قطب جنوب گرم شد!

دمای قطب جنوب به بالاترین حد در تاریخ یعنی به بیش از ۱۸ درجه سلسیوس رسیده است.

قطب جنوب گرم شد!

شبه جزیره قطب جنوب یکی از نقاطی است که به سرعت در حال گرم شدن است و دمای آن برای نخستین بار به بیش از ۱۸ درجه سلسیوس رسیده است.

«پنین‌سیلا» یا شبه جزیره جنوبگان منطقه ای در شمال غربی قطب و نزدیک به آمریکایی جنوبی است که بیشترین ایستگاه های تحقیقاتی را میزبانی می کند. بر اساس داده های ایستگاه تحقیقاتی آرژانتین دمای هوای این شبه جزیره به ۶۴.۵ درجه فارنهایت (۱۸.۳ سلسیوس) رسیده که تا کنون سابقه نداشته است. محققان هنوز داده های دما سنج ایستگاه تحقیقاتی آرژانتین را به شکل کامل بررسی نکرده اند اما به گفته آنها تمامی شواهد و قراین حاکی از درست بودن این داده ها است.

پیش از این بالاترین رکورد ۶۳.۵ درجه فارنهایت بود که در سال ۲۰۱۵ ثبت شد. این افزایش ۱.۵ درجه ای چندان دور از انتظار نیست چرا که زمین مدتی قبل گرمترین ژانویه تاریخ را تجربه کرد و ۲۰۱۹ هم در فهرست گرم ترین سال ها رتبه دوم  را دارد.

به گفته سازمان هواشناسی جهانی شبه جزیره قطب جنوب یکی از مناطقی است که دمای آن به سرعت در حال افزایش است. طی نیم قرن گذشته دمای این ناحیه ۳ درجه سلسیوس افزایش یافته است. تاثیر این تغییرات زمانی بهتر مشخص می شود که بدانیم طی کمتر از چهل سال (از ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۷) میزان جدا شدن یخ ها از پهنه یخی قطب جنوب شش برابر بیشتر شده است.

این روند نامطلوب و مخرب احتمالا به همین شکل ادامه خواهد یافت چرا که سرعت گرمایش بیش از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. افزایش دما تنها مشکل این شبه جزیره نیست و توسعه فعالیت های انسانی در آن نگرانی از هجوم جانوران غیر بومی و به خاطر افتادن زیست بوم پنین‌سیلا را به همراه داشته است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها