بزرگ‌ترین و کاربردی‌ترین اختراعات سال ۲۰۲۰

اختراعات و فناوری‌های انسانها تمدن‌ها را شکل داده‌اند و زندگی را تغییر داده‌اند.

بزرگ‌ترین و کاربردی‌ترین اختراعات سال ۲۰۲۰

در سال جدید میلادی اختراعات جدیدی به بازارها عرضه خواهد شد که هر یک می توانند زندگی بشر را تحت تاثیر قرار دهند.در این میان فناوری هایی که در حوزه پزشکی بدست آمده اند می توانند سلامت زندگی انسان ها را بهبود ببخشند.

_شبکه‌های ۵G اینترنت را به همه جا خواهند برد

جذاب‌ترین موضوع در مورد تکنولوژی ۵G این است که نه تنها برای تلفن‌های هوشمند به کار گرفته شده بلکه یک سرویس اینترنتی باند پهن کامل نیز خواهد بود.

 این به معنای وابستگی کمتر به وای‌فای و استقلال بیشتر ابزار‌ها و گجت‌های الکترونیکی خواهد بود.از همه مهم‌تربخش‌هایی از جهان که اینترنت باند پهن در اختیار ندارند می‌توانند با این تکنولوژی جدید از اینترنت بی‌سیم بهره‌مند شوند.

_سوزن‌های هوشمند در کسری از ثانیه سرطان را شناسایی خواهند کرد

شیوه عمل سوزن‌های هوشمند این است که فیبر‌های نوری را به بافت مشکوک بدن تابانده و بعد از آن به سرعت نور برگشتی را تجزبه و تحلیل می‌کنند که بدنبال آن سالم یا بیمار بودن بافت مشخص می‌شود.

این کار تنها چند ثانیه طول کشیده و نیازی به جراحی دردناک و تکه‌برداری نیست. 

از همه بهتر اینکه، سوزن هوشمند هزینه‌های پزشکی تشخیص سرطان، جراحی و آزمایشگاه را به طول کلی کاهش خواهد داد. با تشخیص سریع سرطان، پزشکان می‌توانند خیلی سریع‌تر برای درمان بیمار برنامه‌ریزی کند

_باتری‌های خودرو‌های برقی بسیار بهتر خواهند شد

یک کشف جدید که مدت زمان طولانی کنونی شارژ باتری‌ها را به ۱۰ دقیقه کاهش می‌دهد.

_برچسب‌های هوشمند غذا، دورریز را کاهش خواهند داد

این برچسب‌های جدید هر گونه علائم بیماری‌زای درون خوراک مذکور را شناسایی کرده و زمان دقیق و مناسب دقیق  دور ریختن را اعلام خواهند کرد.

 این برچسب‌ها در صورت شناسایی هر گونه عامل بیماری‌زا تغییر رنگ خواهند داد.

_تحقق چاپ زیستی سه بعدی نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است

پیدا کردن اندام‌های پیوندی جدید برای افراد یک فرآیند بسیار پرهزینه و زمان‌بر است.  یک چاپگر زیستی سه بعدی می‌تواند اندام‌ها یا بافت‌های جدید را در تنها چند روز یا حتی چند ساعت و با استفاده از بلوک‌های ساختاری پایه بدن «چاپ» کند.

از آن جالب‌تر اینکه این اندام‌ها را می‌توان با استفاده از داشته‌های ژنتیکی خود بیمار ساخت که مشکل پس زدن اندام پیوندی را به مقدار بسیار زیادی کاهش می‌دهد. 

_رابط نورونی باعث می‌شود مغز انسان به کامپیوتر متصل شود

علم در سال‌های اخیر سعی در پل زدن به شکاف بین این دو از طریق تکنولوژی به نام رابط نورونی (neural interfacing) داشته . اگر انسان بتواند این ارتباط را میسر سازد، می‌توان کار‌هایی مانند دیدن رویاها، یا حتی بارگذاری محتویات مغز انسان روی کامپیوتر و بسیاری کار‌های خارق‌العاده دیگر را ممکن ساخت.

 

_زنده‌داری تعویقی می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد

زنده‌داری تعویقی (Suspended animation) دهه‌هاست که تنها در قابل فیلم‌های علمی تخیلی باقی مانده است. تصور کنید بیمار هستید و از آنجایی که درمان بیماری شما وجود ندارد، با استفاده از علم سرمازیستی (cryogenically) منجمد می‌شوید تا زمانی که درمان بیماری شما کشف شود.

در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور، پزشکان در حال آزمایش یک تکنولوژی جدید هستند که در آن خون بدن انسان با یک مایع نمکی به سردی یخ جایگزین شده که دمای بدن را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 در این مرحله، بیماران و مجروحانی که بدون این روش در عرض ۵ دقیقه خواهند مرد، دو ساعت بیشتر زنده مانده و بدین ترتیب پزشکان وقت بسیار بیشتری برای نجات او دارند که می‌تواند فرق بین مرگ و زندگی باشد. 

_شاید بتوان پلاستیک را به سوخت تبدیل کرد

 موفقیت این پروژه باعث حل معضل پلاستیک از یک طرف و رفع نگرانی از اتمام ذخایر نفتی خواهد بود. 

_نیروی الکتریسیته بی‌سیم باعث از بین رفتن نیاز به کابل خواهد شد

در آینده‌ای نزدیک شاهد ترنسمیتر‌هایی خواهیم بود که بسیار شبیه وای‌فای عمل می‌کنند و می‌توانند هر دستگاه باتری‌داری که درون اتاق قرار دارد را از راه دور، به طور همزمان و اتوماتیک و بدون نیاز به تماس فیزیکی، شارژ کنند. 

از دیگر تکنولوژی‌های حیرت‌انگیز آینده : احساس هر چیزی از طریقِ واقعیت مجازی ، گوشت با پایه گیاهی که در آزمایشگاه ساخته می‌شود و همچنین نورون‌های مصنوعی که می‌توانند آسیب‌های مغزی را درمان کنند اشاره کرد.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها