عربستانی ها هم به دنبال چرخ خیاطی های قدیمی بودند

این روزها شایعه وجود جیوه قرمز در چرخ خیاطی‌های قدیمی موجب شده‌است تا قیمت این چرخ خیاطی‌ها در دیوار به یک میلیارد تومان برسد.

عربستانی ها هم به دنبال چرخ خیاطی های قدیمی بودند

با این وجود تنها ایران نیست که گرفتار این شایعه شده‌است، بلکه در سال 2009، این شایعه در عربستان سعودی نیز پیچیده بود و قیمت چرخ خیاطی‌های قدیمی را به 50 هزار دلار رسانده بود.

اما ماجرای جیوه قرمز خطرناک‌تر از این حرفا بوده؛ در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۷۱ روزنامه Sunday times در مطلبی پیرامون جیوه قرمز نوشته بود که به گفته کارشناسان روسی جیوه قرمز عنصر حیاتی یکی از بمب های اتمی خطرناکی است که تاکنون ساخته شده است. ماده ای که می‌تواند رژیم های صدام و یا قذافی را یک شبه به قدرت های هسته ای تبدیل کند.

یک سیاستمدار روسی همان زمان گفته بود که صدام می‌تواند با استفاده از جیوه قرمز بمبی به اندازه نازنجک بسازد که بتواند کشتی را در دریا منفجر کند. این داستان تا سال ۱۳۹۴ ادامه پیدا کرد که نوبت به هشدار در خصوص دستیابی داعش به این ماده رسید.

یکی از رسانه ها نوشته بود که اگر داعش موفق شود به این ماده دست پیدا کند می‌تواند سلاح هایی بسازد که مخالفانش را فورا نابود کند.

چرا جیوه قرمز انقدر خبرساز شد؟

پدید آمدن این شایعات در خصوص جیوه قرمز به دوران جنگ سرد امریکا و شوروی و فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی برمیگردد. زمانی که گفته شده بود اگر گروه یا کشوری به منابع جیوه قرمز شوروی دست پیدا کند مدت زمان غنی سازی اورانیوم برای بمب اتم را کاهش می‌دهد. برخی نیز معتقد بودند که جیوه قرمز اسم رمزی برای مواد تشکیل دهنده بمب های شوروی است.

اما به گفته دانشمندان امریکایی این ماده وجود خارجی ندارد و جیوه قرمز اسم یک ایزوتوپ شناخته شده است؛ اما هنگامی که این موضوع از دولتمردان روسی پرسیده شد نه تابید و نه رد شد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.