تبعیض جنسی حتی درباره جنین 

 

دیه جنین پسر ۴۸۰ میلیون تومان، جنین دختر ۲۴۰ میلیون و جنین نامشخص ۳۰ میلیون! تومان معین شده است.

جامعه شناسان و حقوقدان این قوانین را یک نوع خشونت علیه زنان می‌دانند. 

در هفته‌های گذشته خبر اعلام‌شدن دیه جنین در سال جدید دوباره موجی از اعتراض و واکنش را نسبت به رویه قضائی در کشور در بر داشت. بر اساس خبر منتشرشده،‌ دیه جنین پسر ۴۸۰ میلیون تومان و جنین دختر نصف آن خواهد بود. 

 

 همین نوع نگاه، نشانه‌های شکاف جنسیتی را از قبل تولد برای افراد در نظر می‌گیرد، حتی نرخ دیه جنینی که هنوز جنسیتش مشخص نیست، ۳۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، یعنی ارزش اقتصادی جنین بی‌جنسیت از جنین مؤنث بیشتر خواهد بود.

 

 شیما قوشه، وکیل پایه‌یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز به برابری دیه اشاره می‌کند؛ در مورد این‌که می‌توانند دیه را برابر کنند یا نه، به نظر ما می‌توانند و هیچ منع قانونی و شرعی در این زمینه وجود ندارد؛ چراکه مشخصا فقه امامیه معتقد به پویایی است و مقتضای زمان و مکان را در نظر می‌گیرد.

 

 امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه بین صحبت‌هایش اشاره می‌کند: ما باید دست از این کارها برداریم و رفع تبعیض کنیم، بیشتر از این زنان و دختران جامعه را مورد تحقیر، سرزنش و آسیب روحی و روانی و ایجاد نارضایتی قرار ندهیم؛ بنابراین جامعه دیگر مرحله دنباله‌روی و سنت‌خواهی را پشت‌ سر گذاشته است، نه‌تنها دختران از این قوانین ناراحت می‌شوند بلکه پسران هم دیگر اینها را نمی‌پذیرند، در نتیجه این مسائل موجب بدبینی در نسل جوان می‌شود./شرق

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها