منفورترین تحریم آمریکایی‌ها

عشقی گفت: یک دختر مسلمان آمریکایی دارای گروه خونی نادر از ایران استمداد طلبید، اما آمریکایی‌ها مانع ارسال خون شدند.

منفورترین تحریم آمریکایی‌ها

 پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه سابقه ایجاد کارگروه خون‌های نادر ایران ۱۰ سال است، اظهار کرد: ایران به عنوان تنها کشور مسلمان دنیا در بین ۲۳ عضو در کارگروه بین المللی خون‌های نادر عضویت دارد و کشوری که در این کارگروه عضو می‌شود باید استانداردهایی را رعایت کند و از سطح علمی بالایی برخوردار باشد و عضویت ایران در این کارگروه نشان از توانمندی کشور در حوزه انتقال خون است.

مدیرعامل انتقال خون ایران تاکید کرد: شبکه بین المللی خون های نادر و بسیار نادر ایجاد شده است و ما در آن عضو شده ایم تا بتوانیم جان نیازمندان را نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای دنیا نجات دهیم؛ در صورت نیاز ما واحد خونی مورد نظر را به کشورهای دیگر ارسال می کنیم تا به نجات جان افراد نیازمند کمک کنیم.

در شبکه جهانی ذخیره خون‌های نادر ۴ هزار واحد خون نادر به صورت منجمد وجود دارد و ایران در خرداد ماه سال ۸۹ به طور رسمی عضو کارگروه بین‌المللی گروه‌های خونی نادر شد.

آمریکایی ها مانع ارسال خون برای شهروند مسلمان آمریکا شدند

عشقی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا در حوزه انتقال خون بیان کرد: چند وقت پیش دختر بچه سرطانی ساکن آمریکا از ایران درخواست واحد خونی کرده بود اما به دلیل تنگ نظری سیاستمداران آمریکایی امکان ارسال واحد خونی فراهم نشد و این دختر مسلمان به نام زینب نتوانست واحد خونی مورد نیاز خود را دریافت کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: البته ما می دانیم که این مسائل ارتباطی با مردم آمریکا و دانشمندان این کشور ندارد و تعاملات علمی انجام می شود و اینها نتیجه سیاست‌های غلط سیاستمداران آمریکایی است، ما آماده هستیم هر زمان که امکانپذیر باشد واحد خونی مورد نظر را برای حل مشکل این دختر مسلمان ارسال کنیم.

چه کسانی گروه های خونی نادر و بسیار نادر دارند؟

گروه خونی بمبئی، چلانو، دی دش دش، کل نال، KPB منفی، RH NULL و KPB منفی، از جمله گروه‌های خونی نادری هستند که در ایران شناسایی شده اند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تعریف گروههای خونی نادر و بسیار نادر گفت: وقتی بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار نفر تنها یک مورد مشابه با گروه خونی فرد پیدا می‌شود، در این صورت می‌گوییم که فرد گروه خونی نادر یا بسیار نادر دارد، در برخی گروه‌های خونی بسیار نادر در سراسر دنیا فقط ۵۰ نفر دارای گروه خونی مشابه هستند و تنها این ۵۰ دهنده برای اهدای خون می‌توانند به همدیگر کمک کنند و این مسئله می‌تواند برای دارندگان گروه‌های خونی بسیار نادر در شرایط اورژانسی یا جراحی خطرناک باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اهمیت بانک گروه های خونی نادر و بسیار نادر بیان کرد: بیماران تالاسمی، سرطانی، شیمی درمانی و خانم های باردار که گروه خونی نادر دارند نیازمند تزریق خون و فرآورده های خونی هستند و در صورتی که ذخیره خون مشابه گروه خونی آنها در دسترس نباشد سلامت آنها به خطر خواهد افتاد.

خطراتی که افراد دارای گروه خونی نادر را تهدید می کند

عشقی بیان کرد: همچنین ممکن است فردی اطلاع نداشه باشد که دارای گروه خونی نادر است و در تصادف دچار حادثه و نیازمند تزریق خون شود در صورتی که بانک خون های نادر وجود نداشته باشد در شرایط اورژانسی جان این فرد با گروه خونی نادر در خطر خواهد بود و اینها نشان دهنده اهمیت ایجاد بانک خون های نادر و بسیار نادر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: ما ۲۳۰ واحد خون ذخیره شده در بانک خون‌های نادر داریم و این واحدهای خونی در شرایط ویژه ذخیره سازی شدند و می‌توانیم تا ۲۰ سال این ذخایر خونی را نگهداری کنیم و در شرایط اورژانس که به اهداکنندگان دسترسی نداریم از این بانک خون گروه‌های خونی نادر و بسیار نادر استفاده کنیم.

چند نفر در ایران گروه خونی نادر و بسیار نادر دارند؟

عشقی با اشاره به اعضای بانک خون نادر و بسیار نادر ایران اظهار کرد: ما تاکنون ۴۰ هزار نفر را غربالگری و آزمایش کردیم و یک هزار و ۲۰۰نفر دارای گروه خونی نادر و ۱۰۰ نفر دارای گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده اند و اخیرا ما بیماری در سیستان و بلوچستان داشتیم که دارای گروه خونی نادر بود و به کمک بانک ملی خون‌های نادر توانستیم این فرد ر ا از مرگ نجات دهیم.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها