ناسا واضح‌ترین تصویر از سطح خورشید را منتشر کرد

ناسا توانست با استفاده از یک تلسکوپ جدید تصاویر بسیار با کیفیتی از ذرات مغناطیسی خورشید به دست آورد.

ناسا واضح‌ترین تصویر از سطح خورشید را منتشر کرد

تلسکوپ خورشیدی DKIST موفق شد تا اولین تصویر خود، که با کیفیت‌ترین تصویر تا به حال نیز هست، را از خورشید بیاندازد. دانشمندان امیدوارند بتوانند این تصویر را به عنوان منبعی برای یک تحقیق ۵۰ ساله بر روی خورشید قرار دهند. تصاویر جدید نشانگر ذرات کوچک مغناطیسی با جزئیات بسیار بالا است. این تلسکوپ که در جزیره موای هاوایی ساخته شده حدود چهار متر طول دارد. این تلسکوپ می‌تواند با امکانات آنلاین و اینترنتی خود میزان تابش نور خورشید به لنز خود را کنترل کند و تصویر واضح‌تری را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

تلسکوپ DKIST

کیفیت بسیار بالا و لنز حساس تلسکوپ DKIST به دانشمندان این امکان را داد تا با اولین تصویر برداری به جزئیات دقیقی از ذرات مغناطیسی خورشید دست پیدا کنند. این تلسکوپ همچنین به یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین سوال‌های دانشمندان، که چرایی علت داغ‌تر بودن سطح خورشید نسبت به لایه قسمت‌های بیرونی و تاج آن را بیان می‌کند، پاسخ می‌دهد. در ادامه مدیر پروژه و یکی از سازنده‌های این تلسکوپ، توماس ریمل، درباره DKIST گفت: " با این که این تصاویر پرکیفیت‌ترین مدارک از خورشید هستند، اما ما تنها به یک قطره از اقیانوس اطلاعات خورشید دست پیدا کرده‌ایم. " گفتنی است که مراحل ساخت این تلسکوپ در اوایل سال ۲۰۱۲ آغاز شد. خوشبختانه روند ساخت این تلسکوپ با بودجه مناسب و طبق برنامه پیش رفت و باعث شد تا در زمان مناسب قابل دسترس قرار گیرد.

ناسا موفق به کسب واضح‌ترین عکس از خورشید شد

تصویر گرفته شده از این تلسکوپ مربوط به تاریخ ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹ است. گفته می‌شود که این تصاویر تنها برای آزمایش تلسکوپ صورت گرفته و همچنان مراحلی برای تکمیل امکانات این تلسکوپ باقی مانده است. پیش‌بینی می‌شود که فعالیت رسمی این دستگاه از اوایل ماه جولای ۲۰۲۰ شروع خواهد شد. به دلیل عدم تکامل تلسکوپ مذکور، دانشمندان معتقدند که تصاویر گرفته شده از رنگ اصلی خورشید برخوردار نیستند. اما با این حال میزان دقت بالا و وضوح ذرات مغناطیسی دانشمندان را به وجو آورده است. گفته می‌شود این تلسکوپ قرار است برای چهل و چهار سال فعالیت کند، با این روش DKIST می‌تواند دو دفعه چرخش کامل خورشید را تحت نظر قرار دهد.

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها