صحنه ای از ستایش که آرامش خانواده‌ها را گرفت

در قسمتی که دوشنبه شب ۲۹مهرماه به روی آنتن رفت، در سکانسی «خانم بزرگ» با افتخار بیان می‌کند که به دلیل ناتوانی دخترش در فرزندآوری، آستین بالا زده و برای داماد خود همسر دوم یافته است و در ادامه برای توجیه این عمل، جمله ناشایستی بیان می‌کند و آن این است که: یا باید میذاشتم دخترم رو طلاق بده یا خودم یه کاری می‌کردم.

صحنه ای از  ستایش که آرامش خانواده‌ها را گرفت

یکی از مجموعه‌های پرمخاطب تلویزیون در سال‌های اخیر مجموعه «ستایش» است که این شب‌ها فصل سوم آن از شبکه سوم پخش می‌شود و به لطف موفقیت دو فصل گذشته، همچنان مخاطبان بسیاری دارد و خانواده‌های زیادی پیگیر داستان آن هستند.

علیرغم نکات آموزنده زیادی که در این مجموعه شاهد هستیم، اما گاهی از زبان برخی از شخصیت‌های آن مطالبی بیان می‌شود که می‌تواند تاثیرات مخرب زیادی در خانواده‌ها برجای گذارد. از جمله در قسمتی که دوشنبه شب ۲۹مهرماه به روی آنتن رفت، در سکانسی «خانم بزرگ» با افتخار بیان می‌کند که به دلیل ناتوانی دخترش در فرزندآوری، آستین بالا زده و برای داماد خود همسر دوم یافته است و در ادامه برای توجیه این عمل، جمله ناشایستی بیان می‌کند و آن این است که: یا باید میذاشتم دخترم رو طلاق بده یا خودم یه کاری می‌کردم.

گذشته از نیت نویسنده این مجموعه از خلق چنین سکانسی، باید به این نکته بسیار مهم توجه داشت که مخاطبان یک مجموعه تلویزیونی از طیف‌های گوناگون هستند و عقاید و داستان‌های زندگی مختلفی دارند. ممکن است گاهی القاء چنین طرز فکری در زندگی دو یا سه خانواده ثبات و آرامش ایجاد کند اما قطعا در زندگی صدها خانواده دیگر کدورت و ناراحتی و خیانت و اختلافات عمیق ایجاد خواهد کرد. القاء چنین ایدئولوژی غیرانسانی و عجیبی که اگر زنی نابارور بود دو گزینه بیشتر در پیش روی ندارد: یا مطلقه شود و یا هوویی را در کنار خود بپذیرد! تیشه به ریشه بسیاری از خانواده‌ها می زند. در حالی‌که قرآن زکریای پیامبر را به عنوان مردی معرفی می‌کند که یک زن نابارور داشته ولی به جای اقدام به تعدد زوجات با عشق و وفاداری تا زمان کهنسالی در کنار وی مانده است. 

تعدد زوجات به فرموده شهید مطهری یک قانون بسیار پیچیده است که شرایط احراز بسیار سختی دارد و درصد بسیار بسیار ناچیزی از مردان قادر به احراز آن هستند  و تبلیغ آن به این سبک بسیار ناشایست در یک رسانه جمعی عملی نابخردانه است که اثرات سوء آن در خانواده‌ها انعکاس می‌یابد.

 در حالی که امروزه تزلزل زیادی در بسیاری از خانواده‌ها به وجود آمده و آمار طلاق سر به فلک می‌گذارد و مراکز مشاوره خانواده شاهد مراجعه بسیاری از زنان دل‌شکسته و زخم خورده‌ای است که به دلیل خیانت همسر در حال دست و پنجه نرم کردن با افسردگی و مشکلات متعدد روحی و روانی هستند، از رسانۀ جمعی انتظار می‌رود از اشاعه چنین افکاری جلوگیری کند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها