آزاده کیان روزنامه‌نگار /

در حالیکه تنها مدت اندکی تا انتخابات جنجالی ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، این کشور روزهای پر اضطرابی را می‌گذراند. دو کاندیدای رقیب آخرین تلاش‌های خود را می‌کنند تا رای مردم در ایالت‌های کلیدی را به سوی خود جذب کنند.

در رالی فلیت میشیگان "باراک اوباما" رئیس جمهور پیشین آمریکا "جو بایدن" کاندیدای حزب دموکرات را همراهی کرد. این اولین حضور دو نفری آن‌دو در یک رالی بود.‌ سپس آن‌ها رالی دیگری در دیترویت برگزار کردند. "دونالد ترامپ" در سخنرانی خود در پنسیلوانیا در جمع هوادارانش گفت که نتیجه انتخابات در روز سه شنبه مشخص نخواهد شد و اتفاقات بسیار بدی می‌توانند در زمان شمارش آرا رخ دهند. ترامپ مدت‌هاست که احتمال بروز تقلب در آرای پستی را به طور جدی مطرح می‌کند که این ادعا از سوی دموکرات‌ها رد شده است.

او سپس ناراحتی خود را از تصمیم دادگاه عالی آمریکا درباره پذیرش آرا عنوان کرد. دادگاه عالی در روز جمعه تصویب کرد که پنسیلوانیا می‌تواند تا سه روز بعد از انتخابات آرا پستی دریافتی را شمارش کند. حالتی که مشابهش در ایالتی مانند ویسکونسن اجرا نمی‌شود و هیچ رای پستی دریافتی پس از روز انتخابات شمرده نخواهد شد. پنسیلوانیا یکی از ایالت‌های کلیدی است که چشمان زیادی به آن دوخته شده و نتیجه انتخابات در آن می‌تواند در نتیجه کلی تاثیر زیادی داشته باشد.

در حال حاضر بایدن در این ایالت با اختلاف کم پیشتاز است. از طرفی دیگر جمهوری‌خواهان تگزاس شکایتی تقدیم دادگاه عالی ایالت تگزاس کرده‌اند. آنان درخواست کرده‌اند که آرا صندوق‌های سیار "هریس کانتی" قسمت دموکرات شهر هیوستن تگزاس محسوب نشوند و این صندوق‌ها هم برداشته شوند. با این شکایت احتمال ابطال حدود ۱۲۷ هزار رای وجود خواهد داشت. دموکرات‌ها هدف جمهوری‌خواهان را ایجاد تنش و ابطال شمار زیادی از آرا می‌دانند که به ضرر بایدن خواهد شد. طبق آخرین گزارشات، دادگاه عالی این درخواست جمهوری‌خواهان را رد کرده است. ایالت تگزاس یکی از ایالات کلیدی آمریکاست که تاکنون همواره حامی جمهوری‌خواهان بوده ولی در انتخابات امسال به طور بی‌سابقه اختلاف بایدن و ترامپ در نظرسنجی‌ها کم شده است. آیوا یکی دیگر از ایالت‌های کلیدی است که ترامپ در آن با اختلاف هفت امتیاز پیشتاز است. بایدن در ایالات میشیگان، آریزونا، ویسکونسن، و کارولینای شمالی بر ترامپ‌ پیشی دارد. ترامپ چهار سال پیش در این چهار ایالت از رقیب دمکرات خود "هیلاری کلینتون" جلو بود.

در آرای کلی هم بایدن از ترامپ پیشی دارد. با وجود همه نظر سنجی‌ها، اعلام نظر قطعی درباره نتیجه انتخابات ممکن نیست و باید منتظر حصول نتیجه ماند. نتیجه‌ای که به‌علت آرای پستی حصولش مدتی طول خواهد کشید. مردم آمریکا از هر دو حزب غیر از نگرانی برای نتیجه انتخابات، نگران اوضاع کشور بعد از اعلام نتیجه انتخابات هم‌ هستند. در یک نظرسنجی حدود سه چهارم مردم معتقد بوده‌اند که پس از اعلام نتیجه انتخابات، ناآرامی‌های توام با خشونت در سطح کشور رخ خواهند داد.

تجربه خشونت و ناآرامی‌هایی که پس از قتل فجیع جورج فلوید دیدیم، این حدس را تقویت می‌کند. در کل به علت بحران کرونا، نژادپرستی و سایر مسائل موجود آستانه تحمل جامعه پایین آمده و آنرا مستعد خشونت کرده است. انتخابات امسال یکی از جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین انتخابات آمریکا بوده و احتمال بروز حوادث غیر مترقبه در جریان آن و یا پس از آن کم نیست.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها