برنامه دولت برای سهمیه نوروزی بنزین چیست؟

بیژن زنگنه، وزیر نفت گفت: دولت پیشنهادی برای سهمیه بنزین در عید نوروز و اصلاح سهمیه‌های بنزین خودروها ندارد.

برنامه دولت برای سهمیه نوروزی بنزین چیست؟

بیژن زنگنه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره میزان موفقیت کشورمان در دور زدن تحریم‌های نفتی گفت: البته مردم، محرَم هستند، اما در زمینه صادرات، عددی را بیان نمی‌کنم، چون دشمنان ما این سخنان را می‌شنوند و هیچ کس در جریان یک جنگ، مواضع خود را به دشمن بی‌رحمی مانند آمریکا نمی‌گوید، چون به‌ضرر ماست.

بخشی از مهمترین گفته‌های زنگنه در این برنامه در پی می‌آید:

* یکی از چالش‌های بزرگ ما، اداره صنعت نفت است که تاکنون با تدابیری، آن را به‌کمک دولت و سران سه قوه، اداره کردیم.

تولید ایران از قطر پیشی گرفت

* در پارس جنوبی، عملکرد بسیار درخشانی داشتیم و تولید ما در آن‌جا بسیار بالا رفت و توانستیم از تولید ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۶۷۰ میلیون مترمکعب در سال جاری برسیم یعنی دو و ۴دهم برابر افزایش یافت.

* الآن خوشبختانه تولید روزانه گاز ما از قطر جلوتر است"، در غرب کارون که میدان‌های مشترک با عراق داریم تولید را از سال ۹۲ تا کنون ۵ برابر کردیم و کاهش تولید ناشی از تحریم‌ها را در خارج از میادین مشترک انجام می‌دهیم.

* فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی که با شرکت توتال و چینی‌ها و پتروپارس قرارداد داشتیم، ابتدا توتال و سپس چینی‌ها از اجرای طرح، کنار رفتند و در نهایت، شرکت ایرانی پتروپارس در حال اجرای این طرح است و به‌زودی کارهای حفاری را در آن‌جا آغاز می‌کند و امیدواریم در همین دولت، تولیدات را از بخشی از فاز ۱۱ داشته باشیم.

* میدان مشترک گازی فرزادB که با عربستان سعودی مشترک است در حال رسیدن به سر و سامان است و میدان آذر در استان ایلام هم در حال تولید است که امیدواریم تولید آن افزایش یابد و دو برابر شود.

* قرارداد میدان‌های مشترک پایدار غرب و آبان هم بسته شده است و تقریباً همه میادین مشترک سر و سامان گرفته‌اند.

* کار لایه نفتی پارس جنوبی، بسیار پیچیده است، اکنون با شرکت ایرانی در حال بستن قرارداد در این زمینه هستیم. بخشی از هزینه اجرای این طرح از طریق صندوق توسعه و بخشی هم از طریق اوراق مشارکت تأمین می‌شود.

* یکی از افتخارات ما مهار گازهای همراه نفت است، بزرگترین تأسیسات برای جمع‌آوری، فرآورش و جداسازی گازهای همراه نفت به‌نام تأسیسات بیدبلند۲, با سرمایه‌گذاری بیش از ۳ میلیارد دلار در نزدیک بهبهان، امسال یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

* برای جمع‌آوری گازهای همراه خارک نیز در حال تصمیم‌گیری هستیم، اجرای این طرح، موجب از بین رفتن آلاینده‌های زیست‌محیطی و همچنین ایجاد ثروت بزرگی برای تأمین خوراک و اشتغال صنایع پایین‌دستی می‌شود.

* بیش از ۲ میلیارد دلار ارزش خوراک‌های تولیدی ناشی از گازهای همراه نفت است.

* فروش نفت خام در بورس نسبت به فروش فرآورده‌های آن کار پیچیده‌ای است.

سهمیه نوروزی بنزین

* اکنون مصرف بنزین در کشورمان ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر در روز است، پول ناشی از صادرات بنزین به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.

* مصرف بنزین بعد از سهمیه‌بندی، حدود ۲۰ میلیون لیتر در روز کاهش یافت، البته این میزان ممکن است در آینده کمتر شود، زیرا مردم به قیمت بنزین عادت می‌کنند و مصرف بنزین دوباره افزایش خواهد یافت.

* سهمیه‌بندی بنزین موجب شد افزایش میزان مصرف برای حدود ۳ سال عقب بیفتد، اگر مصرف بنزین به‌صورت قبل ادامه می‌یافت در سال ۱۴۰۰ باید دوباره بنزین وارد می‌کردیم در حالی که اکنون بزرگترین صادرکننده بنزین در اوپک هستیم.

* دولت پیشنهادی برای سهمیه عید نوروز خودروها و اصلاح سهمیه‌های بنزین خودروها ندارد.

* ۲ میلیارد دلار برای صادرات به عراق از این کشور طلبکاریم و  رایزنی‌ها برای وصول این طلب ادامه دارد.

* دولت پیشنهادی برای سهمیه عید نوروز خودروها و اصلاح سهمیه‌های بنزین خودروها ندارد.

* قرار نیست قیمت سی.ان.جی. افزایش یابد.

عمده قاچاق سوخت به گازوییل برمی‌گردد

* بیشتر قاچاق سوخت در بخش گازوییل است و برای مقابله با قاچاق طرح جی.پی.اس. را بر خودروهای عمومی اجرا می‌کنیم، اما اکنون با بارنامه طرح پیمایش را اعمال کرده‌ایم.

* سامانه ثبت الکترونیکی معاملات نفتی «ثامن» نیز نقش مهمی در کاهش قاچاق سوخت دارد.

* عرضه سوخت از طریق بورس نیز قاچاق گازوییل به‌ویژه به افغانستان را کاهش داده است.

* قیمت ال.پی.جی. بسیار ارزان است و ما آن را کیلویی ۱۵۰ تومان می‌فروشیم، اما به دست مردم حدود هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد و در عین حال از قیمت بنزین ارزان‌تر است

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها