قیمت واکسن های کرونا اعلام شد + عکس

رسانه های اروپایی از جمله سایت بروکسل تایم و پولیتکو از افشای اتفاقی قیمت واکسن های کرونا در صفحه توییتر خانم اِوا دی بلیکر وزیر بودجه بلژیک خبر دادند.

قیمت واکسن های کرونا اعلام شد + عکس

رسانه های اروپایی از جمله سایت بروکسل تایم و پولیتکو از افشای اتفاقی قیمت واکسن های کرونا در صفحه توییتر خانم اِوا دی بلیکر وزیر بودجه بلژیکخبر دادند. هر چند این توییت برای مدت کوتاهی در صفحه این سیاستمدار دیده شد، اما همین کافی بود تا بسیاری از مخاطبان این شبکه اجتماعی از قیمت واکسن هایی که جان شهروندان بر سر آنها معامله می شود، با خبر شوند.

 

خبرگزاری فرانسه امروز (شنبه) با اشاره به این مطلب نوشت: یک سیاستمدار بلژیکی ظاهراً به طور تصادفی قیمت واکسن کرونای تولیدکنندگانی که کمیسیون اروپا با آنها قرارداد منعقد کرده ، افشا کرد. «اوا دو بلیکر» وزیر امور حمایت از مصرف کنندگان بلژیک جدولی را به همراه قیمت هر دوز واکسن شش نفره در صفحه توییتر خود گذاشت. با اینکه این پیام پس از مدت کوتاهی حذف شد ، اما روزنامه بلژیکی 'Het Laatste Nieuws' عکس صفحه وی را منتشر کرده است.

نگاهی به جدول مذکور نشان می دهد که واکسن شرکت آمریکایی مُدرنا که دولت ترامپ به تازگی آن را تایید کرده است، گرانترین بوده و هزینه آن برای هر دوز ۱۸ دلار است. شرکت آمریکایی جانسون و جانسون برای واکسن خود ۸.۵ دلار می گیرد. قیمت سایر شرکت ها نیز به یورو داده شده است: واکسن شرکت بایون تک مستقر در ماینتس و شریک آمریکایی اش فایزر دوازده یورو به ازای هر دوز است و شرکت های توبینگن کورواک آلمان ۱۰ یورو و شرکت سانوفی فرانسه ۷.۵۶ یورو می گیرند. در این میان ارزانترین واکسن متعلق به شرکت آسترازنکا انگلیس با تنها ۱.۷۸ یورو در هر دوز است.

در حال حاضر کمیسیون اروپا از طرف کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این ۶ شرکت ارائه دهنده قرارداد منعقد کرده است. مقامات بلژیک با اشاره به محرمانه بودن قراردادها، نخواستند در مورد اطلاعات افشاشده اظهار نظر کنند. در مجموع قراردادهای تامین اتحادیه اروپا شامل ۱.۳ میلیارد دوز واکسن است. علاوه بر این ، گزینه هایی برای ۶۶۰ میلیون دوز بیشتر توافق شده است.

 

 

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها