با بزرگترین کشورهای خودروساز جهان آشنا شوید

با توجه به اینکه بسیاری از کارخانه‌های خودروسازی جهان برای تولید اتومبیل‌های خود به چین روی آورده‌اند، این کشور بیش از ۱۰سال است که در جایگاه نخست بزرگترین کشورهای تولیدکننده خودرو در جهان قرار دارد.

با بزرگترین کشورهای خودروساز جهان آشنا شوید

مستقل آنلاین | امروزه بیشتر خودروهای جدید جهان در خطوط مونتاژ چین ساخته می‌شوند. همانطور که در نمودار ارائه شده بر اساس داده‌های سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری مشاهده می‌شود، رتبه‌بندی کشورهایی که بیشترین تعداد خودرو را تولید کرده‌اند، در طول سال‌ها به میزان قابل توجهی تغییر کرده است.

به عنوان مثال، در سال ۱۹۹۹، چین حتی در لیست ۱۰کشور برتر نبود و آن زمان در جایگاه چهاردهم قرار گرفت. ۱۰سال بعد، چین در رتبه نخست قرار گرفت و از آن زمان تا کنون این مقام را حفظ کرده است.

فاصله بین چین و بزرگترین تولیدکننده بعدی قابل توجه است: چین به صورت سالانه۲۱.۴میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند، در حالی که شمار خودروهای تولید شده توسط ژاپن به ۸.۳میلیون دستگاه می‌رسد.

در طول ۲۰سال گذشته، آلمان با تولید حدود ۴.۷میلیون دستگاه خودروی سواری، توانسته جایگاه سوم خود را حفظ کند.

از سویی جالب توجه است که ایران در سال ۲۰۰۹، در جایگاه دهم لیست بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان قرار داشت، اما در ۱۰سال بعدی این رتبه را از دست داد.

آمار تولید در چین

گفتنی است که آمار تولید در چین به سرعت افزایش یافته، به ویژه به این دلیل که کل صنعت خودرو به میزان قابل توجهی در معرض جهانی‌سازی قرار دارد و تولیدکنندگان آلمانی مانند فولکس واگن، به طور فزاینده‌ای تولید خود را در چین گسترش می‌دهند.

در سال ۲۰۱۹، خودروهای سواری فروخته شده در چین حدود ۳۹درصد از کل فروش‌های فولکس واگن را به خود اختصاص داد.

نظر دایملر و گروه BMW نیز به میزان قابل توجهی به چین جلب شد. به عنوان مثال، نسخه‌های الکتریکی بعدی آنها مانند Mini و Smart، به همراه شرکا در چین ساخته می‌شوند. این خودروها از آنجا به سراسر جهان صادر می‌شوند.

قابل ذکر است که کارخانه‌های اروپایی هم از نظر روند تولید و هم از جهت دانش عملی عقب مانده‌اند. تولیدکنندگان آلمانی با شرکت‌های چینی وارد سرمایه‌گذاری‌ های مشترک می‌شوند که معمولا شامل تبادل فناوری نیز است.

در نمودار ارائه شده، بزرگترین کشورهای تولیدکننده خودرو را مشاهده می‌کنید؛

بزرگترین-تولیدکنندگان-خودرو

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها