حسین کمالی عضو نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان در گفتگو با مستقل:

کاندیدای زن دور از ذهن نیست

حسین کمالی درباره معرفی کاندیدای اصلاح طلبان میگوید: تا به حال هیچ گونه بحث و بررسی در مجموعه صورت نپذیرفته است اما بررسی کاندیدای زن دور از ذهن نهاد اجماع ساز نیست.

امیرحسین جعفری/خبرنگار

اولین جلسه نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان این هفته در حسینه جماران برگزار شد و این بار صدای اصلاح‌طلبان از جماران می‌آید. در جلسه فوق بهزاد نبوی به عنوان رئیس سنی و دبیرموقت، همراه ۴۲ تن از چهره‌های جریان اصلاحات به عنوان اعضای اصلی انتخاب شدند و نام این تشکل نیز به عنوان جبهه اصلاح‌طلبان ایران معرفی شد. اما ابهامات زیادی در مورد این تشکل تازه تاسیس وجود دارد که جامعه پیش پای بزرگان اصلاحات می‌گذارد. اول خطر انحصارطلبی احزاب که ممکن است نهاد اجماع‌ساز را به سمت شورای عالی اصلاح‌

طلبان و دوباره انحلال ببرد، دوم عدم درک صحیح از جامعه و طبق معمول دل بستن به قدرت سیاسی و جا ماندن از جامعه و سوم عدم ارائه برنامه جامع و کارکردی برای ادامه مسیر جریان اصلاحات؛ که عدم پاسخگویی صریح به این سرفصل‌ها می‌تواند دوباره اصلاح‌طلبان را دچار سرگشتگی سیاسی کند. برای درک بهتر نحوه کار نهاد اجماع‌ساز گفتگو کردیم با حسین کمالی وزیر کار دولت هاشمی، دبیرکل حزب اسلامی کار، نماینده ادوار مجلس و عضو نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان که مشروح آن را می‌خوانیم:

 

++ کارکرد نهاد اجماع‌ساز چگونه خواهد بود و ایا تمامی احزاب اصلاح‌طلب در این چارچوب حضور دارند؟

در مورد کارکرد نهاد و میزان حضور احزاب اصلاح‌طلب می‌توانم عرض کنم که اکثر قریب به اتفاق احزاب اصلاح‌طلب در این مجموعه حضور دارند و همه بر وحدت و هماهنگی در برنامه‌های انتخاباتی آینده تاکید کرده‌اند. این احتمال وجود دارد که برخی از احزاب جدید و کوچکتر باشند که هنوز عضویت آن‌ها در مجموعه شورای هماهنگی اصلاحات یا جبهه اصلاح‌طلبان ایران که مجموعه جدید است انجام نشده باشد.

++ آیا امکان دارد پیگیری سیاست ائتلاف مانند انتخابات ٩٦ در دستور کار نهاد اجماع‌ساز قرار گیرد؟

 پیرامون امکان ائتلاف در انتخابات ریاست جمهوری مانند سال ۹۶ برداشت من از مجموعه اظهارنظرهایی که در مجموع اصلاح‌طلبان صورت می‌گیرد این است که با توجه به هزینه‌های سنگینی که اصلاح‌طلبان برای این دولت پرداختند و در شکل‌گیری آن سهیم بوده اما در عملکرد آن و برنامه‌های آن نقش چندانی نداشتند، بعید به نظر می‌رسد که بار دیگر از این تجربه تلخ استفاده شود.

++ اصلاح‌طلبان در این تشکل چه برنامه‌ای برای افزایش میزان سطح مشارکت دارند؟

 در مورد این که اصلاح‌طلبان چه برنامه‌ای برای افزایش میزان مشارکت دارند با توجه به مشکلات اقتصادی در کشور و نارضایتی مردم از گرانی و کمبودها میزان مشارکت در انتخابات نسبت به گذشته کمتر خواهد بود‌. اما حضور اصلاح‌طلبان و رقابتی کردن انتخابات می‌تواند تا حدودی از سردی فضای انتخابات آینده بکاهند.

++ چرا مانند دیگر تشکل‌های اصلاح‌طلب شاهد عدم حضور چشمگیر جوانان و زنان هستیم؟ 

به نظر نمی‌رسد که وضع بدتر از گذشته باشد و تعداد بانوانی که در گروه ۴۲ نفره در جلسه جبهه اصلاح‌طلبان ایران حضور دارند کمتر نشده است.

++ تفاوت شورای عالی اصلاح‌طلبان با نهاد اجماع‌ساز چیست؟ چه تضمینی وجود دارد که این نهاد نیز به سرنوشت دیگر ساز و کار‌های اصلاح طلبان دچار نشود؟

به نظر می‌رسد که تفاوت‌های اساسی وجود دارد. در اینجا حتی شخصیت‌های حقیقی شخصیت‌های حزبی هستند و تقریبا شخصیت غیرحزبی در مجموعه وجود ندارد. (شخصیت‌های حقوقی شخصیت‌های حزبی هستند) از برخی صاحب‌نظران دعوت شده است که حضور آن‌ها در امر انتخابات می‌تواند مفید و موثر واقع شود. ولی به عنوان مشاور نکته دوم این است که مشاورین مشورت می‌دهند و رای متعلق به احزاب است بنابراین رای اشخاص حقیقی که بتواند رای احزاب را تحت تاثیر قرار دهد در این مجموعه جدید وجود ندارد. سوم این است که مجموعه انتخاب شده توسط خود احزاب با همراهی چند نفری که آقای خاتمی معرفی کرده است برگزیده شدند و این طور نبوده است که افراد از محل دیگری به اصلاح‌طلبان پیشنهاد شده باشند.

 ++اگر کاندیدای مطلوب نهاد اجماع‌ساز در ۱۴۰۰ ردصلاحیت شود برنامه اصلاح‌طلبان در آن شرایط چیست؟

اصلاح‌طلبان آمده‌اند در انتخابات شرکت کنند حضور داشته باشند و می‌خواهند خودشان را در معرض آرای عمومی قرار دهند. این که اصلاح‌طلبان توسط جامعه پذیرفته می‌شوند یا نه را جامعه معین خواهد کرد. اما اصلاح‌طلبان در صورتی در انتخابات کاندیدا معرفی کرده و حضور فعال پیدا می‌کنند که انتخابات رقابتی و آزاد باشد و در شأن اصول مرتبط با آن در قانون اساسی.

 اما اگر دستگاه‌های برگزار کننده انتخابات و دستگاه‌های نظارتی کاندیدای اصلاح‌طلبان را تعیین کنند، یا اگر کاندیدای اصلاح‌طلبان مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد ولی نتواند در یک انتخابات نسبتا سرد حضور پیدا کند یا مانعی برای او فراهم شود، (یا انتخاباتی) غیر رقابتی با مشارکت پایین باشد مثل انتخابات سال گذشته، احتمالا خودداری خواهند کرد.

++ نام چه اشخاصی برای ١٤٠٠ از سوی اصلاح‌طلبان مورد بررسی است؟

 در مورد اینکه چه کسانی از سوی اصلاح طلبان بررسی شده‌اند عرض می‌کنم تا به حال هیچ گونه بحث و بررسی در مجموعه صورت نپذیرفته است و هماهنگی قبلی و مذاکرات در این زمینه به زودی آغاز خواهد شد. 

++ چقدر احتمال دارد کاندید زن برای ریاست جمهوری از سوی اصلاح‌طلبان بررسی شود؟

 در مورد بررسی کاندیدای زن در میان کاندیداهای ریاست جمهوری توسط اصلاح‌طلبان باید اشاره کنم که این موضوع دور از ذهن نهاد اجماع ساز نیست.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها