تفاوت مرگ مغزی و کما در چیست؟

کما یک وضعیت عمیق ناخودآگاه همراه با بیهوشی است، اما مرگ مغزی به وضعیت غیرقابل بازگشت عملکرد‌های مغز گفته می‌شود.

مرگ مغزی

مرگ مغزی به وضعیت غیرقابل بازگشت عملکرد‌های مغز گفته می شود که درچنین وضعیتی همهٔ نورون‌های مغز در نتیجهٔ هیپوکسی تخریب می‌شود. مرگ مغزی یکی از معیار‌های قطعی تعیین‌کننده مرگ بوده و در کنار آن معیار دیگر از بین‌رفتن گردش خون و تنفس است که برای تشخیص مرگ مغزی باید تمامی اعمال مغزی به صورت غیرقابل‌برگشت از بین رفته‌باشند.

مرگ مغزی به‌طور واضح با حالت زندگی نباتی متفاوت است و در حالت مرگ مغزی تمام قسمت‌های مغز از جمله ساقه مغز از بین رفته‌است و تنفس بدون دستگاه تنفس مصنوعی وجود ندارد. این در حالی است که در حالت زندگی نباتی فرد بدون دستگاه دارای تنفس خودبخودی است. تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، خونریزی‌های داخلی مغز، سکته مغزی و مسمومیت‌های شدید از علل مهم مرگ مغزی به‌شمار می‌روند.

آیا بین مرگ مغزی و کما تفاوتی وجود دارد؟

کما چیست؟

کما یک وضعیت عمیق ناخودآگاه همراه با بیهوشی است که علت این رخداد می‌تواند در نتیجه یک تصادف، آسیب به سر یا یک وضعیت پزشکی، برای مثال، برخی از انواع عفونت باشد. کما با خواب متفاوت است، زیرا فرد قادر به بیدار شدن نیست. این رخداد مرگ مغزی نیز نیست. شخص زنده است، اما نمی‌تواند به محیط طبیعی خود پاسخ دهد. این که افراد در این حالت، آگاه هستند یا نه و یا اینکه چگونه بسیاری از مردم در طول این حالت یا بیهوشی آگاه هستند، یک سوال است که دانشمندان در حال بررسی آن هستند. سطح آگاهی و پاسخگویی بستگی به میزان عملکرد مغز دارد.

کما اغلب چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. به ندرت کما می‌تواند چندین سال طول بکشد.

این مطلب را از دست ندهید: تفاوت مرگ مغزی و کما

اگر فرد وارد این حالت شود، این یک اورژانس پزشکی است و برای حفظ زندگی و عملکرد مغز اقدام سریع لازم است. در یک فرد به کما رفته، کار‌هایی مانند تنفس و گردش خون، به طور معمول انجام می‌شود، اما توانایی تفکر فرد سرکوب می‌شود. کما به دلیل آسیب دیدن مغز به وجود می‌آید. آسیب مغز می‌تواند به علت فشار زیاد، خونریزی، کمبود اکسیژن یا سموم به وجود بیاید و این آسیب می‌تواند موقتی یا دایمی و یا برگشت پذیر باشد. در واقع بیش از ۵۰ درصد از افرادی که به کما می‌روند در اثر ضربه به سر و اختلال در سیستم گردش خون مغز، دچار چنین حالتی می‌شوند.

آیا بین مرگ مغزی و کما تفاوتی وجود دارد؟

تفاوت‌های مرگ مغزی و کما

حالت کما با مرگ مغزی تفاوت بسیاری دارد، به گونه‌ای که فردی که به کما رفته، می‌تواند دوباره به زندگی عادی خود بازگردد؛ البته این وضعیت را باید متخصصان مغز و اعصاب تایید کنند، به گونه ای که اگر مغز هنوز زنده باشد، فرد دچار کما شده و احتمال برگشت آن حتی بعد از مدت طولانی و گذشت چندین سال هم وجود دارد. زیرا بیمار خودش به صورت طبیعی نفس می‌کشد و فقط مغز برای مدتی هوشیاری ندارد، اما عمق مغز زنده است.

 فرد در مرگ مغزی، به صورت طبیعی نفس نمی‌کشد و تنفس خود را از طریق دستگاه انجام می‌دهد که با قطع کردن دستگاه، می‌میرد بنابراین زنده ماندن نباتی فرد دچار مرگ مغزی، به دستگاه وابسته است، چون تنفس وابسته به مغز است اما قلب با مغز تفاوت دارد. اگر مغز فردی بمیرد، قلب فعالیت دارد، البته به شرطی که اکسیژن از طریق دستگاه به فرد برسد و در صورت قطع دستگاه فرد می میرد، اما بازهم با وجود دستگاه هم بازنمی توان مدت زیادی چنین افرادی را زنده نگه داشت.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها