تحقق صدرصدی بودجه چادرملو تا پایان مهر ماه

تحقق صدرصدی بودجه تا پایان مهر ماه روند سود آوری چادرملو که از سال ۹۴ سیر صعودی داشته طی سال جاری سرعت بیشتری یافته و تحقق صددرصدی بودجه پیش بینی شده طی سال ۹۶ در ۷ ماهه سال ۹۷، چشم انداز مثبتی را پیش روی سهامدارن این شرکت قرار داده است.

به گزارش می متالز، چادرملو تنها شرکت بزرگ معدنی و صنعتی کشور محسوب می‌شود که زنجیره فولاد خود را تکمیل کرده، ۵ خط کنسانتره این شرکت ظرفیت تولید ده و نیم میلیون تن کنسانتره را داشته که بخشی از این کنسانتره تحویل واحد گندله سازی با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌شود وچادرملو درصدد است با بهسازی این واحد ظرفیت تولید گندله خود را به ۴ میلیون تن افزایش دهد.

گندله تولید شده درچادرملو به دو مجتمع فولادی ارفع و فولاد غدیر ایرانیان ارسال می‌شود. این دو واحد تولیدی تا راه اندازی کارخانه احیای چادرملو که مراحل پایانی ساخت را سپری می‌کند آهن اسفنجی کارخانه فولاد ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تنی چادرملو را تامین می‌کنند. این کارخانه طی ۷ ماهه امسال بیش از ۴۹۰ هزار تن شمش فولاد روانه بازارکرده که این میزان تا پایان سال به ۸۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

نکته قابل توجه در عملکرد این شرکت، پیش بینی تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز واحد‌های معدنی و صنعتی است که به گفته مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو، با تمهیدات اتخاذ شده، برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از تحریم‌ها و نوسانات ارزی، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خود را برای مدت ۲ سال تهیه و ذخیره سازی کرده است.

یکی از ویژگی‌های کارخانه‌های جدید چادرملو، مجاورت واحد احیای مستقیم با کارخانه فولاد این شرکت بوده و به همین دلیل فولاد تولید شده در چادرملو با روش «هات شارژ» یا «شارژ داغ» تولید می‌شود، به این معنا که گندله تولید شده از طریق نوار نقاله به واحد احیای مستقیم که آهن اسفنجی تولید می‌کند، منتقل می‌شود و در این واحد آهن اسفنجی پیش از سرد شدن و با دمای ۶۰۰ درجه وارد کوره ذوب می‌گردد.

با توجه به این موضوع که مصرف برق، آب و گاز در چنین صنایعی بالاست، استفاده از روش «هات شارژ» به کاهش مصرف انرژی به میزان یک سوم منجر شده و از طرفی با کاهش زمان ذوب (به طور متوسط هر ذوب ۷۰ دقیقه طول می‌کشد) سبب افزایش میزان تولید فولاد نیز شده و بر این اساس ظرفیت اسمی ۱ میلیون تن کارخانه فولاد تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتن شمش فولادی قابل ارتقا است.

یکی دیگر از مسائلی که در مورد شرکت چادرملو و دیگر شرکت‌های بزرگ معدنی واقع در فلات مرکزی ایران مطرح بوده و هست، موضوع تامین آب مورد نیاز برای این شرکت‌ها است.

بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران در سال ۹۸ به شرکت گل گهر خواهد رسید، در مرحله دوم آب خلیج فارس به مس سرچشمه و در سومین فازعملیاتی این طرح آب به شرکت چادرملو منتقل خواهد شد، اجرایی شدن این طرح برای این شرکت‌ها بسیار حیاتی بوده و حاشیه سود آن‌ها را افزایش خواهد داد.

مساله اتمام ذخایر چادرملو در حالی طی چند سال اخیر مطرح شده که با گرفتن مجوز اکتشافات معدنی در منطقه آنومالی ۱۹D، شهرستان بافق که تنها در ۳۰ کیلومتری معدن فعلی چادرملو واقع بوده، این نگرانی تا حدودی مرتفع شده است.

بهره‌برداری از معدن و محدوده معدنی ۱۹D به صورت مشترک به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران واگذار شده و شناسایی‌های اولیه انجام شده در منطقه نشان دهنده ذخایر حداقل ۱۰۰ میلیون تنی در این پهنه را نشان می دهد و همچنین فاصله اندک این پهنه با معدن فعلی چادرملو مشکلات حمل و نقل را برای این کارخانه به وجود نمی‌آورد، خبر خوبی برای این کارخانه معدنی است.

چادر ملو افزایش سرمایه به منظور تأمین هزینه‌های سرمایه گذاری اجرای طرح اکتشاف و بهره برداری از پهنۀ ۱۹D را در قالب برنامۀ آتی افزایش سرمایه پیش بینی کرده است.

ضمن آنکه دوقلو‌های معدنی به همراه فولاد هرمزگان در فکر خریدن معدن در استرالیا هستند و به گفته مدیران این شرکت، مجموع ذخایر سه پهنه معدنی شناسایی شده در استرالیا ازکل ذخایر سنگ آهن ایران بیشتر است.

استرالیا با ۵۰ میلیارد تن ذخایر شناسایی شده سنگ آهن بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در جهان بوده و خرید معدن در استرالیا گام مهمی برای صنعت کشور محسوب می‌شود.

روند افزایشی قیمت سنگ آهن در دنیا دیگر مساله‌ای است که باید به آن توجه کرد چرا که بررسی روند قیمتی سنگ آهن از سپتامبر ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۸ حکایت از آن دارد که قیمت سنگ آهن در ماه آگوست و سپتامبر روند صعودی داشته و از ۶۴ دلار و ۵۶ سنت به بیش از ۶۸ دلار و ۴۴ سنت در سپتامبر ۲۰۱۸ رسیده است.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها