افشین علا در گفتگو با مستقل آنلاین:

مشکلات کمتری پیش روی مجلس یازدهم است

مشکلات کمتری پیش روی مجلس یازدهم است

 "افشین علا" شاعری با دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی، سوابق روزنامه نگاری و سردبیری یا عضویت تحریریه در مجلات و روزنامه‌هایی همچون کیهان بچه‌ها، سروش نوجوان، آفتابگردان، گنبد کبود، صدف و دوست را در سابقه خود دارد. او همچنین در صدا و سیما نیز سوابق برنامه‌سازی، مدیریت طرح و برنامه و همچنین سردبیری برنامه دارد. در انتخابات شورای پنجم شهر تهران علا عضو علی البدل بود و در انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت شد. افشین علا کتاب‌های متعددی نوشته و جوایزی در جشنواره شعر فجر و جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، و کتاب سال سروش نوجوان، و اشعار عاشورایی کسب کرده است. از افشین علا که دوبار سابقه کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی دارد، درباره مجلس یازدهم و تعامل مجلس و دولت سوال کردیم. گفتگوی ما را بخوانید:

مجلس یازدهم خود را انقلابی و ضدفساد خوانده، فکر می‌کنید مصادیق انقلابی و ضدیت با فساد را در چه اقداماتی نشان خواهد داد؟

متاسفانه افکار عمومی خاطره خوبی از شعارها و وعده‌ها ندارد. با وجود این امیدوارم این مجلس به وعده بسیار بسیار مهمی که داده پایبند باشد و به آن عمل کند. البته راهی هم جز این پیشِ روی مجلس و همین طور دولت آینده وجود ندارد. چرا که مطالبات بر زمین مانده مردم به حدی متراکم شده که خطر انفجار در پیش است. از طرفی مجلس یازدهم  مجلسی است که با کمترین مشارکت مردم روی کار آمده است. این یعنی اگر این مجلس هم نتواند اعتماد مردم را جلب کند، کل بدنه و نهاد انتخابات با خطر جدی مواجه خواهد بود. پس مجلس فعلی باید تلاش توامانی داشته باشد. هم در جهت مبارزه با فساد هم وعده انقلابی عمل کردن. در خصوص مبارزه با فساد اولین و ضروری‌ترین شیوه لازم، برخورد غیرجناحی و فراگیر با مصادیق فساد است.

یعنی "مبارزه غیر سیاسی با فساد" که اگر جز این باشد، افکار عمومی برای همیشه ناامید و منزجر خواهد شد. درخصوص انقلابی عمل کردن نیز مجلس یازدهم باید به عمل بیندیشد و از شعار دست بردارد. تاریخ مصرف نطق‌های کلیشه‌ای و مباحث شعاری و فرمایشی به سر آمده است. آقای قالیباف و یارانش باید فلک را سقف بشکافند و طرحی نو دراندازند.

 

اکنون که مجلس یکدست اصولگرا و هماهنگ با شورای نگهبان است، چه اولویت‌هایی را سرلوحه اقدامات خویش قرار خواهد داد؟ 

 قاعدتا درخصوص تعامل با شورای نگهبان و سایر نهادهای ذی نفوذ، مشکلات کمتری پیش روی این مجلس است. این بهترین فرصت برای تحقق بسیاری از مطالبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است. همین طور امکانی برای رفع موانع دیپلماسی فعال و تلطیف فضا و گشایش در درون. اما من نمی‌دانم آیا چنین اراده‌ای وجود دارد یا نه؟

آیا فکر می‌کنید مجلس یازدهم با توجه به برخورداری از حمایت جناح حاکم می‌تواند در ۴ سال پیش رو در راس امور باشد؟

من هم مثل اکثریت مردم به جایی رسیده‌ام که دیگر روی کار آمدن این یا آن جناح برایم مهم نیست. بگذاریم مجلس یکدست باشد اما صادقانه و با همت عالی کار کند. به تک تک نمایندگان محترم توصیه مشفقانه می‌کنم با هر گرایشی که دارند، برای بازگرداندن شأن حقیقی و برازنده به مجلس، فکری اساسی کنند. حتی از مشورت و توانمندی رقیبان سیاسی خود استفاده کنند و از مشورت با رقبایی که سلامت نفس و خیرخواهی‌شان را قبول دارند، استفاده کنند. این را جدی عرض می‌کنم. حتی در نحوه ورود به مباحث کلان کشور، در اولویت بندی‌ها، در جهت‌گیری‌ها و حتی در لحن و ادبیات و گفتار! این عزیزان باید باور کنند که اینها ضروری است. دیگر فرصتی برای آزمون و خطا نمانده است.

در اولین نطق رئیس مجلس یازدهم شاهد انتقاد جدی وی به دولت بودیم، در یک سال ونیم پیش رو که روحانی در راس قوه مجریه است، پیش بینی شما از تعامل ۲ قوه چیست؟

همین حالا هم در فضای مجازی، لطیفه‌ای بین مردم دست به دست می‌شود با این مضمون که روسای قوا همان رقبای ریاست جمهوری بودند که در تلویزیون و پیش چشم مردم، یکدیگر را به انواع مفاسد و کجی‌ها متهم می‌کردند. پس چگونه می‌خواهند مملکت را اداره کنند! این شوخی نیست و به یک باور تبدیل شده است. پس ای کاش روسای قوا از جمله مجلس، تسویه حساب‌های سیاسی را کنار بگذارند و بر دشمنی‌ها چشم ببندند و همان روش تحسین برانگیز "ناطق-خاتمی" بعد از انتخابات ٧٦ را در پیش بگیرند.

 آیا استیضاح وزرا و از حد نصاب افتادن دولت را محتمل می‌دانید؟

با توجه به فرصت کمی که برای دولت آقای روحانی باقی مانده، بعید می‌دانم چنین اتفاقی بیفتد. اگر هم برخی نمایندگان بخواهند به هر دلیل به ایجاد فضای پرتنش میان دولت و مجلس دامن بزنند، فکر می‌کنم رهبر انقلاب با آن مخالف باشند. این را بر اساس مشی همیشگی ایشان عرض می‌کنم.

تحولات، مصوبات و مجموع وقایع مجلس یازدهم چه تاثیری بر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهد داشت؟

 ماهیت دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری با هم متفاوت است. اگر در انتخابات آینده ریاست جمهوری، راه برای حضور چهره‌های شاخص از همه جناح‌ها باز شود، مشارکت گسترده‌ای را پیش‌بینی می‌کنم. ولی اگر دایره رقابت‌ها تنگ باشد و فقط شاهد رقابت اصولگرایان با هم باشیم، انتخابات با مشارکتی در حد انتخابات مجلس یازدهم را پیش رو خواهیم داشت. مگر آنکه این مجلس بتواند به مواردی که عرض کردم عمل کند و چنان بدرخشد که بتواند اعتماد همه گرایش‌ها را به جناح خود جلب کند.  

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها