود 70 درصد است بنابراین نقش دستمزد در ایجاد تورم ناچیز است. ساختارهای کژکارکرد اقتصاد در کشور ما که بر دلالی، سفته بازی و سوداگری استوار شده، اصلی‌ترین عامل‌های به وجود آورنده ناترازی‌های مختلف در مقوله عرضه و تقاضا است. این ساختار کژکارکرد است که سود اصلی و بازدهی اصلی را در فعالیت‌های نامولد، فروش منابع طبیعی، صادرات هندوانه و آب مجازی قرار داده که با تولید، تولید صنعتی و نیروی کار نسبت و تناسبی ندارد. مادامی که در این رویه‌ها تغییر صورت نگیرد، اقتصاد کشور از وضعیت بحرانی به فاجعه سقوط خواهد کرد. در نتیجه به صراحت می‌توان گفت بهانه‌های مطرح شده درباره تورم زا بودن افزایش دستمزدها یک دروغ فاحش است.

یکی از کاربران دراین باره نوشته است:«40 سال کشور درگیر تورم بوده اما حالا که یک سال افزایش حداقل دستمزد نزدیک به تورم بوده، همه نگران تورم زا بودن این تصمیم شدند. افزایش حداقل حقوق بیشتر تورم ایجاد میکند یا حذف دلار 4200 تومنی؟»

کاربر دیگری گفته است:«دولت نیز قبل از ارائه لایحه بارها تاکید کرده بود با توجه به تورم زا بودن افزایش حقوق کارکنان این امکان را ندارد که بیش از حد حقوق‌ها را افزایش دهد بله مشخص شده که تنها مسئله تورم زای کشور حقوق کارمندان است که باید جلوش گرفته بشه».

دیگری نوشت:«دلیل توجیهی تورم زا بودن افزایش ده درصدی حقوق کارمندان و تورم زا نبودن افزایش پنجاه درصدی حقوق کارگران را از چه کسی بپرسیم؟»

یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد:« سالها به ما می‌گفتن افزایش حقوق‌ها تورم زاست اما حالا کارشناس اقتصادی خودتون می‌گه تورم زا نیست».

کاربران دیگر نوشته اند:« یعنی این تورم زا بودن افزایش حقوق‌ها ما رو سالها از حقوق واقعی مون دور کرده»، « چه توجیهی برای این مسئله دارین. مگر ندیدین مردم تو بدبختی و فلاکتن. گران می‌کنید و به بهانه تورم زا بودن حقوق‌ها را افزایش نمی‌دین».

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.