یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با «مستقل آنلاین»

با ورود بنگاه های کوچک به بورس، بازار سرمایه تقویت می شود

مستقل آنلاین / گروه اقتصادی: روز سه شنبه (15 مرداد) هشتاد و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با دو دستور کاری مبنی بر بررسی پیشنهاد تسهیل روند ورود شرکت ها به بورس اوراق بهادار با تسریع وصول مالیات از طریق الحاق یک ماده به قانون مالیات های مستقیم و همچنین بررسی وضعیت ورود بنگاه های کوچک و متوسط به بازار سرمایه برگزار شد.

با ورود بنگاه های کوچک به بورس، بازار سرمایه تقویت می شود

کارشناسان اقتصادی معتقدند که در صورت تسهیل روند ورود انواع شرکت ها و بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط به بازار سرمایه علاوه بر افزایش شفافیت های مالی، می توان درآمدهای مالیاتی دولت را نیز افزایش داد. با این نگاه می توان گفت که دستور کار روز سه شنبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در صورت به نتیجه رسیدن می تواند موجب تسهیل روند ورود این شرکت ها به بازار سرمایه شده و این اقدام در عمل هم به نفع بخش خصوصی خواهد بود و هم به سود دولت.

پیشنهاد اصلاح بخشنامه برای ورود صنایع به بورس

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران و قائم مقام دبیر شورای گفتگو اعلام کرد که برخی شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند، اگرچه حائز عمده شرایط هستند اما به دلیل محدودیت قانون تجارت در تغییر شخصیت حقوقی از مسئولیت محدود به سهامی (خاص و عام)، ناچار به تأسیس شرکت سهامی خاص جدید شده اند که در مرحله انتقال اموال و دارایی های شرکت مسئولیت محدود به صاحبان سهام شرکت سهامی جدید به عنوان آورده نقدی و غیرنقدی سهامداران، دچار مشکل شده اند. به گفته این عضو اتاق بازرگانی، این مشکل به واسطه محدودیت اعمال شده در تبصره 2 ماده 1 بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، است که بنابر آن صدور جواز تأسیس به نام چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی مجاز نیست. در این رابطه پیشنهاد دبیرخانه شورای گفتگو، اصلاح این بخشنامه است.

در پایان جلسه شورای گفتگو با نظر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، مقرر شد کارگروهی به ریاست معاون حقوقی رئیس‌جمهور تشکیل شود و نمایندگان بخش خصوصی و دیگر نهادهای مربوطه حضور پیدا کنند و نظر کارشناسی خود را برای حل این مسئله اعلام کنند. وزیر اقتصاد همچنین تأکید کرد: شاید در حال حاضر تعداد درخواست ها از سوی شرکت های دانش بنیان برای ورود به بورس کم باشد اما این شرکت ها در حال افزایش و بزرگ شدن هستند، بنابراین به تدریج درخواست ها بیشتر می شود؛ پس لازم است همین امروز مشکلاتی که سر راه این شرکت ها وجود دارد، برداشته شود.

سود بخش خصوصی و دولت از ورود صنایع کوچک به بورس

در همین ارتباط محمد آقایی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «مستقل آنلاین» می گوید: امروزه ۹۰ درصد شرکت های موفق بین المللی در بورس عضویت دارند و این امیدواری وجود دارد تا فضایی فراهم شود که شرکت های ایرانی صرفا به بورس داخلی بسنده نکنند و به فکر پیوستن به بورس های بین‌المللی باشند. توجه شرکت ها به بازار سرمایه به عنوان یکی از راهکارهای تأمین منابع مالی و از طرفی تلاش دولت به افزایش درآمدهای مالیاتی، لازم است آنچه برای ورود این شرکت ها به بازار سرمایه کمک می کند، انجام شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که رشد کرده اند و تمایل دارند به بازار سرمایه وارد شوند ولی این نگرانی برای آنها وجود دارد که در صورت اعلام تقاضای خود، مالیات های قبلی آنها و حتی جریمه های دیرکرد به سهامداران این شرکت تحمیل شود و این ریسک بزرگی برای شرکت ها خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: پیش از این بخش مهمی از اقتصاد به ویژه در حوزه شرکت های کوچک و متوسط به واسطه محدودیت های ذاتی این شرکت ها و همچنین شرایط بازار سرمایه، عملا راهی برای استفاده از امکانات این بازار نداشته اند. با این حال طی ماه های گذشته بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برای حضور در بازار سرمایه اعلام آمادگی کرده اند.

آقایی در پایان گفت: بازار شرکت های کوچک و متوسط و امکانات تامین مالی در این بازار ضمن آنکه موجب افزایش فرصت شکوفایی شرکت های پذیرش شده از طریق اتصال به زنجیره های عرضه‌ داخلی و خارجی می شود، همچنین فرصت برندسازی و کسب اعتبار شرکت ها را به واسطه حضور در بازار سرمایه و افزایش نفوذ در مناسبات بین المللی نتیجه می دهد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها